سکوت تلخ

تو مپندار كه خاموشي من ، هست برهان فراموشي من

 
بانوی اول
نویسنده : Naghooos - ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 
زهرا اشراقی نوه حضرت امام(ره) به عنوان دنبال کننده جدی موضوع بانوی اول در ایران به خبرنگار سیاسی کلمه می‌گوید: « در جامعه کوچک‌تر جدای از همسر رییس جمهور پشت هر مرد موفق زن هنرمندی وجود دارد که توانایی انجام کار دارند.»
کلمه: بانوی اول، اصطلاحی رایج در جهان برای همسر رییس جمهور است. در ایالات متحده آمریکا میشل اوباما همسر باراک اوباما اینک بر صندلی بانوی اول نشسته است. یک دهه پیش از آن، هیلاری کلینتون که اینک وزیر خارجه کابینه اوباما است بعنوان همسر بیل کلینتون رییس جمهور پیشین آمریکا هنگامی که محمد خاتمی ریاست جمهوری ایران را برعهده داشت لقب بانوی نخست آمریکا را به خود اختصاص داده بود.

در ایران ولی موضوع همسر رییس جمهور به عنوان بانوی اول به تازگی مطرح شده است. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی بعنوان سکانداران پیشین ریاست جمهوری در ایران بارها نسبت به نقش همسرانشان در ارایه مشاوره و موفقیت خود سخن گفته‌اند. اینک اما موضوع بانوی اول در ایران برای نخستین بار مطرح شده است و کاندیداهای ریاست جمهوری در ایران برای نخستین بار به همراه همسر خود به ستاد انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور رفتند تا نامشان را در فهرست نامزدهای ریاست‌جمهوری ثبت کنند.

امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران بارها در بیانات خود در صحیفه نور بارها بر نقش همسر مهربان خود در موفقیت‌های خود سخن گفته است. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود همسر خود را یار و همراه خویش در مبارزات و حتی مشورت‌های سیاسی دانسته است. سید محمد خاتمی رییس جمهور پیشین ایران نیز نقش همسر خود را در کسب موفقیت‌ها برجسته می‌داند. در این میان اکنون نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز به همراه همسر خود در برابر دوربین‌های تلویزیونی قرار می‌گیرند تا نقش بانوی اول را برجسته کنند.

زهرا اشراقی نوه حضرت امام(ره) به عنوان دنبال کننده جدی موضوع بانوی اول در ایران به خبرنگار سیاسی  کلمه می‌گوید: « در جامعه کوچک‌تر جدای از همسر رییس جمهور پشت هر مرد موفق زن هنرمندی وجود دارد که توانایی انجام کار دارند.»
زهرا اشراقی معتقد است:«بانوی نخست در کشورهای دیگر حتی نقش مشاور برای رییس جمهور در امور مهم را نیز بر عهده دارد ولی در ایران این موضوع تازه در حال شکل گرفتن است.»

زهرا رهنورد همسر مهندس میرحسین موسوی که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم در ایران شده است از سوی برخی فعالان سیاسی لقب بانوی اول را به خود اختصاص داده است.
زهرا اشراقی می‌گوید:«همان اندازه که رییس جمهور از رشد و توانایی فکری برخوردار است بانوی اول نیز به عنوان همسر وی باید به همان میزان از رشد و توانایی برخوردار باشد.»
به گفته زهرا اشراقی همسر رییس جمهور به عنوان بانوی اول می‌تواند در تصمیم گیری‌ها تاثیر گذار باشد. البته باید توجه داشت که ایران در این موضوع از دیگر کشورها عقب مانده است و بانوی اولی در ایران موضوع نوپایی است.

 
comment نظرات ()
 
 
هواداران میر حسین موسوی
نویسنده : Naghooos - ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 
30 اردیبهشت 1388 10:14 بعدازظهر
27 اردیبهشت 1388 3:00 بعدازظهر
26 اردیبهشت 1388 1:33 بعدازظهر
21 اردیبهشت 1388 8:35 بعدازظهر
11 اردیبهشت 1388 8:15 بعدازظهر
9 اردیبهشت 1388 4:15 بعدازظهر
31 فروردین 1388 9:12 بعدازظهر
31 فروردین 1388 8:49 بعدازظهر
30 فروردین 1388 9:43 بعدازظهر
30 فروردین 1388 7:30 بعدازظهر
30 فروردین 1388 4:45 بعدازظهر
29 فروردین 1388 3:23 بعدازظهر
24 فروردین 1388 10:01 بعدازظهر
23 فروردین 1388 8:11 بعدازظهر
23 فروردین 1388 8:07 بعدازظهر
23 فروردین 1388 7:55 بعدازظهر

لوگوی حمایتی
 
comment نظرات ()
 
 
رضا خاتمی: در میان نامزدها موجود هیچ کس به اندازه موسوی پایبند به اصول اصلاحات ن
نویسنده : Naghooos - ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

رضا خاتمی: در میان نامزدها موجود هیچ کس به اندازه موسوی پایبند به اصول اصلاحات نیست

 

امروز-رضا باوفا:سیدمحمد رضا خاتمی که به دعوت ستاد ائتلاف اصلاح طلبان سیستان و بلوچستان در دانشگاه سیستان و بلوچستان سخن می گفت اظهار داشت :‌اگر حمله مغول توانست این ملت را از پای درآورد ، شرایط فعلی هم می تواند این ملت را اسیر خود کند . ما امروز همچنان گرفتار یک مشکل بزرگ هستیم که تا وقتی این مشکل را حل نکنیم امکان حل مشکلات کوچک و فراوان دیگر ما وجود ندارد و آن چیزی نیست به جز استبداد .
دبیر کل پیشین جبهه مشارکت افزود : چه استبدادی از این بالاتر که یک دولت و یا رئیس دولت به خود اجازه بدهد تا حاصل تجربه چند دهه این ملت را که در یک سازمان بزرگ کارشناسی برای اداره کشور بوده است یک شبه منحل بکند و بگوید تنها من هستم که تصمیم می گیرم چه کاری انجام بشود و چه کاری انجام نشود .
وی گفت :آنچه که ازاین حقیقت نشان داده می شود را می توان به
همه امور تعمیم داد ، نه فقط در امور اداره کشور از نوع اقتصاد و سیاست و فرهنگ ، بلکه در کرامت انسان ، در عزت و سربلندی ایران ، در صلح جهانی ، در تنش زدایی و در همه امور که کسی به خود اجازه بدهد که خود را عقل کل بپندارد ، نه فقط ملت ایران بلکه همه مردم جهان را نادان و نااهل بپندارد .
خاتمی افزود : اما ما امروز فقط گرفتار استبداد نیستیم که با کمال تأسف گرفتار تزویر نیز هستیم و آن مثلث شومی که مرحوم دکتر شریعتی می گوید ؛ زر و زور و تزویر امروز به نحوه کامل بر جان و دل این ملت سیطره انداخته است ومیخواهد امکان آن را ندهد که بتوانیم بار دیگر آنچه را که بنام نیاز اصلی کشور یعنی اصلاحات یعنی مردم سالاری در سرنوشت خودمان است لحاظ کنیم .
عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت گفت: ما امروزگرفتار وضعیتی هستیم که بیش از پیش نیاز به اصلاحات و مردم سالاری را درک می کنیم .
خاتمی در میان تشویق پر شور دانشجویان ادامه داد :ما رئیس جمهوری می خواهیم که به جای تشنج آفرینی و دشمن تراشی برای این ملت در دنیا ، به دنبال صلح و عزت و سربلندی این کشور باشد . ما رئیس جمهوری می خواهیم که شناسنامه ایرانی ، به اندازه پاسپورت آمریکایی برای او اهمیت داشته باشد .ما رئیس جمهوری می خواهیم که همان قدر که برای یک خبرنگار آمریکایی که در زندان افتاده است دل می سوزاند ، برای این خیل دانشجویانی که ماههاست ، خانواده آنها ، آنها را ندیده اند ، دل بسوزاند برای آزادی آنها تلاش کند .ما به دنبال رئیس جمهوری هستیم که به خیل انبوه کارشناسانی که برای سربلندی ایران می کوشند اهمیت قائل شود و یک شبه همه آنها را به پارکینگ نفرستد .ما رئیس جمهوری می خواهیم که دانشگاهی بخواهد که در آن اصل اول را آزادی بداند .
وی اظهار داشت : اگر شما بخواهید می توانید و توانستن شما بر این است که این استانی را که همیشه مدافع اول اصلاحات بوده است ، آنچنان به وجد آورید که در روز 22 خرداد ، دوم خردادی دگر بیافرینند .
نایب رییس مجلس ششم اظهار داشت : الان در شرایطی به سر می بریم که نه فقط اقتصاد کشور ما ، نه فقط وضعیت معیشت مردم ، بلکه تمامیت ایران و عزت و عظمت ایران در حال تهدید است .و ما می توانیم با اراده خود کاری بکنیم که انشاء الله بر همه این مشکلات فائق آییم و بار دیگر ایران عزیز خود را در جایگاهی ببینیم که شایسته آن است و این کار شدنی است .

خاتمی گفت :این وظیفه دینی ماست ، این وظیفه قومی ماست که تا آینده تاریک را تغییر دهیم به سوی آینده روشن ، آینده ای پر از امید و آینده ای که نه فقط دانشگاه ما ، نه فقط حوزه های علمیه ما بلکه کل ملت ایران و کل ملت ایران در سراسر جهان بتوانند به ایرانی بودنشان افتخار کنند .
وی تاکید کرد : با حرکتی که امروز شروع شده است اگر ما شتاب بیشتری پیدا بکنیم و اگر این فرصت باقیمانده را مغتنم بشماریم می توانیم انشاءالله به این هدف بزرگ خود دست پیدا بکنیم ، این پیروزی دور از دسترس نیست .
وی در پایان گفت : برای من امشب ، شب خیلی خاطره انگیزی است . من توفیق این را داشته ام که در عرض 10 ، 12 سال گذشته در جلسات و همایشهای مختلفی شرکت کنم از جمله در داخل همین شهرستان . اما واقعا شورو هیجانی رو که من در اینجا می بینم که همراه شده است با شعور و آگاهی و اراده مصمم برای تغییر در وضعیت نابهنجاری که ایران عزیز ما امروز دچار آن شده است . در عین حال که ما انشاءالله خواهیم توانست این وضعیت نا بهنجار را در 22 خرداد دگرگون بکنیم اما این یک شرط دارد ، شرط آن این است که این آگاهی و شور از اینجا به عمق روستاها و خانه هایی سرایت بکند که عده ای جاهل گمان می کنند با توزیع پول و امکانات مادی در بین آنها ، رای بدست می آورند .
محمد رضا خاتمی در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان زاهدان در پاسخ به سوالی در خصوص دیدگاه مهندس موسوی نسبت به وضعیت دانشجویان گفت : حمایتی که از طرف قشر روشنفکر ، دانشجو و اساتیداز مهندس موسوی میشود این مسئله را کاملاً حل کرده است . این نگرانی اصلاً وجود ندارد که ایشان حامی دانشجویان هستند یا نیستند ، من فکر می کنم در این مورد هیچ تردیدی وجود ندارد .
دبیر کل سابق جبهه مشارکت ادامه داد :معتقدم اصلاً اگر آقای مهندس موسوی بیاید ، خود آمدن فضایی را ایجاد خواهد کرد که دانشجویان ما ، اساتید ما و دانشگاهیان عزیز ما با آزادی و امکانات بیشتر بتوانند خواسته های خودشان را پیگیری کنند . شما تردیدی نکنید که یکی از اصلاح طلبانه ترین بخشها در دولت مهندس موسوی ، بخش وزارت علوم و دانشگاهها خواهد بود . تردید نکنید که ایشان از مدیرانی استفاده خواهند کرد که به اصلاحات باور داشته باشند.و در همه زمینه ها هر مشکلی برای دانشجویان پیدا بشود در کنار آنان خواهند بود .
نایب رییس مجلس ششم خاطر نشان کرد : البته ما میدانیم که رئیس جمهور و دولت همه بخشهای اجرایی کشور نیست ، ما یک قوه قضائیه داریم ، نیروی انتظامی داریم که آنها ممکن است کار خودشان را بکنند و شاید هیچ رئیس جمهوری آنچنان نباشد که بتواند مثلاً دستور بدهد به قوه قضاییه که فلان کس را آزاد بکنید یا نکنید .اما این توقع را همه از رئیس جمهورشان ، رئیس جمهوری که اصلاح طلب است ، رئیس جمهورسی که دموکرات و طرفدار مردم سالاری هست دارند که در احقاق حقوق حقه مردم از جمله دانشجویان از هر تلاشی که می تواند انجام بدهد دریغ نورزد .
وی تاکید کرد :رئیس جمهوری می خواهیم که به گونه ای باشد که کسی به خودش جرأت بگیر و ببند و هتک حرمت دانشگاه ودانشجو را ندهد.
محمد رضا خاتمی در خصوص برنامه های موسوی در خصوص اقتصاد بحران زده کنونی گفت:شاید بتوانیم بگوییم برنامه ایشان دو مرحله دارد . مرحله اول رهایی از این بلبشویی است که اقتصاد مملکت را گرفته است یعنی بی برنامگی ، سوء مدیریت و یا تغییر هایی که خود ایشان به مردم تحمیل کرده و اینکه همه ملت را در حقیقت کمیته امداد کرده است . یعنی به جای اینکه دنبال برنامه های اقتصادی باشیم که تورم را کنترل بکنیم و نقدینگی را به سمت سرمایه گذاری هدایت بکنیم ، خیلی راحت هر کسی مراجعه می کند یک ایران چک 100 هزار تومانی بهش بدهیم . هرکس نامه ای می نویسد یک میلیون براش پست کنیم که در حقیقت این ویران کردن اقتصاد کشور است .
دبیر کل سابق جبهه مشارکت ادامه داد : اولین گام بازگرداندن اقتصاد کشور به ریل واقعی اش و متوقف کردن این روند مخربی است که حدس زده می شود اگر ادامه پیدا کند تا آخر امسال و سال دیگر به تورم کمر شکنی منجر شود
که بسیار بسیار عواقب خطرناکی برای کشور ما خواهد داشت . در کنار رکود از بین رفتن تولید ، کاهش سرمایه گذاری و غیره .
نایب رییس جبهه مشارکت افزود : اما در درجه بعد ، بعد از توقف این امر آن چیزی که در شرایط فعلی کشورمهم است این است که ما باید کشورمان را برگردانیم به شرایطی که سرمایه گذاری در آن صورت گیرد . رشد اقتصادی بدو ن سرمایه گذاری امکان پذیر نیست و این سرمایه گذاری ، جذب نیروهای مادی و حتی جذب نیروهای انسانی کارآفرین وقتی صورت می گیرد که در داخل کشور امنیت برقرار باشد ، سایه امنیت بر سر کشور باشد و کشور هر روز درگیر تهدید های خارجی و داخلی نباشد ، کشور هرروز دچار تحریمهای کمرشکنی که امروز با آن روبرو هستیم نباشد .
عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در پاسخ به سوالی در مورد دیدگاه موسوی نسبت به اقلیتهای مذهبی گفت :مهندس موسوی در این خصوص عزم جدی دارند و بیانیه ای هم صادر کرده اند اما باید در نظر داشته باشیم غلبه بر یکسری مشکلات که شاید تاریخی هم شده باشد احتیاج به تداوم و پیگیری دارد . ما خودمان وقتی در مجلس ششم بودیم ، بسیاری از تلاش هاشون معطوف بر این بود که برادران اهل سنت ما ، حقوق برابر شهروندی را داشته باشند و بتوانند از حقوق شهروندی خود استفاده کنند . بخصوص یکی از مصادیق آن داشتن مسجد در تهران است . خوب این کار خیلی پیگیری می شد . موانع زیادی هم داشت . اما من امروز شنیدم حال نمیدانم چقدر صحت داشته باشد که یکی از قولهایی که در سفر مقام معظم رهبری در کردستان داده شده موافقت با همین امر است .

