سکوت تلخ

تو مپندار كه خاموشي من ، هست برهان فراموشي من

 
مه
نویسنده : Naghooos - ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸۸
 

بیابان را، سراسر، مه گرفته‌ست.
چراغ ِ قریه پنهان است
موجی گرم در خون ِ بیابان است
بیابان، خسته
                 لب بسته
                             نفس بشکسته
در هذیان ِ گرم ِ مه، عرق می‌ریزدش آهسته از هر بند.
«ــ بیابان را سراسر مه گرفته‌ست. [می‌گوید به خود، عابر]
    سگان ِ قریه خاموش‌اند.
    در شولای مه پنهان، به خانه می‌رسم. گل‌کو نمی‌داند. مرا ناگاه در
    درگاه می‌بیند، به چشم‌اش قطره اشکی بر لب‌اش لبخند، خواهدگفت:
«ــ بیابان را سراسر مه گرفته‌ست... با خود فکر می‌کردم که مه گر
    همچنان تا صبح می‌پایید مردان ِ جسور از خفیه‌گاه ِ خود به دیدار ِ عزیزان بازمی‌گشتند.»

بیابان را
           سراسر
                     مه گرفته‌ست.
چراغ ِ قریه پنهان است، موجی گرم در خون ِ بیابان است.
بیابان، خسته لب‌بسته نفس‌بشکسته در هذیان ِ گرم ِ مه عرق می‌ریزدش آهسته از هر بند...


 
comment نظرات ()
 
 
ترانه‌ی بزرگ ترین آرزو
نویسنده : Naghooos - ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸۸
 

آه اگر آزادی سرودی می‌خواند
 

کوچک
 
 
  همچون گلوگاه ِ پرنده‌یی،
 

هیچ‌کجا دیواری فروریخته بر جای نمی‌ماند.
 

 

سالیان ِ بسیار نمی‌بایست
 
 
  دریافتن را
 
که هر ویرانه نشانی از غیاب ِانسانی‌ست
 

که حضور ِ انسان
 
 
  آبادانی‌ست.
 

 


 

 

همچون زخمی
 
 
  همه عُمر
 
 
  خونابه چکنده
 
همچون زخمی
 
 
  همه عُمر
 
 
  به دردی خشک تپنده،
 
به نعره‌یی
 
 
  چشم بر جهان گشوده
 
به نفرتی
 
 
  از خود شونده، ــ
 

 

غیاب ِبزرگ چنین بود
سرگذشت ِ ویرانه چنین بود.
 

 


 

 

آه اگر آزادی سرودی می‌خواند
 

کوچک
 
 
  کوچک‌تر حتا
 
 
  از گلوگاه ِ یکی پرنده!
 

 

دی ِ ۱۳۵۵
رم

 
comment نظرات ()
 
 
 
نویسنده : Naghooos - ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸
 

 ز  پا  فتادم  و  رویم به  منزل  است  هنوز

شکست کشتی و چشمم به ساحل است هنوز....


 
comment نظرات ()
 
 
 
نویسنده : Naghooos - ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸
 

سخن من نه از درد ایشان است

خود از دردی ست که ایشانند


 
comment نظرات ()
 
 
بدون شرح!
نویسنده : Naghooos - ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸۸
 

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

مصلای تهران

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 


 
comment نظرات ()
 
 
افشاگری برادر رفسنجانی
نویسنده : Naghooos - ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸۸
 
17 خرداد 88 - 22:39

یاری: محمد هاشمی با طرح این پرسش که آیا رفتارهای رییس جمهور، شیوه پاسداری از حیثیت و عزت کشور است؟، نکاتی را درباره ی اهداف و عملکرد 4 ساله ی احمدی نژاد مطرح کرد.

محمد هاشمی در گفتگو با قلم گفت: آقای هاشمی از حدود سال 1340 که نهضت امام خمینی(ره) شروع شد یکی از پایه های ثابت و فعال نهضت بوده است و در طول تمام دوران مبارزه و بعد از پیروزی انقلاب و تشکیل جمهوری اسلامی در کنار امام بودند و بعد از رحلت امام یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی بودند. ایشان از شخصیت هایی هستند که همواره در جهت استقرار و تثبیت جمهوری اسلامی تلاش زیادی کرده اند.