وی در پاسخ به اینکه چرا سید محمد خاتمی که از حمایت قاطع مردمی برخوردار بود از صحنه کنار رفت اظهار داشت : ما متأسفانه در داخل کشور محدودیتهایی داریم ، کمبود هایی داریم ، به خصوص فقدان رسانه و ارتباط مردمی . خیلی از افراد هستند ، در حقیقت مخالفین اصلاحات ، کسانی که هر گونه کارشکنی در اصلاحات می کنند دنبال این هستند که ذهن ها را آشوب زده کنند .خود جناب خاتمی در این خصوص صریحا گفتند که ما حاضر نیستیم در این مسائل ، بازیگر صحنه ای بشوم که بازیگردان آن کسانی دیگری هستند .ایشان چون آقای مهندس را می شناختند ، به ایشان اعتقاد داشتند و از قبل هم دنبال ایشان بودند ، قطعاً وقتی آقای مهندس موسوی آمدند این بار مسئولیت از گردن ایشان برداشته شد و جلوی این شیطنتها و وسوسه انگیزی ها را هم گرفتند .
محمد رضا خاتمی افزود :اما مسئله ای که شاید کمتر عنوان شده و خود ایشان هم عنوان نکرده اند ، به نظرم باور عمیق آقای خاتمی به این است که اصلاحات به یک فرد زنده نیست .درست است که با حضور آقای خاتمی همه ما تصور کنیم که یک پیروزی نسبتاً راحت در انتظار اصلاحات هست ، اما این به معنای این نیست که آرمانهای اصلاحات و اهدافی که اصلاحات دارد ، فقط از این طریق امکان تحققش وجود دارد .
دبیر کل سابق جبهه مشارکت خاطر نشان کرد : معتقدم با این کاری که آقای خاتمی کردند ، این موضوع را نهادینه کردند که اصلاحات اصلاً به یک فرد حتی اگر این فرد شخصی مثل سید محمد خاتمی باشد ، وابسته نیست . کما اینکه امروز ما می بینیم در گوشه گوشه کشور جوانان ما ، دانشجویان ما ، اقشار مختلفی که به اصلاحات دل بسته اند ، خیلی راحت به دنبال فرد نیستند بلکه به دنبال برنامه های اصلاحات هستند .
نایب رییس مجلس ششم در پاسخ به دانشجویی که پرسید :" ما دانشجوها از نسل سوم انقلاب هستیم و مهندس موسوی را نمی شناسیم ، در مورد شباهتهای ایشان با خاتمی صحبت کنید و نزدیکی تفکر ایشان به اصلاحات "گفت :من فکر می کنم نباید تردید کرد که آقای مهندس موسوی از استواران اصلاح طلبی هستند ، خود ایشان دارای نظر و ایده در این جهت هستند ، در زمانی که ایشان نخست وزیر بودند شخصی مثل آقای خاتمی مثلاً در وزارت ارشاد بودند و ایده های اصلاح طلبانه داشتند .حامی اصلی آقای خاتمی در حقیقت خود آقای مهندس موسوی بودند . شما اگر بروید تاریخ را ورق بزنید ، در اوایل انقلاب آقای مهندس موسوی به جرم حمایت و طرفداری از مصدق مورد طعن و افترا و اتهام قرار می گرفت .
وی ادامه داد : بسیاری از ایده ها و افکاری که در مباحث اصلاح طلبی مطرح است در جلساتی بوده که شخص آقای مهندس موسوی هم حضور داشته اند و روی آنها تأکید هم داشته اند . به نظرم تردید نباید کنیم که امروز در میان کاندیداهایی که هستند هیچ کاندیدایی از لحاظ پایبندی به اصول اصلاحات به اندازه آقای موسوی پایبند و وفادار نیست .

در حین برنامه دانشجویی گفت : قرار بود پول نفت سر سفره مردم بیاید ، نیامد ، به جایش سیب زمینی آمد که رضا خاتمی در جواب به این دانشجو اظهار داشت :حالا ما اصلا نمی خواهیم بگوییم چرا پول نفت سر سفره مردم نیامد ، ما می خواهیم یک چیز دیگر بگوییم و آن اینکه اساساً پول نفت کجا رفت ؟
در حالی که این گفته خاتمی با تشویق شدید دانشجویان مواجه شده بود تعدادی از اعضای بسیج دانشجویی با حرکات خشن به سمت خاتمی رفتند که با اقدام به موقع انتظامات متوقف شدند آنها سپس به ایجاد اغتشاش در برنامه پرداختند.
محمد رضا خاتمی در پاسخ به تحرکات بی منطق اعضا بسیج گفت :عده ای از دوستان هم اینجا هستند که علیرغم اینکه چهار سال کشور در دستشان بوده ، همه تریبونها را از گروههای مخالفشان گرفته اند و هیچگاه حاضر نبوده اند در یک برنامه نقادانه ای که مثلاً از صدا و سیما پخش شود شرکت کنند و به این همه ابهام و سئوال پاسخ دهند . حالا در انتخابات که به هر دلیلی یک حداقل فضایی باز شده برای اینکه انبوه دانشجویان ما و اکثریت مردم ما که از وضعیت موجود ناراضی هستند ، بنشینند ، حرفهایی را از جنس دیگر بشنوند ، یک خرده واقعیتهایی را زمزمه بکنند ، اما دوستان حتی تحمل این امر را ندارند و می خواهند به هر نحو که شده اینجا هم تریبون را در اختیار خودشان بگیرند . دبیر کل سابق جبهه مشارکت افزود :دوستان عزیز شما می توانید در برنامه های خودتان که بسیج دانشجویی دعوت می کند یا برای مناظره ، در آنجا صحبت بفرمایید که الحمدالله چون دیگر امیدی به پیروزی نیست ، آنها هم دیگر کم کم در حال جمع شدن است . شما تریبونهای خودتان را دارید ، شما صدا و سیمای خودتان را دارید ، شما روزنامه های خودتان را دارید که مردم حرفهای شما را می شنوند . بگذارید این جونانی که اینجا جمع شده اند ، یک نیم ساعت هم درد دلهای خودشان را بگویند ، مشکلاتی که برایشان به وجود آمده را بگویند ، از دوستان زندانیشان بگویند ، از دوستان محرومشان بگویند ، چه ایرادی پیدا می کند؟
نایب رییس مجلس ششم ادامه داد : اما اگر شما نگران این هستید که 22 خرداد که انشاءالله قدرت را از دست می دهید ، اگر نگران هستید که از 22 خرداد به بعد تریبون نداشته باشید ، من تضمین می کنم همین جوانهایی که امروز با شما مخالف هستند ، از حق شما برای صحبت کردن برای داشتن تریبون برای انتقاد و برای ابراز نظراتتان دفاع کنند و خواهش می کنم شما مدافع حق اینها باشید و اجازه بدهید که برنامه ریزی ادامه پیدا کند ، گر چه وقت ما تنگ است و باید خداحافظی کنیم و برویم ؛ انشاءالله روزهای آینده خواهیم دید که پیروزی نزدیک است


 
comment نظرات ()
 
 
میرحسین خطاب به بسیجی سیاه‌پوش : لباس قرمز بپوش ولی دروغ نگو
نویسنده : Naghooos - ساعت ۱:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

میرحسین خطاب به بسیجی سیاه‌پوش : لباس قرمز بپوش ولی دروغ نگو
 
 

کاندیدای مورد حمایت حامیان سیدمحمد خاتمی اظهار داشت:«در زمینه‌ سیاست خارجی شاهد تناقض‌های متعددی هستیم؛ مثلا درباره مسائل ملی صحبت‌هایی می‌کنیم اما بعد زیر پرچمی می‌نشینیم که در آن به جای نام خلیج فارس، نام خلیج ع ر ب ی درج شده است

به گزارش قلم، میرحسین موسوی دقایقی قبل در گردهمایی بزرگ دانشجویان دانشگاه زنجان طی سخنانی با انتقاد از وضع اقتصادی کشور اظهار داشت:«متاسفانه ما به قیمت رونق بخشیدن به کشورهای دیگر، بازارهای خود را به بازارهای آنها بخشیده‌ایم. دولت باید از اقتصاد ملی حمایت کند، سیاست‌های پولی روشنی داشته باشد و از افزایش بی‌رویه‌ نقدینگی جلوگیری کند. در طول این سال‌ها حجم نقدینگی بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده که نتیجه‌ آن افزایش تورم شده است و بخش دیگری نیز صرف هزینه‌های اقتصاد صدقه‌ای شده است.»

نخست‌وزیر کشورمان در دوران دفاع مقدس همچنین گفت:«ویژگی ما آذربایجانی‌ها این است که هرگاه خطری برای کشور پیش آمده، پیش از همه برای دفاع از کشور آماده شده‌ایم و کشور را حفظ کرده‌ایم و الان هم چنین احساسی را در ملاقات با همشهری‌های خود حس می‌کنم. دلهره‌های آذربایجانی‌ها برای دغدغه‌های کل کشور است و نمی‌شود اینها را از هم جدا حس کنیم. نباید در آینده با نگاه امنیتی به این نوع فعالیت‌ها نگاه کنیم بلکه به عنوان دلسوزی برای کل کشور باید تلقی کنیم.»

میرحسین موسوی درباره حمایت ایران از مسلمانان جهان متذکر شد:«اجزای سیاست خارجی کشور باید به عنوان یک منظومه‌ به هم پیوسته باشند. نقد من به سیاست خارجی فعلی کشور، وجود نقض‌‌ها و نبودن یک منظومه است. به طور مثال ما با ونزوئلا ارتباط قوی می‌گیریم ولی به قفقاز، جمهوری آذربایجان، آسیای مرکزی و دیگر همسایگان خود اهمیت چندانی نمی‌دهیم و این‌جاست که مشکل به وجود می‌آید. من کشور خود را جزو یک مجموعه‌ تمدنی عظیم می‌بینم و معتقدم باید برخی روابط خود را احیا کنیم و عمق استراتژیک بدهیم. ارتباط ما با جهان پیرامونی باید به برنامه‌های درازمدتی معطوف شود که با تغییر دولت‌ها تحت‌الشعاع قرار نگیرد.»

او توضیح داد:«مشکل ما این است که هیچ سیاست ثابتی که معطوف به منافع حیاتی ما در منطقه باشد نداریم و سر خود را به هیاهوهایی برای مصرف داخلی گرم کرده‌ایم و منافع خود را در دنیا از یاد برده‌ایم. در زمینه‌ سیاست خارجی شاهد تناقض‌های متعددی هستیم. مثلا در مورد مسائل ملی صحبت‌هایی می‌کنیم و بعد زیر پرچمی می‌نشینیم که در آن به جای نام خلیج فارس، نام خلیج ع‌رب‌ی درج شده است. حمایت از مسلمانان جهان، فلسطین و حمایت از فرزندان لبنان که فرزندان طبیعی انقلاب اسلامی و امام (ره) هستند و حتی از منافع ما هم حمایت کرده‌اند یک حمایت اصولی است به شرط آن‌که یک منظومه باشد. سیاست خارجی را برای اهداف کوتاه مدت و هیاهو نباید به کار بگیریم.»

وی درباره قوانین تبعیض‌آمیز حوزه زنان تاکید کرد:«هر قانونی اگر از نظر محتوا به شکلی در بیاید که وجدان عمومی آن را سازگار با خود نبیند، راه درست این است که از طریق قانون آن را تغییر دهیم. این مساله یک فرآیند دارد و دولت نیز در این فرآیند نقش دارد. مسیر تغییر قانون، مطابق با قانون اساسی است و از طریق مجلس، شورای نگهبان و الی آخر صورت می‌گیرد. من مطابق آن‌چه اعتقاد دارم به سهم خود مخالف هر نوع تبعیض هستم و از طریق اختیارات خود، لوایحی را در این زمینه تقدیم مجلس خواهم کرد.»

موسوی درباره‌ برخورد با فعالان کمپین موسوم به کمپین یک میلیون امضاء نیز گفت:«من با هر نوع برخورد خشن و زورمدارانه با فعالان مختلف از جمله فعالان عرصه‌ زنان مخالف هستم.»

نخست‌وزیر کشورمان در دوران دفاع مقدس با تاکید بر این که عرصه‌ اقتصاد، سیاست و فرهنگ از هم جدا نیستند افزود:«معتقدم برای حل مشکلات کشور در زمینه‌ فرهنگ باید یک دولت فرهنگی داشته باشیم؛ نه یک فرهنگ دولتی. فرهنگ نمی‌تواند دستوری و آمرانه باشد. وظیفه‌ دولت، بسترسازی است و دولت نمی‌تواند فیلم بسازد و کتاب بنویسد بلکه دولت باید فضا را طوری باز کند تا همه در آن بتوانند آزادانه فعالیت کنند.»

یکی از دانشجویان بسیجی نسبت به برگزاری این جلسه سخنرانی در ایام رحلت آیت‌الله بهجت اعتراض کرد که مهندس موسوی پاسخ داد:«آیت‌الله بهجت یک عالم بزرگ و از مراجع بزرگ تقلید ما بودند و جا دارد که در این جلسه یادی از ایشان کنیم. ولی باید به این نکته اشاره کرد که هرکدام از این روزهای خاص و ایام‌الله وسیله‌ای برای رساندن آگاهی می‌شوند. خود حضرت رسول(ص) هم در ایام حج و روز عرفه با اعزام امیرالمومنین(ع) به جمع مسلمانان به طرح مباحث آگاه‌ساز و معرفتی می‌پرداختند. روز عاشورا، تاسوعا و روزهای مشابه دیگر نیز روزهای آگاهی‌دهی هستند و شما نمی‌توانید دانشجویان را متهم کنید که چرا در این روز در این‌جا نشسته‌اید و در مورد سرنوشت خود بحث می‌کنید.»

او همچنین به مسئله بسیج و انتخابات پرداخت و گفت:«بسیج زمان جنگ، مظهر عظمت‌ها و فداکاری‌ها بود و قشرهای مختلف در آن حضور داشتند. اگر می‌خواهیم آن سرمایه‌ عظیم حفظ شود باید به سمت آن ارزش‌ها برگردیم. یعنی اگر بسیج می‌خواهد منزلت خود را در بین مردم حفظ کند باید از مردم دفاع کرده و فراتر از جناح‌ها حرکت کند و اگر مثلا به کسی در خیابان ظلم می‌شود از او دفاع کند و به این نگاه نکند که مثلا آن شخص ریش دارد یا نه؟»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت:« امام (ره) نه تنها بسیج بلکه همه‌ نیروهای نظامی را از ورود به سیاست منع کردند. بسیج باید فراتر از جناح‌ها حرکت کند و نگران سلامت صندوق‌ها باشد و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، رای آنها برای کسی آشکار نباشد و از کسی حمایت نکنند. مگر بسیج مدافع نظر رهبری نیست؟ پس این بحث‌ها که از فرد خاصی حمایت می‌کند به صلاح مجموعه نیست.»

مهندس موسوی درباره‌ مشکلات مختلف دانشجویان در سال‌های اخیر گفت:«دانشگاه باید مستقل باشد و نگاه امنیتی باید از روی دانشجو و استاد برداشته شود. نباید دانشجوی ستاره‌دار داشته باشیم و هم‌چنین نباید استاد بازنشسته به دلایل سیاسی داشته باشیم. دانشجویان باید آزادی بیان و آزادی پس از بیان داشته باشند.»

در ادامه این جلسه یکی از دانشجویان مسئولیت مهندس موسوی را در انقلاب فرهنگی جویا شد؟ که او عنوان کرد:«این سوال غیرمستند است. قرار بر این بود که سوال یک دانشجو که فرهیخته و تحصیل‌کرده است دقیق باشد. نباید مسائل مختلف را با هم آمیخته کنیم و از آن وسیله‌ای بسازیم برای این ‌که تاریخ را مخدوش کنیم.»

موسوی اظهار داشت:«زمانی که انقلاب فرهنگی شد من هیچ‌نوع مسئولیتی نداشتم و این مساله زمانی اتفاق افتاد که من هنوز نخست‌وزیر نشده بودم. البته قصد تایید یا رد مساله‌ انقلاب فرهنگی را ندارم، بلکه مساله‌ انقلاب فرهنگی در شرایط خاص اول انقلاب به فرمان حضرت امام (ره) و توسط جمعی از دانشجویان انجام شد؛ آقای باهنر، شمس آل‌احمد، سروش و برخی افراد دیگر بر اساس فرمان امام (ره) این کار را صورت دادند.»

او در پاسخ به ادعای یکی از دانشجویان بسیجی راجع به نشست موسوی با اعضای جبهه ملی گفت:«بحث نشست و برخاست من با جبهه‌ ملی یک دروغ محض است و شما در این‌جا یک دروغ روشن را بیان کردید. من به شما که امروز مشکی به تن دارید می‌گویم لباس قرمز بپوش ولی دروغ نگو.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت همچنین در پاسخ به یک سوال تکراری از پیش تعیین شده از سوی طیفی خاص دیگر راجع به استعفای ایشان نیز افزود:«بارها این سوال را از من پرسیده‌اند و دلیل مطرح کردن این پرسش‌ها طبیعی است؛ چرا که منظورشان این است که من در یک شرایط حساس استعفا کرده‌ام و باز هم این کار را تکرار خواهم کرد. در واقع اینها می‌خواهند وارد صحنه نشوم. من در سخت‌ترین دوران انقلاب یعنی در دوران دفاع مقدس افتخار خدمت‌گزاری به ملت را داشتم و فقط یک بار استعفا دادم. دیروز هم این سوال را از من در یزد پرسیدند؛ ظاهرا هم سوالات دوستان در همه جا می‌چرخد.»

نخست‌وزیر کشورمان در دوران دفاع مقدس تاکید کرد:«زمانی که به این نتیجه رسیدم که نمی‌توانم وظایف قانونی خود را به طور کامل انجام دهم استعفا کردم و امام (ره) موافقت نکردند و بعد هم که بر سر کار برگشتم، امام (ره) تا آخرین لحظه از عمر مبارک‌شان از دولت حمایت کردند. آیا این‌که بخشی از مسائل را بگویید و بخشی دیگر را نگویید از تقوای اسلامی دور نیست؟ کمی به کتاب‌ها و نوشته‌های امام (ره) مراجعه کنید تا با اندیشه‌های ایشان به درستی آشنا شوید. ایشان مخالف قاطع تحجر بودند.»

میرحسین همچنین متذکر شد:«دیروز این مساله را مطرح کردند که من در دوران نخست وزیری‌ در دانشگاه‌ها بین دختران و پسران دیوار کشیده‌ام و من هم توضیح دادم که یکی از گروه‌های موجود در آن زمان در یکی از دانشگاه‌ها این کار را کرده بود و امام (ره) وقتی از این مساله مطلع شدند به شدت مخالفت و با این مساله برخورد کردند. علت این‌که این مساله را مطرح می‌کنم این است که به امام (ره) ظلم نشود و ایشان را آن‌طور که بود بشناسیم. امامی که شما این‌گونه مطرح می‌کنید یک امام تنگ‌نظری است که هیچ شباهتی با آن امامی که ما می‌شناختیم و دوستدار اندیشه‌های باز و نو بودند ندارد

او عنوان کرد:«من افتخار داشتم که امام (ره) از دولت من حمایت می‌کردند. انتخاب نخست‌وزیر در آن دوران بدین ترتیب بود که رییس‌جمهور وقت، من را به مجلس معرفی می‌کردند و مجلس هم رای اعتماد می‌داد و من هم فرزند امام (ره) و هم فرزند رییس‌جمهور و مجلس آن زمان هستم. در مورد آقای هاشمی رفسنجانی هم باید بگویم که من به ایشان احترام می‌گذاشتم و می‌گذارم و متوجه نمی‌شوم که "نخست وزیر هاشمی رفسنجانی" که یک نفر در روی پلاکاردش در این مراسم نوشته یعنی چه؟»

یکی دیگر از دانشجویان دیدگاه نخست‌وزیر محبوب امام(ره) درباره زبان آذری در کشور را پرسید که وی گفت:«زبان، نظامی از نمادها و نشانه‌هاست و ارزش‌ها و اسطوره‌ها را حفظ می‌کند. زبان یک پدیده‌ زنده است و نمی‌توان با آن آمرانه برخورد کرد. البته زبان‌ها در تعامل با زبان‌های دیگر نیز قرار می‌گیرند و تاثیر متقابل بر روی هم دارند. زبان ترکی هم یک زبان زنده است که ادبیات وسیعی دارد. من موافق اجرای اصولی هستم که در مورد زبان‌ها و فرهنگ‌ها در قانون اساسی آمده است. من هیچ نوع تحقیری در خواندن، نوشتن و آموزش متون ترکی احساس نمی‌کنم و از آن لذت هم می‌برم.»
 


 
comment نظرات ()
 
 
نامه موسوی به سران دو قوه
نویسنده : Naghooos - ساعت ٥:٥۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

 

میرحسین موسوی دیروز به سران قوای مقننه و قضاییه و دادستان کل کشور نامه نوشت و از آنها خواست "با توجه به وظیفة قانونی خود در قبال نظارت بر اجرای دقیق قانون انتخابات، نسبت به پیگیری امر اقدام مؤثر" به عمل آورند.

در نامه موسوی تصریح شده که: "تاکنون نحوة اطلاع رسانی رسانة ملی چه به لحاظ کمیت و چه به لحاظ کیفیت، حتی نسبت به دوره های قبل تنزلی آشکار داشته است و در نتیجه این شائبه را در اذهان عموم به وجود آورده که گویی قرار نیست انتخابات دهمین دورة ریاست جمهوری صحنة برابر و جدی رقابت نامزدها باشد."

وی همچنین رسانه ملی را به "نقض مکرر و آشکار بی‌طرفی از سوی بخش‌های خبری خاص و نیز کم‌مایه بودن برنامه‌هایی که باید با هدف دعوت به مشارکت حداکثری در انتخابات مردم تهیه و ارائه شوند" متهم و تصریح کرده که این رویه "به طور اساسی با ایدة انتخاب آزادانه، آگاهانه و مسؤلانه یکایک شهروندان در تعارض است."

زهرا رهنورد، همسر موسوی هم که این روزها در فعالیت‌های انتخاباتی همواره کنار اوست، در یک سخنرانی دانشگاهی از عملکرد صدا و سیما به شدت انتقاد کرده و گفته: "میرحسین موسوی، کروبی و رضایی با هم خوب هستند و تنها آتش بیار معرکه صدا و سیماست. صدا و سیما باید خجالت بکشد که از بیت‌المال مصرف شخصی می‌کند. صدا و سیما از محضر ملت باید عذرخواهی کند و بی‌طرفانه و شرافتمندانه مثل یک عنصر ملی در خدمت مردم باشد."


 
comment نظرات ()
 
 
شبانه
نویسنده : Naghooos - ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

میان ِ خورشیدهای ِ همیشه
 

زیبائی‌ی ِ تو
 

 

 

لنگری‌ست ــ
 

خورشیدی که
 

 

 

از سپیده‌دم ِ همه ستاره‌گان
 

 

 

بی‌نیازم می‌کند.
 

 

نگاه‌ات
 

 

 

شکست ِ ستم‌گری‌ست ــ
 

نگاهی که عریانی‌ی ِ روح ِ مرا
 

 

 

از مِهر
 

 

 

جامه‌ئی کرد
 

بدان‌سان که کنون‌ام
 

 

 

شب ِ بی‌روزن ِ هرگز

چنان نماید که کنایتی طنزآلود بوده است.
 

 

و چشمان‌ات با من گفتند
 

که فردا
 

 

 

روز ِ دیگری‌ست ــ
 

 

آنک چشمانی که خمیرْمایه‌ی ِ مِهر است!
وینک مِهر ِ تو:
 

نبردْافزاری
 

 

 

تا با تقدیر ِ خویش پنجه در پنجه کنم.
 

 

آفتاب را در فراسوهای ِ افق پنداشته بودم.
به جز عزیمت ِ نا به هنگام‌ام گزیری نبود
چنین انگاشته بودم.
 

 

آیدا فسخ ِ عزیمت ِ جاودانه بود.
 

 

میان ِ آفتاب‌های ِ همیشه
 

زیبائی‌ی ِ تو
 

 

 

لنگری‌ست ــ
 

نگاه‌ات
 

 

 

شکست ِ ستم‌گری‌ست ــ
 

و چشمان‌ات با من گفتند
که فردا
روز ِ دیگری‌ست.
 


 
comment نظرات ()
 
 
انتخاب میر حسین موسوی، انتخاب خاتمی ست
نویسنده : Naghooos - ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
 


 
comment نظرات ()
 
 
 
نویسنده : Naghooos - ساعت ٢:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

محدودیت رسانه ای با مشارکت مردمی کم خواهد شد
سامانه پیام کوتاه به موسوی : 10001388
 

       سامانه پیام کوتاه به موسوی  : 10001388
 
شبکه ستادهای مردمی پیشرفت و تحول با هدف اطلاع رسانی پیام آقای میرحسین موسوی در جامعه اقدام به راه اندازی سامانه پیام کوتاه 10001388نموده است.


به گزارش کلمه، پیرو محدودیت های موجود رسانه ای در زمینه معرفی و اطلاع رسانی مواضع آقای میرحسین موسوی، شبکه ستادهای مردمی پیشرفت و تحول به منظور پوشش دادن گوشه ای از محدودیت های رسانه ای و اثرگذاری در فضای اجتماعی سامانه پیام کوتاه 10001388 را راه اندازی نموده است.

در این راستا در اولین گام علاقمندان به طرفداری از میرحسین موسوی میتوانند پیام های خود را به این شماره ارسال نمایند . همچنین در روزهای آتی علاوه بر عضویت در شبکه هواداران، از پیام های روزانه این رسانه بهره مند خواهند شد. مجمع ستادهای پیشرفت و تحول علاوه بر دعوت طرفداران به عضویت در این حرکت مردمی، تقاضای ارسال پیام های این رسانه را به حوزه نفوذ طرفداران از جانب خود ایشان دارد.

امید است این حرکت مردمی با حمایت شما همراه گرامی زمینه را برای پیروزی میرحسین موسوی در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری فراهم نماید.


 
comment نظرات ()
 
 
ثبت نام برای فعالیت در ستادهای جوانان آقای موسوی
نویسنده : Naghooos - ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

با توجه به قطعی شدن حمایت آقای خاتمی از مهندس میر حیسن موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دوستانی که علاقمند به همکاری و فعالیت در ستادهای جوانان ایشان (ستادهای 88) در سراسر کشور هستند،با شماره های زیر تماس بگیرند 

 

با تشکر از همراهی شما نورمحمدی مسئول کمیته استانهای ستاد88

 

 

   ستادملی مجازی خاتمی88 , Hamrah_Sho_Aziz

1 آذربایجان شرقی........... محمد پورحسن 09144109035 

 

2 آذربایجان غربی................... شهسوار 09141888620  

 

3 اردبیل................................ بابک آذری 09144516675  

 

4 اصفهان .........................بهراد بهشتی 09133065631  

 

5 ایلام............................ علی قیطاسی 09358475411  

 

 6 بوشهر ...................حسام محمدزهی 09179741629  

 

 7 شهرستانهای استان تهران........... علیرضا آقاعمو 09122087916  

 

 8 شهر تهران .................امیرحسین رحیمی 09125244857  

 

 9 چهارمحال و بختیاری...................... رامین حبیبی 09131820069  

 

10 خراسان جنوبی ......................سعید فکوری 09159656922  

 

11 خراسان رضوی ................روح الله شهسوار 09155072406  

 

 12 خراسان شمالی................ مجید خرمی 09155024176  

 

 13 خوزستان .....................علی جمشیدی 09352387875  

 

 14 زنجان ..................سیدامیر جعفرزادگان 09121824980  

 

 15 سمنان........................ مسعود کلاهی 09122315913  

 

 16 سیستان و بلوچستان............ رضا باوفا 09364588718  

 

 17 فارس....................... صابر عباسیان 09373572140  

 

 18 قزوین ...........................علی عظیمی 09365800574 

 

  19 قم............................ مسعود شفیعی 09191511219  

 

 20 کردستان.................. کوروش قادری 09183785485  

 

21 کرمان ..............................نژادحیدری 09132951207  

 

22 کرمانشاه............................... عارفی 09183894128  

 

 23 کهکیلویه و بویر احمد.................... راستین 09177413315

 

 24 گلستان ................................علی خاری 09113711113  

 

 25 گیلان ...............................عبدالرضا ابراهیمی 09113427375  

 

 26 لرستان ............................فریبرز قلندری 09168609141  

 

 27 مازندران ........................احسان قاسمی 09113512703  

 

 28 مرکزی ...........................سعید نادری 09183611444  

 

 29 هرمزگان .......................اسماعیل درخورد 09171680903  

 

30 همدان............................... محمدرضا زارع 09183145597  

 

31 یزد ..................................امین علایی 09133511690  


 
comment نظرات ()
 
 
میرحسین: نباید مدام در جهان تشنج ایجاد کنیم
نویسنده : Naghooos - ساعت ٢:۳٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

میرحسین: نباید مدام در جهان تشنج ایجاد کنیم

 
ایلنا: میرحسین موسوی گفت: اگر رای بیاورم به دنبال یک دولت کارآمد خواهم بود، دولتی که برآمده از نیروهای تسلیم و کوچک نباشد.