این ویژگی ها باعث شده است که دشمنان سعی در تخریب هاشمی و شخصیت های نظیر ایشان داشته باشند. بر همین اساس طرح ترور شخص هاشمی را در اول انقلاب داشتیم رسانه های خارجی و دشمنان در اوایل انقلاب مرحوم بهشتی، و آقایان خامنه ای و هاشمی را مورد هجمه قرار می دادند. جریان هایی هم در داخل این کار را انجام می دادند که بعدا تبدیل به ضد انقلاب شدند یا متعلق به جریان بنی صدر بودند. بنی صدر هم کینه ی زیادی نسبت به این افراد داشت. در مقابل، امام توجه خاصی به این اشخاص داشتند، مخصوصا وقتی هاشمی را ترور کردند ایشان پیام دادند و گفتند "هاشمی زنده است چون نهضت زنده است". امام بی جهت از کسی تعریف نمی کرد.

ویژگی های هاشمی باعث شده است که همواره مورد غضب عده ای باشد و البته عده ای هم با شخص هاشمی مساله نداشتند و شاید الان هم نداشته باشند اما با انقلاب مساله دارند، اینها عمدتا ریشه در خارج دارند. آنها هم با هاشمی عناد دارند و هر طور که بتوانند ایشان را ترور شخصیتی یا ترور فیزیکی می کنند.

برادر آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه درباره ی علت تخریب هاشمی توسط دولت نهم افزود: این که چرا در شرایط فعلی رییس دولت نهم این طور به هاشمی حمله کرده است و هتاکی می کند و خلاف شرع و خلاف قانون انجام می دهد این تحلیل و دلایل خاص خود را دارد که به چند مورد آن اشاره می کنم.

دولت هاشمی به قضاوت دوست و دشمن و موافق و مخالف؛ موفق ترین دولت ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب در جهت سازندگی و عمران و توسعه بوده است. کارهایی که این دولت کرد بسیار بزرگ است، بعد از جنگ دو هزار و هفتصد روستا، 87 شهر و شهرستان در 16 استان بین صد درصد تا ده درصد توسط رژیم صدام تخریب شده بود و تقریبا تمام زیرساخت های کشور از قبیل پالایشگاه، نیروگاه، جاده ها، پل ها و فرودگاه ها آسیب دیده بودند و نزدیک به دو میلیون آواره ی جنگی در اردوگاه ها زندگی می کردند. هاشمی با برنامه ریزی، بدون درآمد زیاد، تمام اینها را بازسازی کرد، این دو میلیون نفر را به استثنای تعداد کمی به جاهای خود را برگرداند. زیرساخت های کشور ساخته شد و حتی زیرساخت های جدیدی نیز به وجود آمد.

محمد هاشمی یادآور شد: در دوران جنگ و حتی در زمان شاه مردم ما به یاد دارند که چقدر قطعی برق داشته ایم اما بعد از چهار سال اول دولت هاشمی به صادر کننده ی برق تبدیل شدیم، حتی بسیاری از روستاها صاحب برق و آب شدند. در دوران سازندگی صنایع راه اندازی شد، حلقه های مفقود صنعت راه افتاد، قراردادهای بزرگی مثل عسلویه بسته شد و کارخانه های فولاد مبارکه و امثال آن به بهره برداری رسید. در دولت خاتمی این خدمات با کمی تفاوت و تاخیر ادامه یافت.
الان احمدی نژاد با یک سری شعار آمده اما در عمل در این چهار سال هیج کار مثبتی در کشور نکرده است. در حالی که درآمد نفت بیشتر از 300 میلیارد دلار بوده است، این در آمد قابل مقایسه با درآمدهای دولت های قبل نیست. این پول ها هزینه شده است اما هیچ طرح عمرانی که بشود نشان داد انجام نشده است که دولت بگوید طراحی و اجرای آن در دولت نهم انجام شده است، حتی همان کارهای قبلی هم مثل عسلویه و طرح های صنعت متوقف شده است. اخیرا وزیر نفت - نوذری - گفته بود که با این آهنگ نمی توانیم به این پروژه ادامه دهیم، در حالی که قطر ده برابر ما از حوزه های مشترک برداشت می کند.