میرحسین موسوی در همایش نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در مسجد امیرالمومنین (ع) در مرزداران برگزار شد، با بیان اینکه کشور را مدیران قوی می‌توانند اداره کنند، افزود: برخی مدیران، افراد ضعیف را می‌پسندند اما کشور ما با وجود این همه مشکل با چنین مدیرانی نمی‌تواند اداره شود.
وی تصریح کرد: مدیران تیزبین، با جسارت و خلاق هستند که می‌توانند کشور را به پیش ببرند و این معیار من برای انتخاب مدیران خواهد بود. ما نباید بترسیم که در یک هیات دولت با 23 یا 24 وزیر، 23 یا 24 کاندیدای ریاست جمهوری وجود داشته باشد.
موسوی در ابتدای سخنان خود با اشاره به برخی تعریف‌های صورت گرفته از سوی برخی حاضران و نیز بیان قرابت و نزدیکی وی با امام (ره) اظهار کرد: هرگاه که چنین بحث‌هایی مطرح می شود، من احساس می‌کنم که اغراق شده است زیرا من در مقابل عظمت امام (ره) هیچ بودم. هرگاه به امام (ره) نگاه می‌کردم احساس می‌کردم که اگر بخواهیم نوک آن قله مرتفع را ببینیم کلاه‌مان به زمین می‌افتد ولی قله را نمی‌بینیم و من همیشه عاشقانه به ایشان نگاه می‌کردم.
نخست وزیر دوران دفاع مقدس اظهار کرد: من یک روستایی هستم که به دلیل شرایط ویژه انقلاب جلو افتادم و این از ویژگی های یک انقلاب است. من تابع گفتمان انقلاب بوده‌ام و آنچه در اول انقلاب اتفاق افتاد، مرهون یک گفتمان معنوی بود که هم از جامعه و هم از امام (ره) تراویده می‌شد.
موسوی با بیان اینکه اگر بخواهیم مشکلات کشور را حل کنیم همه باید بدانند که در آستانه ‌یک خطر جدی قرار داریم، اظهار کرد: مهمترین خطری که در حال حاضر می‌بینم، مساله قانون‌گریزی است که اگر در کشور ما به یک عادت تبدیل شود، باید منتظر رفتن به قهقهرا و بازگشت به یکصد سال پیش باشیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار کرد: مساله ریخته شدن یا نشدن 1/5 میلیارد تا 17 میلیارد دلار به خزانه از سوی دولت یکی از مسایلی است که وجود دارد و متاسفانه هیچ اتفاق خاصی برای برخورد با این مساله نیفتاده است و این خطر بزرگ‌تری است؛ بنابراین یکی از اولین‌ کارهایی که خواهم کرد، این است که به دنبال قوانینی باشم که ارکان نظام را مقید به رعایت قانون کند و نتوانند از قانون حتی اگر بر ضد آن‌ها باشد عدول کنند زیرا اگر قانون از بین برود، همه چیز در این کشور امکان‌پذیر است.
موسوی همچنین به اهمیت مشکل تورم در کشور اشاره کرد و گفت: همه دولت‌ها در همه کشورهای جهان به مساله تورم اهمیت می‌دهند. عامل بسیاری از فسادها، ظلم‌ها و عقب‌ماندگی‌ها این است که دولت‌ها نسبت به این مشکل بی‌اهمیت شوند.
وی در ادامه بر گسترش وظایف شوراهای شهر و روستا در کشور تاکید کرد و افزود: گسترش شوراها به هیچ وجه به دولت ضربه نخواهد زد. اگر نمی‌توانیم به سمت یک حکومت فدرالی حرکت کنیم، بهترین راه روی آوردن به ظرفیت شوراهاست. آنچه بار دولت را سبک می‌کند، قدرت دادن به شوراهاست و این جزو اولین کاری‌هایی است که در صورت رای آوردن از طریق وزارت کشور پیگیری خواهم کرد.
موسوی، اصلاح ساختارهای تصمیم‌گیری در کشور را یکی دیگر از برنامه‌های اصلی خود برای دولت آینده عنوان کرد و گفت: متاسفانه امروز اسمی از شوراهای مختلف تصمیم‌گیری نظیر شورای اقتصاد و شورای پول و اعتبار نمی‌شنویم و انگار نوعی حساسیت نسبت به مسایلی نظیر توسعه و برنامه وجود دارد. برگشت به ساختارهای تصمیم‌گیری در کشور، راه برگشت به اصول و شعارهای اصلی اصلاح‌طلبان است که به نظر من این دو از هم جدایی ندارند.
وی با بیان اینکه من ایرانی هستم و به این مساله افتخار می‌کنم، بر لزوم وجود یک نگاه ملی در زمینه اقتصاد تاکید کرد و افزود: نحوه هزینه شدن و به باد رفتن حدود 300 میلیارد دلار درآمد در کشور و وجود انحرافات در سیاست‌های اقتصادی از جمله مسایل امروز کشور است. به خاطر دارم که از دوران ملی شدن صنعت نفت، استفاده از محصولات داخلی نوعی دغدغه‌ برای مردم بود اما امروز عرق ما نسبت به این مساله از بین رفته است، به طوری که هیچ کس از اینکه از وسایل خارجی استفاده کند، شرمنده نیست. من یک نگاه ایرانی به این قضیه دارم و از این زاویه تلاش خواهم کرد تا یک اقتصاد ملی و ایرانی داشته باشیم. البته من معتقد به ارتباط صحیح با جهان هستم ولی در عین حال معتقدم که باید ایرانیت را وارد این قضیه کرد.
نخست وزیر دوران دفاع مقدس با تاکید بر حمایت از تولید ملی، محصولات کشاورزی داخلی و تجارتی که در این راستا مفید باشد، اظهار کرد: هر حرکتی که برخلاف منافع ملی ما انجام شود، بر خلاف آن حرکت خواهیم کرد.
موسوی در ادامه بر لزوم بازبینی در سیاست خارجی نیز تاکید کرد و گفت: متاسفانه امروز ما غرق در تعارضات با جهان هستیم و این مساله دغدغه‌های فراوانی را برای ملت ما از جمله جوانان به وجود آورده است. در حالی که گفته می‌شد که یکی از مشکلات من عدم ارتباط با جوانان است ولی امروز می‌بینیم که بیشترین طرفداران از نسل جوان هستند چرا که تحریم‌ها، قطعنامه‌ها و تشنج در فضای سیاست خارجی روح و روان مردم ما را می‌خراشد و در هر اجتماعی می‌بینم که یکی از اولین دغدغه‌هایی که جوانان مطرح می کنند، همین مساله سیاست خارجی است؛ متاسفانه متوجه نیستیم که ملت خود را با سیاست‌های نادرست بیمار کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه هیچ کشوری را مثل کشور خودمان در جهان تنها نمی‌بینیم، اظهار کرد: صرف دادن شعار، حل مشکلات را امکان‌پذیر نمی‌کند و ما برنامه درست لازم داریم. متاسفانه ما امروز در بین همسایه‌های خود هم یک متحد و دوست واقعی نداریم. یکی از فرزندان انقلاب، حزب‌الله لبنان است و من قویا از آن حمایت می‌کنم اما اینها کافی نیست و نباید مدام در جهان تشنج ایجاد کنیم.
موسوی با ابراز تاسف از عدم حضور ایران در اجلاس شانگهای گفت: یکی از طبیعی‌ترین جایگاه‌های ما حضور در چنین مکانی است ولی متاسفانه ما قدرت ورود به آنجا را نداریم زیرا برای همه مساله‌ساز شده‌ایم. در کنار این‌ها ما در زمینه مسایل مختلف سیاسی هم باید برنامه‌هایی داشته باشیم که فارغ از رفت‌وآمد دولت‌ها، در چندین دوره دنبال شود. متاسفانه این نگاه در دنیا وجود دارد که با تغییر رییس‌جمهور در ایران،‌ سیاست‌های این کشور دگرگون می‌شود و نمی‌توان بر روی این کشور حساب کرد.
وی، مشکل اشتغال و عدم امنیت در جامعه را از دیگر دغدغه‌های امروز کشور برشمرد و اظهار کرد: برخی سیاست‌ها، عدم امنیت گسترده‌ای را در کشور ایجاد کرده است و ما این مساله را در بین دانشجویان،‌ کارمندان و زنان به شکل‌های مختلف می‌بینیم. در قدیم در مقابل پنجره‌های خانه‌ها کمتر نرده زده می‌شد ولی امروز از شمال شهر تا فقرترین مناطق، نرده‌ها و حفاظ‌های مختلفی در مقابل پنجره‌ها و بر سر دیوارها تعبیه شده است.
موسوی مساله دیگر را مساله امنیت سیاسی دانست و بیان کرد: امروز شاهدیم که دانشجو برای اینکه حرفی بزند یا مثلا نویسنده یا هنرمندی برای خلق اثر و کتاب، مشکل پیدا می‌کند؛ برای نمونه در فرهنگستان هنر گاهی برای گرفتن مجوز چاپ کتاب مشکلات بسیار فراوانی داریم.
موسوی ادامه داد: در ارتباط گسترده‌ای که با جامعه روشنفکری داشته‌ام هیچگاه احساس نکردم که این جماعت با کشور و نظام بد و دشمن هستند یا می‌خواهند به مقدسات نظام حمله کنند و چیزی را از دست ما بربایند. سی سال از انقلاب گذشته است و هنوز وحشت داریم که شاعری در جایی کلمه‌ای را بگوید و ما تفسیر خاصی کنیم و بدین ترتیب خودمان مساله را امنیتی می‌کنیم یعنی خود ما نماد بر ضد نظام ایجاد می‌کنیم.
وی در ادامه بر اهمیت توجه به قومیت‌های مختلف کشور تاکید کرد و گفت: چطور می‌شود استانی که خود را بانی استقلال و مشروطیت در کشور می‌داند، میزان آرای آن کمتر از سی درصد باشد؟ آیا این یک خطر نیست؟ من به همه قومیت‌ها به دید فرصت نگاه می‌کنم و دقت کرده ام و می بینم که نمایندگان این قومیت‌ها در سخنان خود تلاش می‌کنند که بگویند یک ایرانی هستند و این یک فرصت و بسیار ارزشمند است.
موسوی از افزایش مشکلات روحی و روانی در بین مردم ابراز تاسف کرد و در پایان تاکید کرد: حل مشکلات کشور بسیار سخت است و من جز جذب محبت مردم و اعتماد آن‌ها راهی برای حل این مشکلات نمی‌شناسم. بدون اعتماد مردم نمی‌توانیم کاری کنیم و معجزه اول انقلاب هم به دلیل اعتماد مردم به نظام، کشور، امام و انقلاب بود.

 


 
comment نظرات ()
 
 
کارهایی که میرحسین انجام نخواهد داد..
نویسنده : Naghooos - ساعت ٢:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

کارهایی که میرحسین انجام نخواهد داد...
بنده می‌خواهم بگویم که اگر رئیس‌جمهور شوم چه کارهایی را انجام «نمی‌دهم». بنده در وهله اول دروغ نمی‌گویم، مردم را محرم دولت و نظام قلمداد کرده و هیچ مسئله‌ای را از آن‌ها پنهان نمی‌کنم. من نیازی نمی‌بینم که به هر بهانه‌ای بخواهم قانون را دور بزنیم.

اعتماد از دست رفته دانشجویان را احیا کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی "کلمه" به ایلام، میرحسین موسوی پس از نشست خبری در ایلام به دانشگاه ایلام رفت و در جمع دانشجویان دانشگاه ایلام با بیان این مطلب گفت: زمانی کمبود نیروی تحصیلکرده در این استان مشکل بود، اما خوشحالم که امروز صدها نفر از دانشجویانی را می‌بینیم که در ایلام مشغول به تحصیل هستند، این یک فرصت است و در عین حال یک تهدید هم به شمار می‌آید.

میرحسین موسوی درباره رفتاری که می‌تواند افزایش تعداد تحصیل‌کردگان را به یک فرصت برای نظام تبدیل کند، گفت: باید به عقاید آن‌ها احترام گذاشت نباید راهشان با دنیا سد کنیم، باید به اعتقادات گرایشات و دین و اخلاق آن‌ها احترام گذاشت و با وجود دیدن اندک تفاوتی میان این نسل و نسل قدیمی‌تر بین این دو نسل جدایی ایجاد نکنیم. دانشجو چه در دست دارد که بخواهیم از نقد او بترسیم، ما باید زاویه دیدمان را نسبت به این قشر عوض کنیم و این اعتماد از دست رفته را احیا کنیم. این اعتمادها بود که در اوایل انقلاب جوانان را به صحنه کشاند و باعث پیروزی انقلاب اسلامی شد.

میرحسین موسوی همچنین درباره شرایطی که می‌تواند به مثابه یک تهدید برای نظام مطرح باشد را چنین توضیح داد: اگر اعتقادات و مسائل مهم دانشجویان و دغدغه آنها را جدی نگیریم و به فاصله ایجاد شده بین آن‌ها و خودمان روزبه‌روز بیافزاییم این مسئله تبدیل به یک تهدید می شود.
وی با اشاره به این که وجود هر مشکلی راه‌حلی دارد، گفت: هر مسئله ای باید در چارچوب قانون و شیوه خود اداره و حل شود.

 میرحسین موسوی در ادامه گفت: بنده می‌خواهم بگویم که اگر رئیس‌جمهور شوم چه کارهایی را انجام «نمی‌دهم». بنده در وهله اول دروغ نمی‌گویم، مردم را محرم دولت و نظام قلمداد کرده و هیچ مسئله‌ای را از آن‌ها پنهان نمی‌کنم. من نیازی نمی‌بینم که به هر بهانه‌ای بخواهم قانون را دور بزنیم.

وی با اشاره به این که مفهوم کرامت و حقوق انسانی در سند 20 ساله و در قالب یک مفهوم بشری دیده شده است، گفت این مفهوم بزرگ‌ترین تأثیر  را می‌تواند در برگزاری یک انتخابات سالم و پاسخگو داشته باشد و  نادیده گرفتن آن یک تهدید خواهد بود.

میرحسین موسوی افزود: کشور را همه می‌سازند و باید از همه نیروها برای اعتلای آن و انقلاب اسلامی استفاده کرد.