در کشاورزی در سال 83 جشن خودکفایی گرفتیم اما امسال حداقل 8 میلیون تن باید گندم وارد کنیم. به نحو بی سابقه ای امسال واردات افزایش پیدا کرده، کشاورزی از بین رفته است و روستایی ها به حاشیه نشینی در شهرها روی آورده اند، مردم این شرایط را با دولت های قبل مقایسه می کنند. دولت را امروز مردم با عملکردش می سنجند. امروز احمدی نژاد، احمدی نژاد چهار سال پیش نیست که شعار هایی را مطرح کرد و رای آورد. او چهار سال کشور را اداره کرده است، در این چهار سال کشور را در سیاست خارجی به وضع بدی رسانده است.
با نگاهی به تاریخ می توان دید که کار احمدی نژاد در جریان ملوانان انگلیسی را حتی ناصرالدین شاه انجام نداد که ذلیل ترین شاه عهد قاجار در روابط خارجی بوده است، جالب این که در این زمینه دروغ هم می گوید، آقای بلر در آن زمان یک اولتیماتوم داده به آقای احمدی نژاد که اگر تا یکی دو روز آینده آزاد نشوند اقدام می کنم، ایشان ترسیده و اینها را در نهاد ریاست جمهوری با تشویق و لباس نو و هدیه و بدرقه تا فرودگاه فرستاده رفته اند؛ آن هم عنوان رافت اسلامی. بعد می آیند این کار خود را افتخار ملی معرفی می کنند. همین رفتار را در جریان رکسانا صابری نیز این دولت تکرار کرد. این دولت در سیاست خارجی ذلیلانه در برابر قدرت های بزرگ زانو می زند، در برابر اسراییل سی سال است این ملت و امام و رهبری مرگ بر اسراییل می گویند در حالی که معاون ایشان می گوید ما دوست ملت اسرائیل هستیم. چرا؟ چون بوش به او تشر زد و او هم ذلیلانه پا روی همه ی مسایل گذاشته است. مردم ما این رفتارها را با دولت های قبل مقایسه می کنند.

هاشمی افزود: این دولت فقط یک قرارداد در سال 85 با یک شرکت داخلی به رقم 17 میلیارد دلار بسته است، این رقم را به آن شرکت پرداخته در حالی که این پروژه ده درصد پیشرفت داشته است. این دولت می گوید بودجه های عمرانی را افزایش داده در حالی که این افزایش تنها در لایحه ی بودجه است و معلوم نیست این بودجه کجا رفته و چه شده است؟

وی با اشاره به آمارهای نشریه ی برنامه ی معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری گفت: در این آمارها اسم نوزده کشور برده شده است که دولت به آنها 9 میلیارد دلار کمک یا وام اعطا کرده است. کشوری مثل جزیره سنت وینست که تنها 117 هزار نفر جمعیت دارد، هفت میلیون دلار از دولت ایران کمک دریافته کرده است، پول را هم احتمالا با چمدان به آنها داده اند، بدون این که کنترل شود، این پول در کجا مصرف می شود؟ یا مثلا به سریلانکا نفت نسیه داده اند، در مقابل چای وارد کرده اند و با این کار چایکاران کشور را ورشکست کرده اند. در این لیست نام کشورهایی مانند بولیوی، اکوادور، لبنان، حماس هم دیده می شود. در حالی که با این نه میلیارد دلار که می توانستیم کارهای عمرانی زیادی در کشور انجام دهیم و بسیاری از گرفتاری های مردم را برطرف کنیم.
اینها جوابی برای این سوال ها در زمینه ی صرف بودجه و رفتارهای خود ندارند، در نتیجه 24 سال گذشته را زیر سوال می برند و مسوولان آن دوره ها را به فساد متهم می کنند.

محمد هاشمی در ادامه با انتقاد از سخنان اخیر رییس جمهور در مناظره با موسوی، گفت: امروز ناطق نوری که یکی از روحانیون مبارز و برجسته ی کشور است، متهم به فساد می شود، در حالی که او امروز رییس بازرسی دفتر رهبری است. آیا مقام معظم رهبری یک فرد فاسد را به این سمت می گذارد؟ جوانی که این را می شنود چگونه می تواند این را هضم کند؟ یا هاشمی که رییس مجلس خبرگان و رییس مجمع تشخیص مصلحت است مورد اتهام قرار می گیرد، احمدی نژاد بالاترین سطح نظام را فاسد می داند و هدفش حمله به آرمان های انقلاب و اصل انقلاب است، و برای این است که کسی از او درباره ی عملکردش حساب کشی نکند، فرار به جلو می کند؛ مثل آن دزدی که مال یکی را دزدیده بود، می دوید و آی دزد آی دزد می کرد.
او به فردی مانند رضایی توهین می کند که سوابق درخشانی دارد، به او می گوید که نوکر هاشمی در انتخابات است، یا همین اتهام را به کروبی و موسوی وارد می کند، که هر کدام از شخصیت های بزرگ و با تجربه ی کشور بوده اند. موسوی در بدترین شرایط کشور، نخست وزیر بود و کشور را اداره می کرد و رهبر فعلی آن روز رییس جمهور بوده است، آن وقت می گوید فرمانده ی همه ی اینها هاشمی است!

محمد هاشمی علت این رفتار احمدی نژاد را عصبانیت نسبت به کاهش رای خود در نظرسنجی ها اعلام کرد و گفت: آن طور که من از منابع بسیار صحیح شنیده ام از دو هفته قبل نظرسنجی های دقیق نشان داده که میرحسین برنده ی انتخابات است و بسیار رشد خوبی کرده است، اینها به هراس افتاده اند و فرار به جلو می کنند و همه چیز را از بین می برند. پریروز در مشهد جوانی کشته شده است، ایا این تخم کینه و نفاق در میان خانواده ها ایجاد نمی کند که به این راحتی پاک کردنی نیست؟

وی به جریان رودررو شدن هاشمی با احمدی نژاد در مراسم ارتحال حضرت امام(ره) اشاره کرد و گفت: در این مراسم هاشمی به او گفته شما خیلی دروغ گفته اید، قضیه ی پیغام به ملک عبدالله وجود خارجی نداشته است، یا این که شما می گویید من کارگردان انتخابات هستم در حالی که بعضی از این دوستان کاندیدا برای کاندیداشدنشان حتی از من نظر هم نخواسته اند، یا این که به خانواده ی من آن حرفا را نسبت داده اید. ایشان سری تکان داده و شب در تلویزیون خیلی گستاخ تر سخن گفت و نظام ما را طبقاتی مانند عهد ساسانیان دانسته که یک طبقه اجازه ی ورود بقیه به قدرت را نمی داده است، اگر چنین باشد که خود این آقا زمانی استاندار دولت هاشمی بود، بعد شهردار تهران شد، پس لابد خودش هم جزو این حلقه بوده است. این آقا می خواهد با این تعابیر مظلوم نمایی کند که اگر روزی شکست خورد بگوید از هاشمی و خاتمی و کروبی شکست خورده و اگر پیروز شد بگوید بر اینها پیروز شده است.

هاشمی گفت: شنیده ام احمدی نژاد در جایی گفته امروز کشور و جهان را امام زمان(عج) مدیریت می کند. چرا کارنابلدی و کوتاهی های خود را به امام زمان(عج) نسبت می دهد و با این سخنان زبان جوان ایرانی و شیعه را در مقابل اهل سنت کوتاه می کند؟
بحث اینها هاشمی نیست، بحث اصل انقلاب و تفکر شیعه و خردگرایی شیعه است که در دنیای امروز جا باز کرده است. بحث اینها خرد گرایی انقلاب و امام است که از نظرشان باید به آن لطمه بزنند، حال این دانسته است یا ندانسته است، دیگر خدا می داند که او با چه هدفی این ها را مطرح می کند.

وی تصریح کرد: احمدی نژاد در تلویزیون می گوید من نمی توانم منابع ذخیره ی ارزی و درآمدهای ارزی را به مردم بگویم، این در حالی است که همه ی کشورهای دیگر این ارقام را می دانند، تنها ملت ایران نامحرم است و نباید بداند که این نفت کجا رفته و به چه قیمت رفته است؟ اینان می خواهند نسل فعلی که از انقلاب کمتر می داند را بی هویت کند و توجه اش را از شخصیت های انقلابی به ایسم ها و الگوهای دیگر ببرد.

هاشمی در پایان گفت: چهارسال قبل احمدی نژاد نامزد انتخابات بود اما او امروز رییس جمهور است و سوگند خورده که پاسدار حیثیت و عزت کشور باشد آیا این رفتارها و شیوه های پاسداری است؟


 
comment نظرات ()
 
 
چرا میر حسین؟ - 7 دلیل-
نویسنده : Naghooos - ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸
 


 
comment نظرات ()
 
 
 
نویسنده : Naghooos - ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸
 

http://milagros.persianblog.ir


 
comment نظرات ()
 
 
متن کامل مناظره میان میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد
نویسنده : Naghooos - ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸
 


 

متن کامل مناظره میان میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد

نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری بین میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد برگزار شد. در این مناظره، محمود احمدی نژاد، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم ریاست جمهوری گفت: امروز آقای موسوی در مقابل من نیست. سه دولت گذشته در مقابل من است. این سه درگذشته هم از یکدیگر حمایت کردند در واقع اینها با هم بودند.زمانی که دولت تشکیل شد اینها هدفشان ضربه زدن به دولت بود.