وی تأکید کرد: بسیاری از کارها و پروژه‌هایی که امروز به ثمر نشسته در 30 سال قبل و توسط مدیران پیشین پایه‌گذاری شده است؛ همچنانکه امروز نیز هم پایه‌گذاری اقداماتی می‌شود که 10 سال بعد نتیجه‌اش را خواهیم دید.

به گزارش خبرنگار اعزامی کلمه میرحسین موسوی که در جمع دانشجویان دانشگاه ایلام سخن می گفت ادامه داد: بنده خودم را مقید می‌دانم که در هنگام به ثمر رسیدن هر اقدام زیرساختی و توفیقی برای کشور، از  مدیرانی که در این کشور زحمت کشیده‌اند نامی ببرم و براساس گرایش‌های سلیقه‌ای آن ها را فراموش نکنیم.

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس همچنین بر عزت نفس مردم ایلام تأکید کرد و گفت ایلام سرزمینی باستانی است و تمدن‌های بسیار بزرگی در اینجا متولد شده‌اند. تمدن‌هایی که عمق 5 هزار ساله دارد.
وی افزود: تمدن‌هایی چون هخامنشیان یا دوره‌های مختلفی ساسانی در  اینجا شکل گرفت و باید اضافه کرد که ایلام جایگاه مردان و زنان شجاع و دلاور است که در گذشته و همچنین پیش و پس از انقلاب رشادت های خود را در پاسداری از مرزهای کشور و انقلاب اسلامی ثابت کردند.

میرحسین موسوی افزود: اگر در بررسی تاریخ معاصر به خیزش مردم ایلام، قبل از استان های دیگر در سال 56 برمی خوریم، جای تعجب ندارد؛ چراکه تمدن های بزرگی که در این منطقه بودند، اثرات خود را بر مردم این منطقه گذاشته‌اند.

وی یادآور شد: بنده در دوران جنگ هیچگاه ندیدم ایلامی ها میدان را خالی کننند. آن ها با کمترین درخواست هایی که از دولت و حکومت داشتند، از مرزهای طولانی کشور پاسداری کردند، لذا معتقدم هرقدر  عزت نفس مردم ایلام با عدم توجه به آن‌ها تهدید شود بزرگترین سرمایه را در این منطقه از دست خواهیم داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی کلمه از دانشگاه ایلام، میر حسین همچنین با اشاره به مشکل فقر در جامعه ایران گفت: ریشه فقر را باید در تلاش بین دولت و ملت جستجو کرد. ایجاد کار و به وجود آوردن زمینه تولید و پژوهش می تواند عامل مهمی در پیشرفت کشور باشد که در این راستا باید گفت: پخش کردن صدقه بین اقشار نیازمند مشکل جامعه ما حل نمی کند شما باید اصل بیکاری را از بین ببرید.

وی همچنین با تأکید بر جدایی‌ناپذیر بودن حوزه فرهنگ از سیاست و اقتصاد گفت اگر در کشور شاهد رکود و بیکاری هستیم، اگر نرخ تورم به 25% می رسد و دورنمایی از آینده نداشته باشیم و سپس ا نتقاد می شود که چرا جوانان قشر تحصیل کرده ما از کشور فرار می کنند و یا براساس سلایق خود از کالاهایی که با فرهنگ جامعه ما مغایر است استفاده می کنند، مسلما نمی توانیم این مشکلات را جدای از حیطه مسائل اقتصادی و معیشتی کشور ببینیم و نقش مشکلات اقتصادی را در بروز مشکلات فرهنگی جامعه نادیده بگیریم.

وی با اشاره به این مشکلات اقتصادی براساس تخصص و علم، با برنامه ریزی و راه حل هایی از جنس  قانون حل شدنی است: معتقدم اگر از مشکلات اقتصادی با برنامه ریزی و راه حل هایی که بدون شک برای آن وجود دارد بکاهیم، می توانیم شاهد پایین آمدن معضلات و مشکلات فرهنگی نیز در جامعه باشیم.

وی افزود: در این صورت نیروی خلاق و بااستعداد جوان ما به کار گرفته می شود و شما گذشته از توسعه و پیشرفت علمی و انسانی در کشور کم شدن معضلات فرهنگی را نیز حس خواهید کرد.

 میر حسین تأکید کرد جوانان برای کشور ما سرمایه های بزرگی هستند که باید نگاه همراه با شک شبهه و تردید به آنها را از بین ببریم.

وی با تأکید بر این که کشور ما بدون شک برای پیشرفت نیازمند استعدادهای جوانان خواهد بود، گفت: شاید قرارگیری یک جوان در قیاس با یک مدیر با تجربه در منصبی مساوی نباشد، اما یادم می آید که اعتماد به جوان‌ها در اوایل انقلاب و زمان جنگ چه موفقیت هایی را برای ایران به همراه داشت و شما در جبهه های جنگ هم شاهد حضور فرماندهان 25 ساله در گروه‌‌ها بودید.

وی افزود: با افتخار می گویم که در دولت دهه نخست وزرای 30 یا 27 ساله نیز حضور داشتند، اعتقاد به خلاقیت ها و توانایی های این قشر بهترین دستاوردها را برای ما به وجود آورد.

میرحسین موسوی تأکید کرد: بنده در صورت انتخاب از سوی مردم ایران، به جوان‌ها اعتماد خواهم کرد و این سرمایه عظیم را به کار خواهم گرفت.

به گزارش خبرنگار اعزامی کلمه به ایلام، پس از سخنان میر حسین جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان و کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

بر اساس این گزارش همچنین پیش از شروع سخنان موسوی عباس قربانی رئیس دانشگاه ایلام، استاد علی‌ اکبری یکی از اساتید این دانشگاه و یکی از دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان با بیان سخنانی پیرامون مشکلات و محرومیت‌های استان ایلام، انتظارات و توقعات خود را در این باره بیان کردند.

تکمیلی/پرسش و پاسخ دانشجویان:

در ادامه سفر موسوی به ایلام و سخنرانی در دانشگاه این شهر ، جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان  ایلامی نیز برگزار شد.
میرحسین موسوی در پاسخ به سوال دانشجویی که پرسید آقای موسوی در این 20 سالی که از سیاست دور بودید کجا بودید، با ذکر مثالی در مورد برخی فیلم ها که در آن برخی شخصیت های قدیمی پا به دوره کنونی گذاشته و در اثر فعل و انفعلات روز جامعه دچار مشکل می شوند گفت: عده ای تصور می کنند که گویا من در دوره اول انقلاب و یا سال 68 منجمد شده ام و اکنون در مقطع فعلی از فضای دیگر وارد این دنیا و کشور ایران شده ام که در این صورت نمی توانم با مردم و مشکلاتشان و همچنین دغدغه ها ارتباط برقرار کنم.

وی افزود: بنده مسئولیت هایی را در این مدت داشته ام که پررنگترین آنها حضورم در حوزه فرهنگ و ارتباط با جامعه میلیونی ای از هنرمندان است. وی ادامه داد معتقدم هیچ کس در کشور مانند من چنین توفیقی را پیدا نکرده این چنین با این جامعه هنری در ارتباط باشد البته گرایش فرهنگی و هنری ام مربوط به قبل از انقلاب است اما پس از انقلاب و سپری شدن دوره حضورم در دولت مجددا به این حوزه بازگشتم.

 موسوی خاطرنشان کرد: ما یک جمع علاقه مند فرهیخته هنرمند و معتقد به نظام را جمع کردیم و فعالیتهای فرهنگی و هنری  انجام دادیم که  از آن جمله می توان به چاپ 350 جلد کتاب درباره وضعیت فرهنگی کشور اشاره کرد و همچنین به هیچ وجه از سیاست جدا نبودم اکنون هم که  وارد صحنه انتخابات شده ام از عملکرد گذشته در این حوزه  احساس مفید بودن می کنم.

وی ادامه داد ،عده ای می گویند 20 سال سکوت داشتم اما به آنان خاطرنشان می کنم که سکوتی در میان نبود و اکنون هم که وارد عرصه انتخابات شده ام با سرمایه 20 ساله پا به میدان گذاشتم و تصمیم خود را گرفتم.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس در پاسخ به سوالی که در آن  یکی از دانشجویان  از شباهت سیاست  خارجی احمدی نژاد و او  پرسیده بود و نیز مساله شفافیت در سیاست خارجی،  پاسخ گفت: فکر می کنم ما در بحث سیاست خارجی یک سری اصول داریم که براساس آن تمامیت ارضی کشور حفظ شده و منافع ملت و کشور را در نظر می گیریم و به سمت جلو حرکت می کنیم در واقع به عنوان یک اصل بدترین وضعیت برای سیاست خارجی یک کشور آن است که ما روی همه سیاست های گذشته خط قرمز بکشیم و من این مسئله را قبول ندارم و در نقد همه سیاست های پیشین خودم را علامه دهر نمی دانم اما هیچ تعجب آور نخواهد بود در برخی از این سیاست ها بین دولت های گذشته و آینده شباهتی وجود داشته باشد. موسوی ادامه داد، معتقدم به نفع ما نخواهد بود که با چنین رویکردها و اختلافات بی نتیجه ای در این زمینه باعث تشدید فضای پرسر و صدایی پیرامون این مسئله شویم. وی در پاسخ به موضع خود پیرامون مسئله هسته ای کشور گفت:  بنده معتقد به استفاده صلح آمیز از دستاوردهای هسته ای هستم و ما نباید از حق خود در مسایل هسته ای بگذریم و پای آن با جدیت بایستیم اما در عین حال دلیلی ندارد که در بیان این حق، جامعه جهانی را علیه‌ خود برانگیزیم.  موسوی در تشریح برنامه های خود گفت: فکر می کنم در سیاست خارجی به اصول برمی گردم اما از هر گونه ایجاد حساسیت، ماجراجویی و تشکیل فضای آشوب برانگیز در میان جامعه جهانی  علیه ایران پرهیز خواهم کرد. نخست وزیر دوران دفاع مقدس در انتقاد دانشجویی مبنی بر کارآمد نبود مشی اقتصادی شما در اظهارات اخیرتان و همچنین صحبت های دکتر فرشاد مومنی و اینکه چرا از ورود سرمایه گذاران خارجی در کشور برای اعتلای بخش اقتصادی‌مان استفاده نمی کنیم پاسخ داد به نظر شما آیا در کشوری که مدیر مهم ترین بانک آن که بانک ملی باشد ظرف 4 سال 4 مرتبه عوض می شود و یا بانک مرکزی در این مدت سه بار مدیرش را تغییریافته می بیند، سرمایه گذار خارجی حاضر به سرمایه گذاری در آن هست؟ دوستان ما حتی در بخش ورزش یک مدیر را در 5 ماه تحمل نمی کنند چه برسد به بخش های اقتصادی کشور همچنین پیرامون آقای مومنی هم باید بگویم که او از فرهیختگان جامعه اقتصادی ما و دوستان نزدیک من است او از زمان جنگ نیز فعالیت های زیادی در این زمینه داشت و چندین کتاب پیرامون مسائل مختلف اقتصادی نوشته است ایشان گمنام نیستند و در مباحث اقتصادی نیز دید بازی دارند نباید ارزش های چنین شخصیتی که حتی مواضع خود را با دولت نهم به مناظره گذاشته نادیده گرفته شود ای کاش او بود و از خود در این مجلس دفاع می کرد.
 میرحسین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا هم  کارگزاران و هم مشارکتی ها در انتخابات ریاست جمهوری از شما دفاع می کنند گفت: مردم احساس تشویش می کنند و ما نمی توانیم روی حزب های قانونی و رسمی خط قرمز بکشیم. ممکن است اختلاف عقیده ای هم بین جمعی که یک هدف مشترک دارند مشاهده شود که برای مثال می توانم به دولت زمان جنگ اشاره کنم که حدود 9 نفر در کابینه وقت حضور داشتند و افکار و گرایشهای سیاسی شان مخالف ما بود اما کارها با تعامل پیش می رفت و مشکلی هم در دولت پیش نمی آمد. وی ادامه داد بنده نمی توانم بگویم که چه کسی و یا چه حزبی از من دفاع کند و یا نکند اما در عین حال از حمایت همه احزابی که قانونی و رسمی هستند اما گرایش های مختلف سیاسی دارند استقبال می کنم و البته این حمایت را حمایت از خود نمی دانم بلکه پشتیبانی از خط فکری می دانم که بیان می شود.

موسوی همچنین با انتقاد از جابه جایی مدیران در دستگاههای مختلف تأکید کرد: معتقدم در دستگاهها و امور تخصصی باید مدیران شایسته و متخصص آن بخش به کار گمارده شود و البته فرصت لازم برای پیشرفت در چارچوب قانون روال برنامه ریزی ساختاری و مشخص داده شود.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس خاطر نشان کرد: اکنون می بینیم که مدیران با تخصص های گوناگون در دستگاه های مختلف جابه جا می شوند و به عنوان مثال یک مدیر زمانی مسئولیت شرکت خودروسازی را بر عهده دارد و زمانی هم بر تأمین اجتماعی مدیریت می کند که این مسئله به ضرر ما و عدم پیشرفت ما خواهد بود.

 مدیران متخصص سرمایه های بزرگتری از چاه نفت هستند که می توانند برای رشد کشور مفید باشند.
 میرحسین موسوی در پاسخ به سوال دانشجویی که پرسید شما پس از اعلام انصراف خاتمی از عرصه انتخابات گفتید که من نه اصلاح طلب و نه اصول گرا هستم، منظور شما در تشریح این جمله چیست و همچنین تعریف مشخصتان را از عدالت و آزادی بگویید پاسخ داد: چنین چیزی نگفتم و در عین حال معتقدم اصلاح طلبی هستم که در عین حال به اصول به طور مداوم برمی‌گردم در صحبت های گذشته ام گفته بودم که مردم ما پایبندی به اصول، اعتقادات و ارزش های دینی خود را مهم می شمارند و آنها را در زندگی خود دخیل می دانند اما در عین حال مخالف اصلاحات نیستند و برای مثال دوست ندارند جلوی دهان ها گرفته و یا روزنامه ای بسته شود همچنین در شعاری که مطرح کردم مفهوم عدالت را در کنار آزادی و قانون قرار داده و در راس آن ایران پیشرفته را جای می دهم. قرار گرفتن این منطومه در کنار هم استنباطی  را از این مفهوم پدید می آورد که با اقتصاد صدقه ای منافات دارد.

موسوی در پاسخ به سوالی در مورد نقش سفرهای استانی در رفع مشکلات مردم در نقاط مختلف کشور تصریح کرد: رفتن به استان های مختلف و دیدن مردم و رسیدن به مشکلات آنها کار خوبی است. اما معتقدم باید برای رسیدگی به این مشکلات طوری عمل شود که در سطح ملی شاهد خسارت نباشیم. ما می توانیم با کاری کارشناسانه و بررسی های دقیق، مشکلات استان ها را پی گیری کنیم و در نهایت طی یک اقدام ضربتی از سوی هیات دولت و یا رییس جمهور و مشاوران آنها حل شود. بنده با مسافرت های طولانی مدت و اینکه رییس جمهور به همراه 7-8 وزیر چند روزی را در یک شهر کوچک سپری کنند و وقت خود را به صورت غیر کارشناسی به ظاهر درحل مشکلات مردم بگذارند مخالفم چرا که  نتیجه آن اقدامات و تصمیماتی بی نتیجه و نا پخته خواهد بود. معتقدم مشکلات در سطح ملی و همچنین رسیدگی به مسائل مختلف آنقدر زیاد است که ما باید برای بررسی و حل تمام مشکلات کلی و جزیی یک برنامه ریزی و استراتژی منظم و نتیجه گرا عمل کنیم.

وی درباره صحبت های دانشجویی مبنی بر اینکه شما صحبت های اخیر رییس جمهور که گفته است در سه سال گذشته کشور ما به مانند 50 سال گذشته رشد داشته است موافق هستید، خاطر نشان کرد: یکی از کارهایی که دولت های با حساب و کتاب انجام می دهند، زدن حرف های منظم و مطابق با آمار دقیق است. این آمار باید به صورت اثباتی آمار درستی باشد تا به مردم کمک کند که نقد درستی از نظام داشته باشند وگرنه این کار جز ضایع کردن حق آنها نتیجه دیگری ندارد و امکان نظارت و قیاس را از مردم می گیرد.

 یکی از دانشجویان از موسوی پرسید اگر شما در تاریخ 18 تیرماه 1378 رییس جمهور کشور بودید، مساله دانشجویان را به همان شکل پی گیری می کردید که دولت اصلاحات انجام داد؟ در این لحظه  موسوی سه بار گفت: بنده باز هم به مساله قانون بر می گردم و معتقدم هر مشکلی و هر مساله ای باید از راه قانون تحلیل شده و از همین راه حل شود. در عین حال، هر نوع تهاجم، حرکت و یا خسارتی که به یک فرد بی گناه وارد شود محکوم است و مورد تایید من نخواهد بود و پیگیری مساله را هم از همین زاویه می بینم.

وی در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری که درباره انصراف سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری پرسیده بود گفت: ما این تصمیم را به طور مشترک گرفتیم و گذشت زمان نشان خواهد داد که این تصمیم، تصمیمی درست بوده است.

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی که در مورد قدرت شورای نگهبان و اینکه آیا شما با آن مشکلی دارید و آیا با قدرت آن برخورد می کنیدجواب داد:
مشکل این است که زمانی گفتند نظارت استصوابی، بنده هم گفتم این مساله را قبول ندارم. معتقدم یک اراده جمعی از رای مجلس و قوای دیگر می خواهد که این مساله حل شود. ما کمتردرباره لوایح مشکل داریم. نهاد مجمع تشخیص نظام به لوایح مختلف رسیدگی و تصحیح می کند. مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از بهترین نهاد هایی است که یادگار حضرت امام خمینی بوده و موقعیت آن نیز بعد از سال 68 به تثبیت رسید


 
comment نظرات ()
 
 
تاکید رهبر اصلاحات بر لزوم تغییر وضع کنونی
نویسنده : Naghooos - ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

 
 تاکید رهبر اصلاحات بر لزوم تغییر وضع کنونی 
 
اعتماد-کیوان مهرگان: چه بپذیریم، چه نپذیریم، چه خوش مان بیاید، چه خوش مان نیاید، جایگاهی که خاتمی بر آن تکیه زده، جایگاه ممتازی است. متمایز بودنش هم دلیل روشنی دارد. هیچ یک از رجال سیاسی ایران تجربه آمدن و انصراف خاتمی را نداشته اند اما باز به اندازه رهبر اصلاحات محبوب نیستند. فرآیند پذیرش نامزدی خاتمی و بعد انصراف او از نامزدی اگر برای هر رجل سیاسی اتفاق می افتاد تا اطلاع ثانوی او را بازنشسته سیاسی می‌کرد اما تنها خاتمی بود که توانست این تهدید را به یک فرصت طلایی برای اصلاحات تبدیل کند. با این حال وقتی فرصتی برای پرسش و پاسخ از رئیس جمهور دوران اصلاحات مهیا شد باز هم موضوع انصراف از نامزدی و نسبت آن با اخلاق سیاسی، منفعت عمومی و ایثار ملی محور مصاحبه قرار گرفت و خاتمی هم صمیمانه به آنها پاسخ گفت. خاتمی این روزها فراتر از جغرافیای ایران در جست وجوی راهی برای پژواک صدایی متفاوت از جمعیت یک و نیم میلیاردی جهان اسلام است؛ صدایی که اگر مجال یابد می تواند تا سال ها در گوش جهان طنین انداز شود.

-اخلاق سیاسی در قاموس شما چیست و چه رابطه یی با منافع شخصی و ملی دارد. اگر یک اقدام برخلاف اخلاق سیاسی شما باشد اما منفعت عمومی در آن مستتر باشد کدام یک را انتخاب می کنید؟

برای رفع ابهامی که در پرسش هست باید نکاتی را توضیح بدهم. نسبت میان اخلاق و سیاست و نیز اخلاق فردی و اخلاق مدنی و همچنین نسبت میان منفعت عمومی و اخلاق، نیاز به توضیح مبسوط دارد که فعلاً مجال آن نیست. ولی اجمالاً گفتنی است که اخلاق در قدیم بیشتر مقدمه سیاست بود؛ مخصوصاً در آثار بزرگانی چون افلاطون و فارابی (و حتی به نحوی در اخلاق ارسطو) متافیزیک و مباحث مابعدالطبیعی هم به نحوی در ذیل و ظل سیاست مورد بحث قرار می گرفت یعنی می توانیم اخلاق این بزرگان را نوعی اخلاق مدنی به حساب آوریم. بعد از فروپاشی شهرهای یونان در جمهوری و امپراتوری «روم» اخلاق مورد اهتمام بیشتر قرار گرفت. در دنیای اسلام هم اخلاق نظری در کنار اخلاق عملی و تهذیب نفس همچون عرفان نظری در کنار عرفان عملی مورد تامل و اهتمام بود و آثار ارزنده‌یی نیز در این حوزه عرضه شده است ولی به خصوص در دنیای اسلام به جهاتی که اینک مجال طرح آنها نیست و تا حدودی در کتاب «آیین و اندیشه در دام خودکامگی» کوشیده‌ام به موضوع اشاره داشته باشم به جهت سوق داده شدن سیاست به سوی استبداد نفسگیر پس از دوران پیامبر اکرم(ص) و صدر اسلام از جمله در دوران کوتاه ولی طلایی حکومت امام علی(ع) اولاً تامل در سیاست روز به روز کمتر و کمرنگ تر شد و اندیشه بیشتر به وادی بی انتهای مابعدالطبیعه و فلسفه نظری سوق داده شد، ثانیاً اخلاق نیز بیشتر جنبه فردی گرفت. در دوران جدید به خصوص از زمان ماکیاولی به بعد به رغم همه بحث و نظرها، در حوزه عملی، سیاست از اخلاق تهی شد و یکی از مصیبت های بشر امروز این است که «سودانگاری» جای «خیراندیشی» و «خیرخواهی» را در عرصه عمل (و حتی نظر در خیلی از جهات) گرفته است. باری، استبداد به هر شکل و صورتش و نیز ماده گرایی و سودانگاری با اخلاق میانه یی ندارد. در استبداد همه چیز (از جمله دین، علم، هنر و...) در خدمت قدرت خودکامه است و در سودانگاری همه چیز مایه سوداگری است و تنها «سود» آن هم نوعاً سود مادی، آن هم برای بعضی ملت ها و در درون ملت برای بخشی از ملت مورد اهتمام است. آنچه باید به آن توجه داشت همه این امور است. نگاه به خیر و زیبایی بدون توجه به هیچ چیز جز خیر و زیبایی است که اخلاق را محقق می کند.

اگر چنین شد، هم شخصیت فرد اخلاقی است و هم سیاست و جامعه اخلاقی خواهد شد. با این توضیح، این پرسش که «اگر اقدامی برخلاف اخلاق سیاسی شما، باشد اما منفعت عمومی در آن مستتر باشد، کدام یک را انتخاب می کنید»، معنای مïحîصلی ندارد.

-اگرچه بسیاری از ناظران اجتماعی رفتار مبتنی بر کناره گیری از رقابت های انتخاباتی را از نظر فردی کاری اخلاقی قلمداد کردند اما بسیاری افراد بودند که در این اقدام شما به دلیل بلند شدن امید اجتماعی و سپس سرخوردگی برخی نیروها، آن را منطبق بر ایثار ملی قلمداد نکردند. این دوگانگی چگونه قابل توضیح است؟

ابراز لطف و احساسات مردم به خصوص جوانان عزیز به خودم را بزرگ ترین سرمایه و مایه افتخار می دانم. ولی آیا قبول ندارید که شاید عمده ترین سبب این محبت و اقدام این باشد که مردم مرا فردی اخلاقی تصور کرده اند که اهل دروغ و فریب نیست و قصد خدمت دارد و به مردم احترام می گذارد؟ و نیز اگر دقت کنیم در پس این احساسات نوعی عقلانیت نیز نهفته است که بحمدالله ملت ما و به خصوص نسل جوان از آن برخوردار است. این احساسات نسبت به این بنده کوچک خدا از اینجا ناشی می شود که وضع موجود را نمی پسندند و آن را درخور شأن والای ملت بزرگ نمی دانند و بر این باورند که مدیریت فعلی در به کارگیری امکانات کشور و استفاده از فرصت ها برای توسعه و پیشرفت و اعتلای میهن ناموفق بوده است و در جهت آرمان های بلند انقلاب و آنچه مردم می خواستند و می خواهند حرکت نکرده است. به خصوص از اینکه ارزش ها بی محابا صرف توجیه سلیقه ها و رفتارهای خاص می شود راضی نیستند و دیگر اینکه مردم می پنداشتند بنده قادر به تغییر دادن اوضاع و جلوگیری از این انحراف بوده ام. اگر چنین است بر این باورم که خواست عقلانی همه کسانی که به من اظهار لطف کرده و می کنند بدون حضور من در صحنه به عنوان نامزد انتخابات هم قابل برآورده شدن است. از طرف دیگر، تلقی مبارزه بر سر قدرت و نیز عدم وفاداری من به قولی که داده ام می توانست به ذهنیت و اعتماد جامعه لطمه بزند. من معتقدم اکنون کسانی که بتوانند خواست های اکثریت را (در حد امکان) برآورده کنند در صحنه هستند به خصوص با آمدن جناب آقای مهندس موسوی با آن سابقه کاری و شخصیت دینی و انقلابی و برخورداری از روشن بینی و راه تامین نظر مردم باز است. وظیفه من و شما - و به خصوص نامزدهای موجود- عبارت است از آگاه کردن مردم و برانگیختن حسن تعهد و مسوولیت برای شرکت گسترده در انتخابات که اگر چنین شود با همت خود مردم آنچه مورد خواست آنان است تحقق خواهد یافت و من هم در جای دیگر و به گونه یی دیگر و به یاری خدا در خدمت اسلام، ایران و مردم خواهم بود.

 

-در هرحال چه شما نامزد یک پست عالی اجرایی باشید چه نباشید یک سرمایه اجتماعی و به عنوان رهبر فکری جریان اصلاح طلب مطرح هستید. برنامه های شما برای این جایگاه که آن را رسماً چه بپذیرید چه نپذیرید متعلق به شماست، چیست؟

با سپاس از حسن نظر و لطف شما. سرمایه یی اگر هست متعلق به مردم است. در این مقطع مهم تاریخ ایران باید به پرورش نیرو ها و ایجاد ذهنیت مناسب در جامعه به خصوص نسل جوان برای زندگی در متن یک جامعه مردمسالار و حفظ و بسط آن اندیشید. این مردم هستند که باید نقش بی بدیل خود را در عرصه سرنوشت ایفا کنند. گذر از یک تاریخ استبدادزده آن هم در زمینی لغزان که همه ما، چه حاکمان و چه مردم، هر دم ممکن است به قعر دره استبدادگری و استبدادپذیری سقوط کنیم، کار آسانی نیست. تنها خواستن آزادی، استقلال، پیشرفت و عدالت (که بیش از یکصد سال است همه ما می خواهیم) کافی نیست. فراگیر شدن گفتمان مناسب و فراهم آمدن فرهنگ متناسب با این خواست نیز لازم است تا بستر تحقق آن باشد. و این کاری است که بیشتر در متن جامعه - و به اصطلاح از پایین- میسر است. و این رسالت بیشتر متوجه معلمان و روشنفکران جامعه است تا سیاستمداران. البته وجود دولت و حکومتی که دست کم در برابر این حرکت مانع تراشی نکند نیز لازم است. ما نیازمند حاکمانی هستیم که در درجه اول قانون و به خصوص قانون اساسی را جدی بگیرند و در چارچوب آن حرکت کنند، نه اینکه آن را زیر پا بگذارند یا بدتر از آن به صورت تحریف شده در مسیر خواست ها و منافع خاص غیر از منفعت عمومی سوءاستفاده کنند. امیدوارم با انتخاب درست مردم به این هدف نزدیک تر شویم. که در آن صورت بستر فعالیت آماده تر و هموارتر خواهد بود. در عرصه بین المللی هم امیدوارم بتوانم به دفاع از اسلام حقیقت، اسلام رحمت، اسلام انسان در برابر کج اندیشی های درون جهان اسلام و توطئه های بیرونی علیه آن و نیز دفاع از ایران و شأن والای ملت ایران قدمی بردارم. هرچند برای انجام این مهم امکانات من اندک است. من نمی خواهم و نمی توانم از هر امکانی استفاده کنم و محدودیت ها و تنگ نظری ها هم راه بهره گیری از امکانات مشروع را نیز تنگ کرده است ولی کارهای اساسی همیشه در زمین هموار و زمینه مساعد و با سهولت انجام نمی گیرد.

-در چه شرایطی حاضر به پذیرش یک مسوولیت سیاسی نظیر ریاست جمهوری هستید؟

ترجیح می دهم به عنوان یک روحانی که کم و بیش از دنیای امروز و شرایط و مقتضیات آن نیز آگاه است و ان شاء الله درد دین و مردم را دارد، نه در مقام رسمی - که به هر حال در سطوح مختلف آن را آزموده ام - به خدمت خود ادامه دهم و انجام وظیفه کنم. در شرایط عادی هم بهتر و مناسب تر است کسانی که دوره های قانونی مسوولیت خود را یک بار انجام داده اند، میدان را به دیگران دهند. در یک نظام جاافتاده دموکراتیک و مردمسالار نباید شاهد پست های مادام العمر یا چرخش مسوولیت در دست افراد معدود و محدود باشیم. البته تداوم و تکرار عیبی ندارد در صورتی که زمینه و قدرت انتخاب گری مردم هم تکرار شود.

-اگر اصلاح طلبان شکست بخورند، نقش شما برجسته تر خواهد شد. آیا برنامه یی برای این شرایط دارید؟

بگذارید به جای اصلاح طلبان از اصلاحات سخن بگوییم؛ اصلاحات شکست ناپذیر است. گرچه همواره موانع و مشکلاتی در برابر آن هست ولی آن گونه که من آن را تعریف و مشخص کردم، اصلاحات از ریشه دارترین حرکت ها و جریان هایی است که در بیش از یک قرن گذشته وجود داشته است و در متن وجدان و خواست تاریخی مردم ریشه دارد. بنابراین شکست ناپذیر است. هر چند با وجود موانع و مشکلات درونی و بیرونی دیرتر و گران تر می تواند به اهداف خود برسد، ولی آنکه در نهایت محکوم به شکست است حرکت مقابل اصلاحات است. من معتقد نیستم عدم موفقیت در این مرحله از انتخابات به معنی شکست اصلاحات است، گرچه آن را نوعی شکست برای ملت می دانم. مساله فوری لزوم تغییر وضع کنونی است که اگر تغییر نکند همه زیان می کنند و موفقیت در این مرحله فقط و فقط با حضور فراگیر ملت حاصل خواهد شد، یعنی به رغم مشکلات و موانع ساختاری و رفتاری که در برابر روح قانون و وجهه مردمی انقلاب و نظام پدید آمده است، حضور گسترده مردم می تواند از همه آن موانع عبور و نتیجه را به نفع انقلاب، کشور، ملت و میهن تمام کند. به یاری خداوند اصلاحات ادامه خواهد یافت. اگر هم علمداری نداشته باشد یا علم از دست علمداری بیفتد، دیر یا زود علمدار پیدا خواهد شد. اصلاحات ماندنی است چرا که با خواست عمیق مردم و مصلحت جامعه پیوند دارد.

فîأîما الزبîدï فîیîذٍهîبï جïفîاء وî أîما مîا یîنفîعï الناسî فîیîمٍکïثï فًی الأîرٍضً

کف های روی آب یا طلای در حال ذوب از میان می رود ولی آب که مایه حیات است و طلا که نفع مردم در آن است، پایدار و ماندگار خواهد بود. ان شاءالله.

 


 
comment نظرات ()
 
 
میرحسین موسوی:کجاست آن نفتی که قرار بود سر سفره‌ها بیاید؟
نویسنده : Naghooos - ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

در جمع دانشجویان و مردم اراک
میرحسین موسوی:کجاست آن نفتی که قرار بود سر سفره‌ها بیاید؟/آیا امام(ره) به مردم قول پول وسیب‌زمینی داد یا بر روی فضیلت‌های بزرگ آن‌ها تکیه کرد؟
یاری: کاندیدای مورد حمایت حامیان سیدمحمد خاتمی با انتقاد از  اقدامات شبه تبلیغاتی دولت در آستانه انتخابات اظهار داشت:«باید وعده‌هایی بدهیم که بتوانیم به آن‌ها عمل کنیم؛ کجاست آن نفتی که قرار بود سر سفره‌ها بیاید؟ آیا امام (ره) به آنها قول پول، هندوانه، سیب‌زمینی یا نظیر این‌ها را داد یا بر روی فضیلت‌های بزرگ آن‌ها تکیه کرد؟»

به گزارش قلم، مهندس موسوی در جمع پر شور دانشگاه آزاد اراک با اشاره به پلاکاردی که یکی از دانشجویان در دست داشت و بر روی آن از قول امام خمینی(ره) نقل شده بود «معیار حال فعلی افراد است»، گفت:«آری درست است. معیار حال فعلی افراد است و باید ببینیم چه وعده‌های داده‌ایم و اکنون در کجا ایستادیم. معیار حال فعلی افراد و معیار حال فعلی دولت‌ها است.‌ باید ببینیم چه قدم‌هایی برای از بین فساد برداشتیم؟ ببینیم چه کسانی را در دولت به کار گرفتیم؟ و چه افتخاراتی در جهان آفریدیم؟ باید ببینیم آیا این اقدامات با شعارهایی که داده شده، یکسان است یا خیر؟»

وی سپس گفت:«فضای دانشگاه باید فضایی باز باشد و همه حرف‌ها بدون ترس گفته و شنیده شود. یکی از مهمترین مسائل کشور ما رهایی از ترس است و دانشجویان باید پیشتاز این مساله باشند. بنابراین همه باید بتوانند سوالات خود را در دانشگاه مطرح کنند.»

میر حسین در پاسخ به پرسشی درباره  وضعیت خانوادگی خود گفت:«من در سال 1348 ازدواج کردم. همسرم در رشته هنری تحصیل می‌کرد و بعد هم در علوم سیاسی ادامه ی تحصیل داد و در ابتدا در مدارس و بعد هم به استاد در دانشگاه مشغول شد. اول انقلاب ایشان به دلیل مبارزات و همچنین کتاب‌های خود از من مشهورتر بود. ایشان به قرآن علاقه زیادی دارند و کتاب ها و مقالات زیادی نوشته است. ما همیشه به هم احترام گذاشتیم و استقلال یکدیگر را پاس داشتیم. من سه دختر و پنج نوه هم دارم که دو دختر من در حال گذارندن رساله دکتری خود در رشته‌های فیزیک و پژوهش هنر هستند و یک دختر دیگر من نیز در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته تصویرگری است.»

 

وی درباره مساله دانشجویان ستاره‌دار و اساتید اخراج یا بازنشسته شده از دانشگاه گفت:«من مخالف هر نوع ستاره دار کردن دانشجویان هستم و معتقدم که دانشگاه باید یک محیط باز و آزاد داشته باشد و ویژگی دانشگاه باید در همین مساله باشد. به عقیده  من هر نوع نگاه امنیتی به دانشجو نه به نفع کشور است و نه به نفع نظام. بازنشسته کردن اجباری اساتید به معنای ظلم به خود آن‌ها، ظلم به دانشجویان و کل جامعه است و من اگر رییس‌جمهور شوم در دولت آینده وزارت علومی متناسب با همین ذهنیت تشکیل خواهم داد.»

وی سپس درباره مشکلات رسانه ای موجود گفت:«یکی از مشکلات من همین مساله است. من موافق کانال‌های تلویزیونی آزاد در کشور هستم و این عقیده امروز من نیست به طوری که در سال 68 هم که عضو مجلس بازبینی قانون اساسی بودم به این مساله رای دادم و در حال حاضر و آینده هم تا حد توان خود این مساله را دنبال خواهم کرد.»

میر حسین افزود:«رسانه ملی تاکنون یک طرفه عمل کرده است و من اتکایی به آن ندارم. اتکای من به تک تک کسانی است که به فضای آزاد معتقدند و با ابتکارات خود دامنه‌ آزادی را به همه ملت گسترش می‌دهند و دانشجویان می‌توانند پیام‌رسان این آگاهی باشند. ما شعار هر شهروند یک ستاد را مطرح کردیم و حال عرض می‌کنم که هر شهروند باید یک رسانه در خلاء رسانه ملی باشد.»

 

وی به پرچم‌ها، شال ها و ربان‌های سبز در دست دانشجویان حاضر اشاره کرد و خطاب به آن‌ها گفت:‌«امیدوارم این سبزی تمام ایران بزرگ را بپوشاند.»

میرحسین درباره اقدامات شبه تبلیغاتی دولت در آستانه انتخابات اظهار داشت:«در کشور ما منابع کمیابی نظیر منزلت‌های اجتماعی وجود دارد. اگر این منابع را برای اهداف درازمدت به کار گرفتیم راه درست را طی خواهیم کرد ولی اگر این منابع در خدمت اغراض کوتاه مدت سیاسی و برای جنجال، هیاهو و گول زدن مردم استفاده شود به مردم ظلم کرده‌ایم و این بزرگ‌ترین فساد است. باید وعده‌هایی بدهیم که بتوانیم به آن‌ها عمل کنیم؛ کجاست آن نفتی که قرار بود سر سفره‌ها بیاید؟»

وی همچنین درباره بحث حضور نظامیان در سیاست، تصریح کرد:«امام(ره) در دوره‌های مختلف به صراحت گفته بودند که نیروهای نظامی نباید وارد عرصه ی سیاسی شوند. این بدان معنا نیست که کسی نیندیشد بلکه به این معناست که سازمان‌های نظامی نمی‌توانند در حقوق مردم دخالت کنند. مردم باید در فضای آزاد فکر کنند و بیندیشند و هر نوع دخالتی در این زمینه هم به ضرر آن نیروها و هم به ضرر کل مردم و کشور است.»

یکی از دانشجویان بسیجی سوال کرد؛ آقای موسوی! لطفا موضع خود را در قبال گروه‌هایی نظیر جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی اعلام نمایید؟ چرا که اینها متاسفانه امروز از یاران شما هستند! موسوی هم در برابر این پرسش عنوان کرد:«اصلا نمی‌گویم متاسفانه! من شعاری دادم و به طور مستقل آمدم و از همکاری و حمایت احزاب مختلف از جمله همین احزاب که نام برده شد استقبال می‌کنم، ولی بارها گفته‌ام که وام‌دار هیچ‌کس نیستم؛ بلکه به شایسته‌سالاری اهمیت می‌دهم. پاسخ من به منتقدان درباره همکاری با این احزاب، عملکرد شایسته دولت بعدی خواهد بود. به عقیده من هر تشکلی که دلش برای این ملت می‌تپد از جمله بسیج، موافق این قضیه باشد.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد:« بسیج وقتی بیندیشد و مدافع منافع قشری باشد که از آنها برخاسته است با این مساله مشکلی نخواهد داشت و من یقین دارم که بسیج همین راه را خواهد رفت. من از این سوال‌ها رنجیده نمی‌شوم و پاسخ می‌دهم. امیدوارم که بسیج در نهایت در کنار مردم و دانشجویان باشد. آن کس که نام خود را بسیجی بگذارد ولی از شعارهای اصیل امام(ره) عبور کند را بسیجی نمی‌دانم و معیار حال فعلی افراد است. مقام معظم رهبری گفته‌اند من یک رای دارم و خودم از آن باخبرم و من امیدوارم بسیجی با همین روحیه وارد عرصه شود و از رای بقیه‌ قشرها مانند ناموس خود دفاع کند؛ حتی اگر خلاف نظر آنها باشد. ما چنین بسیجی را دوست داریم.»

یکی دیگر از دانشجویان بسیجی درباره مساله سیاست خارجی، بحث رابطه با آمریکا و مساله فلسطین موسوی را مورد سوال قرار داد که او نیز پاسخ داد:«هر موضعی که در رابطه با آمریکا داشتم بارها با صراحت و روشنی برای همه بیان کرده‌ام. من شخص خاصی نیستم که دست دوستی‌ام ارزشی برای آمریکا داشته باشد. اینک نه رییس‌جمهور هستم و نه نخست وزیر! بلکه تنها یک هنرمند داوطلب ریاست جمهوری هستم. نه نامه‌ای نوشته‌ام و نه تقاضای ملاقاتی کردم و نه پیام تبریکی فرستادم. نمی‌دانم این حرف دست دوستی دراز کردن که شما در سوال‌تان گفتید از کجا آمده است؟ به هر حال سیاست خارجی عرصه علم، دانش و آگاهی است و این طور نیست که فردی شب بخوابد و فردا موضعی اعلام کند و تصمیمی بگیرد.»

 

مهندس موسوی یادآوری کرد:‌«در ماجرای مک‌فارلین تمام کسانی که در آن دخیل بودند از جمله خود مک‌فارلین در آمریکا محاکمه شدند.جالب اینجاست که در آنجا به ریگان رییس‌جمهور وقت آمریکا نگفتند که چرا این تصمیم را گرفتید بلکه به او اعتراض کردند که چرا در این تصمیم‌گیری نظر کارشناسانه وزارت امور خارجه را نگرفتید؟ مشکلی که در حال حاضر درباره سیاست خارجی داریم مساله دفاع از فلسطین نیست؛ بلکه مساله‌ بی‌خودی به سوئیس رفتن برای یک خواب، خیال و توهم است. چرا می‌خواهید تلاش کنید حرفی در دهان دیگران یا در دهان من بگذارید؟»

او با اشاره به این که از اول انقلاب مدافع حقوق حقه‌ مردم فلسطین بوده است گفت:«در ابتدای انقلاب، اجماعی در مورد مساله فلسطین در نظام صورت گرفت. به طوری که قرار شد هر کجا این بحث پیش می‌آید همه با هم بگویند که مطابق هنجارهای بین‌المللی موافقیم که سرنوشت فلسطین را همه ساکنان آن سرزمین اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی با رای خود تعیین کنند ولی دولت جدید شعارهای احساساتی داد و از این موضع نظام عدول کرد.»

نخست‌وزیر کشورمان در دوران دفاع مقدس با اشاره به مساله هولوکاست و تاکید بیش از اندازه دولت نهم بر نفی این مساله تصریح کرد:«چنین رفتاری نتیجه‌ای جز دو مصوبه در سازمان ملل و مجمع عمومی در تایید هولوکاست نداشته است و نتیجه آخر آن نیز در اجلاس اخیر سوئیس حاصل شد که وقتی آن مشکل به وجود آمد و آن مطالب مطرح شد در پایان اجلاس باز هم مصوبه‌ای دسته‌جمعی در تایید هولوکاست صادر شد. البته حمایت از فلسطین مهم است ولی از راه آگاهانه. مگر دستگاه چند هزار نفری وزارت امور خارجه را مجانی درست کردیم؟ باید در تصمیمات خود از خرد جمعی استفاده کنیم. حرف ما این است که اینها حتی برای پیاده کردن افکار خود نیز از تصمیم جمعی استفاده نمی‌کنند.»

او  همچنین درباره مفهوم اصلاح‌طلب اصولگرا توضیح داد:«از شعاری که رهبری انقلاب داده‌اند دست برنمی‌دارم. ارزش‌های اصیل اصلاح‌طلبی بدون توجه به اقشار مستضعف امکان پیاده شدن ندارند. اصلاح‌طلب اصولگرا یک استراتژی و راهبرد است. ما باید تلاش کنیم که صفوف ملت را به هم نزدیک کنیم و به سمت وحدت حرکت نماییم. من این شعار را از امام یاد گرفته‌ام و هیچ‌گاه هم از یاد نبردم. من با همه اصلاح‌طلبان دوست هستم و در عین حال دست خود را به سمت همه گروه‌ها دراز کردم و معتقدم ملت ما می‌تواند در یک لحظه هم از جمهوریت دفاع کند و هم از اسلامیت.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از وجود قانون‌گریزی در کشور گفت:«اگر این مساله ادامه پیدا کند لطمات زیادی به کشور ما وارد خواهد کرد. اگر در اول انقلاب گفته می‌شد که مثلا 10 هزار دلار به خزانه ریخته نشده، دولت بدون استیضاح در مقابل افکار عمومی سقوط می‌کرد ولی امروز از سوی دیوان محاسبات عمومی بحث ریخته نشدن میلیاردها دلار از سوی دولت به خزانه کشور مطرح شده است ولی آب از آب تکان نمی‌خورد و این یک خطر است. نداشتن برنامه، حرکت کردن در جهت تصمیمات غیرکارشناسانه از جمله مشکلات کشور است که در نتیجه‌ آن هم در توسعه داخلی دچار مشکل هستیم و هم ایرانیان در خارج از کشور با تحقیرهای مختلف مواجه می‌شوند.»

سرانجام نظر موسوی درباره بازداشت‌های سیاسی و مسئله دانشجویان زندانی پرسیده شد که او تاکید کرد:«با بازداشت‌های سیاسی صریحا مخالفم. این مساله را بارها اعلام کرده‌ام. نمی‌توانیم به جامعه‌ دانشگاهی نگاه امنیتی داشته باشیم.»

آیا امام(ره) به مردم قول پول وسیب‌زمینی داد یا بر روی فضیلت‌های بزرگ آن‌ها تکیه کرد؟

بعد از این برنامه، نخست وزیر دوران دفاع مقدس در اجتماع چندین هزار نفری مردم استان مرکزی در ورزشگاه شهدای پنجم مرداد شهرستان اراک با اشاره به تفسیر منش امام (ره) در شرایط کنونی اظهار داشت:«خط و مسیر امام، سازندگی بود.»

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) عظمت روستاییان، تولیدگران، رشد اقتصادی مستقل و عظمت کل ایران را می‌خواست ادامه داد:«بنابراین ایشان بحث جهاد سازندگی را در کشور مطرح کردند یعنی در سطح ملی مساله‌ای را طرح کردند که همه اقشار با استفاده از همه به کمک روستاییان بشتابند و روستاها را آباد کنند.»

موسوی با تاکید بر اینکه لازم است، امام (ره) را به درستی بشناسیم، افزود:«آیا اگر نگاه امام (ره) را تعقیب کنیم به سمت سرمایه‌گذاری در روستاها و کشور پیش می‌رویم یا به سمت اقتصاد صدقه‌ای و توزیع پول و سیب‌زمینی در کشور خواهیم رفت؟»

وی همچنین با اشاره به دیدگاه روشن امام (ره) درباره لزوم رشد جایگاه زنان در کشور گفت:«امام (ره) شخصیت زنان را در کشور بالا برد. شما صحبت‌ها و رفتار ایشان در رابطه با زنان را ببینید، آیا واقعا برخورد ما به این شکل که به سمت ارتقای جایگاه زنان برویم پیش رفته ایم و به گونه ای عمل کرده ایم که تبعیض‌ها را برداریم و حقوق زنان چه تحصیلکرده و چه خانه‌دار و حقوق زنان روستایی که پا به پای شوهرنشان در تولید و کشاورزی زحمت می‌کشند، پاس داشته ایم؟ و آیا این اقدامات ما مطابق با نگاه امام (ره) است یا اینکه لایحه‌ای به مجلس بفرستیم که اساس خانواده را مورد تهدید قرار دهد؟»

موسوی با بیان اینکه راه حضرت امام (ره) ایستادن بر روی منافع و حقوق مستضعفان بود، گفت:«امام (ره) بارها گفت که یک موی کوخ ‌نشینان را به صدها کاخ ترجیح می‌دهم. او به این قشر اعتماد داشت و این قشر هم به امام (ره) اعتماد کردند و در دفاع مقدس همین قشر از همه جان،‌ مال و فرزندان خود گذشت. آیا امام (ره) به آنها قول پول، هندوانه، سیب‌زمینی یا نظیر این‌ها را داد یا بر روی فضیلت‌های بزرگ آن‌ها تکیه کرد؟»

وی در ادامه به صنعتی بودن اراک و استان مرکزی و وجود کارخانه‌های بزرگ در این منطقه اشاره کرد و گفت: «در زمان جنگ، کارخانه آلومینیوم سازی را بمباران کرده بودند. من برای پیگیری وضعیت این منطقه تماس گرفتم و متوجه شدم عده‌ای جنازه‌ها را منتقل می‌کنند و عده‌ای از کارگران هم مواظب کارخانه بودند که مبادا منافع ملی ما ضربه ببیند و بدین ترتیب حتی یک لحظه اجازه ندادند که این کارخانه تعطیل شود. آیا واقعا آن نگاه را می‌توانید با نگاه فعلی به کارخانه‌ها، تولید و صنعت مقایسه کنید؟ کارخانه‌های افسرده، اجرای ناقص اصل 44 که منجر به بیکاری بسیاری از کارگران شده است و محصولات کشاورزی بر جای مانده در کشور در مقابل واردات عظیم این محصولات از چین، آمریکای لاتین، آفریقا و کشورهای دیگر از جمله مسایلی است که امروز در کشور شاهدیم.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تاکید کرد:«گفتن خط امام (ره) راحت است اما درک و به کار بردن آن در سیاست‌ها مهم است.»

وی با بیان اینکه امام (ره) بسیار حساس بودند که مبادا بیگانگان بر اقتصاد ملی ما حاکم شوند و در این رابطه نگاه ایشان به جوانان، کارشناسان و دانشمندان بود، افزود:«با صرف نزدیک به 300 میلیارد دلار وضعیت اقتصادی ما در چه حالی است؟ آیا نفوذ بیگانگان را بر اقتصاد خود کم کردیم و از سرمایه‌های خارجی به خوبی استفاده کرده‌ایم یا آنکه همه‌اقتصاد ما در اختیار بیگانگان است؟ آیا این حاکمیت نگاه امام (ره) است؟»

وی با بیان اینکه نگاه امام متوجه این بود که با توزیع معنویت و آزادی انسان‌ها از ترس، کرامت آنها را پاس بدارد، افزود:«نگاه امام به دانشجویان، قومیت‌ها و همه‌ی انسان‌ها از این زاویه بود و به همین دلیل مردم آن شور و شوق و فداکاری‌ها را در انقلاب و دفاع مقدس از خود نشان دادند. آیا نگاه امروزی ما به ملت، دانشجویان، فرهیختگان و اقشار مختلف اینچنین است؟»

میرحسین با اشاره به تاکیدات امام(ره) نسبت به اهمیت به شوراهای تصمیم‌گیری در کشور، گفت:«امام از ارتش و دستگاه‌هایی که میراث بیش از صد سال کار در کشور ما بوده، دفاع کردند و زمانی که عده‌ای تلاش می‌کردند ارتش و برخی دیگر از این سازمان‌ها را منحل کنند امام روی این مساله ایستادگی کرد و در کنار آنها سازمان‌هایی نظیر سپاه، بسیج و جهاد سازندگی را نیز اضافه کردند و به این ترتیب کشور قدرت این را پیدا کرد که روی پای خود بایستد. آیا اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و شوراهای تصمیم‌گیری و تاثیرگذار در کشور را از بین ببریم و بگوییم که این‌ها ساخته‌ آمریکا و صهیونیست‌هاست با نگاه امام سازگار است؟ اگر تسلیم چنین استدلالی شویم باید بگوییم که ارتش زمان رضاخان پایه‌گذاری شد و یا بگوییم هیات دولت را میرزا حسن‌خان سپهسالار در زمان ناصرالدین شاه به وجود آورده است؛ این چه حرفی است؟ این‌ها میراث فرهنگ و مدنیت ماست و دستگاه کارآمدی را ساخته است. از این دستگاه باید حمایت کنیم یا در صدد ویرانی آن بربیاییم و به گذشته رجوع کنیم؟ زمانی این دستگاه می‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد که میلیاردها دلار در کشور گم نشود و حساب‌کشی شود.»

میرحسین ادامه داد: «گاه امام نگاهی نو به جهان و ضدتحجرگرایی بود، او فضای امروز را درک می‌کرد و بارها بر توجه به شرایط امروز در نگاه خود و فقها تاکید می‌کرد.»

وی سپس به نوع نگاه امام خمینی در عرصه سیاست خارجی اشاره کرد و توضیح داد:«سیاست خارجی که امام توصیه می‌کرد بر اساس مزیت‌های نسبی ما بود و از اینها برای دفاع از حقوق ملت ما استفاده می‌کرد. زمانی من وزیر امور خارجه بودم و قرار شد به سازمان ملل بروم، به همین دلیل خدمت امام رسیدم و مساله را مطرح کردم. ایشان اول دلایل سفر را سوال کرد و بعد درباره مشکلاتی نظیر مصادره هواپیمایمان یا قطع شدن تریبون در زمان سخنرانی من هشدار داد و سوال کرد من هم در همین رابطه توضیحاتی دادم. حال آن نگاه امام را ببینید و بعد این نگاه را که دستگاه کارشناسی کشور توصیه می‌کند که رفتن به سوئیس مهم نیست و بسیاری از سران کشورها شرکت نمی‌کنند ولی مسئولان ما به این نوع سفرها می‌روند و حیثیت جمهوری اسلامی را دچار خطر می‌کنند. آیا می‌توان گفت این دو نوع نگاه مطابق یکدیگر هستند؟ من در این میان از نگاه امام دفاع می‌کنم.»

نخست وزیر دوران پر افتخار دفاع مقدس در ادامه بر حرکت بر خط امام تاکید کرد و گفت:«هر نوع برگشت از نگاه امام، تحجر، وابستگی، ضعف، عدم کارآمدی و زیر سوال رفتن عزت ماست و این توصیه‌ من به خودم و همه دولت‌هاست.»

موسوی از هزاران شهید استان مرکزی از جمله شهید سیداحمد حسینی، نجفی، کاوه نبیهی و دانش آشتیانی یاد کرد و با بزرگداشت یاد و خاطره آن‌ها گفت:«امام چنین افتخار آفرینانی را تربیت کرد و افتخار تربیت چنین مرد بزرگی نیز مربوط به استان مرکزی است و جا دارد که همه ملت ما منتظر باشند که از استان مرکزی زنان و مردانی که در کشور ما پایه‌گذار هستند ظهور کنند و کشور را در آستانه‌ی مرزهای دانش و توسعه و تکیه بر ارزش‌ها و اسلام برسانند.»

وی در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه(س)،‌ خطاب به مردم اراک و استان مرکزی گفت:«در مطالعاتی که در رابطه با استان‌های مختلف انجام دادم هیچ منطقه‌ای را همچون اراک و استان مرکزی در دویست سال گذشته ندیدم به طوری که این تعداد شخصیت تاثیرگذار در سیاست،‌ اقتصاد،‌ فرهنگ و هنر را به جامعه تحویل داده باشد. بدون اقرار بیش از 60 درصد رجال دوران قاجار و صد ساله گذشته کشور از قائم مقام‌ها و امیرکبیرها و شخصیت‌های بزرگ دیگر از این خطه بودند و آخرین آن‌ها خمینی کبیر است.»


 
comment نظرات ()
 
 
انتقاد شدید همسر میرحسین از گشت ارشاد، صدا و سیما و حبس نویسندگان
نویسنده : Naghooos - ساعت ٢:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
 
 
 
نشست دو روزه «از آرمان جمهوری اسلامی تا جمهوری اسلامی آرمانی» با سخنرانی زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی و مشاور سیاسی سید محمد خاتمی در زمان ریاست‌جمهوری آغاز شد. 

به گزارش ایلنا، این استاد دانشگاه در سخنان خود بااشاره به اینکه هر انتخابات معرکه‌ای برای طرح مطالبات، نقدها و خواسته‌هاست، گفت: انتخابات نقد ملی است بر خودمان. اینکه کجا هستیم و به کجا می‌رویم. 

همسر میرحسین موسوی با اشاره به اینکه روزگاری مسایلی چون استفاده افراد از امکانات ملی برای ستایش خود و یا وجود محیط پلیسی موجب رنج جوانان انقلابی بود، گفت: فکر نمی‌کردیم که روزی بخواهیم دوباره درباره این مسایل صحبت کنیم. 

زهرا رهنورد اظهار امیدواری کرد: در دوران انتخابات هر کس نقش خویش را بازی کند و از نقاب زدن و قرار گرفتن در نقش‌های دیگر بپرهیزد. 

وی از دورانی یاد کرد که دروغ و تبعیض باعث شد رادیو و تلویزیون درخانواده بایکوت شود و اظهار داشت: امیدوارم صداوسیما به عنوان یک رسانه و وسیله ملی از دروغ پردازی به دور باشد. 

وی گفت: اگر زمانی رسانه ملی باید برای همه کاندیداها به طور مساوی استفاده شود ولی با تبعیض فقط به یک کاندیدا بها دهد و حتی از ارایه تسلیت یک کاندیدای دیگر برای شهادت حضرت زهرا نیز خودداری کند، می‌توان گفت که سوءاستفاده از اموال عمومی اتفاق افتاده است. 

وی افزود: روزگاری جوانان انقلابی آرزو می‌کردند آسمان همه مردم ایران پر از ستاره باشد ولی اکنون شاهد آن هستیم که ستاره‌ها در دامن دانشجویان می‌افتد و از این میان برخی دانشجویان ستاره دار می‌شود. 

وی افزود: در کوران انقلاب شعار می‌دادیم زندان سیاسی آزاد باید گردد، ولی هیچگاه فکر نمی‌کردیم که اکنون نیز باید این شعار را سردهیم. 

این استاد دانشگاه اظهار امیدواری کرد: با اهتمام رییس‌جمهور آینده باید برای همیشه درب زندان برای اهالی فکر و اندیشه بسته شود. 

وی گفت: در دورانی برای احیای امر به معروف و نهی از منکر سخن‌ها گفتیم، ولی فکر نمی‌کردیم این کار را بخواهند با گشت‌های امنیتی انجام دهند. امر به معروف ونهی از منکر باید با گفت وگوهای شرافتمندانه و خوب انجام گیرد نه با راه اندازی گشت‌های امنیتی. 

رهنورد با انتقاد از بوجود آمدن شرایطی که باعث شده در ذهن مردم، زندگی در خارج کشور باعث آرامش و آزادی باشد، گفت: ما مردم باید گاهی خودمان را سرزنش کنیم که چرا در نظارت ملی کوتاهی کردیم و اجازه دادیم چنین شرایطی به وجود آید. 

وی گفت: شک ندارم اگر به کرامت انسانی مردم ما اعتماد شود بهترین روش‌ها را انتخاب خواهیم کرد. 

وی در بخش دیگر سخنانش نقش زنان در دوران پس از انقلاب را برجسته و موثر توصیف کرد و گفت: با این وجود زنان به حق خودشان نرسیدند وامیدواریم یکی از مهمترین مسایل دولت بعد حل مسایل زنان باشد.

 
comment نظرات ()
 
 
جهنم
نویسنده : Naghooos - ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

پرسیدند: بهشت خواهی یا جهنم؟

گفتم:جهنم است؛ بهشتِ بی دوست.


 
comment نظرات ()