احمدی‌نژاد در مناظره تلویزیونی با موسوی ضمن گرامیداشت یاد امام و سالگرد ارتحال ملکوتی ایشان اظهار داشت: انتخابات فرصتی برای طرح مباحث به صورت منطقی با هدف هم‌افزایی و تقویت تمام ظرفیت‌ها است.

وی ضمن گلایه از تخریب‌های بی‌سابقه نسبت به دولت اظهار داشت: من باید نسبت به سطح هجمه‌های بی‌سابقه نسبت به دولت گله بکنم.

وی افزود: در طول تاریخ بعد از انقلاب چنین هجمه سنگینی علیه هیچ‌کدام از دولت‌ها وجود نداشته است به گونه‌ای که عده‌ای تصمیم گرفتند به طور هماهنگ و سازمان یافته وارد میدان شده و نسبت به تخریب دولت اقدام کنند و چون در هیچ عرصه‌ای توانایی رقابت با دولت را نداشته‌اند دست به این تخریب‌های گسترده زدند.

رئیس دولت نهم ادامه داد: کارنامه دولت به اندازه چند دولت قبل بوده بالاخص در عرصه بین‌المللی، که در هجمه‌ها خدمات دولت را منکر شدند و منتقدین به جای ارائه برنامه به تخریب دولت دامن زدند.در این انتخابات به ملت ایران توهین شدو من از این توهین متاثر شدم.

وی تصریح کرد: این دولت در خدمت به مردم افتخارات بزرگی را به وجود آورده است.بالاخص در حوزه سیاست خارجی که توانست ملت ایران را عزیز کند.

احمدی‌نژاد افزود: اتفاقی که در خصوص این انتقادها برای دولت رخ داد برای من قابل توجیه نیست. اگر قرار است بفهمیم اعتیاد دراین کشور وجود دارد لازم نیست با بهره‌گیری از بازیگران تئاتر این مساله را بیان کنیم. چگونه است که بعد از 24 سال با وجوداینکه بسیاری از دوستان در عرصه اجرایی بودند امروز متوجه موضوع بیکاری. فقر و رکود در کارخانه‌‌ها شده‌اند. طبیعتاَ مشکلات کشور زیاد است اگر قرار است از مشکلات مردم صحبت شود قطعاَ تمام وقت مناظره برای بیان این مشکلات کفایت نمی‌کند. به گونه‌ای در انتقادها صحبت می‌شود که گویا در گذشته اصلاَ نشانی از بیکاری، اعتیاد و... وجود نداشته است.

وی افزود: من به شوخی گفتم که خوب شد من داوطلب کاندیداتوری ریاست جمهوری هستم و گرنه این سه عزیز چه می‌خواستند بگویند حتی مناظره دیشب مناظره نبود بلکه علیه یک نفر بود. ریشه همه اینها را بایستی در قدرت جستجو کرد.چهار سال تحمل کردم و از همه توهین‌ها گذشتم و می‌گذرم اما از توهین به فهم و شعور مردم نمی‌توانم بگذرم.

رئیس دولت مهرورز تاکید کرد: در دیدارهایی که با مردم دارم آنها از من می‌خواهند که از حق آنها و مواضع آنها دفاع کنم. من باید ریشه این فسادها را بگویم. امروز آقای موسوی در مقابل من نیست. سه دولت گذشته در مقابل من است. این سه درگذشته هم از یکدیگر حمایت کردند در واقع اینها با هم بودند.زمانی که دولت تشکیل شد اینها هدفشان ضربه زدن به دولت بود. علت این فشار سنگین به بنده و فشارهای سنگین‌‌تر به یک مساله برمی‌گردد که دراین سه دوره نظام اداری شکل گرفته که از ارزش‌های انقلاب فاصله گرفت. آرام آرام جریانی شکل گرفت که خود را حاکم بر ملت می‌دانست. در انتخابات قبل اینها در مقابل اینجانب صف‌آرایی کردند و در طول این چهار سال تلاش کردند تا دولت را به زمین بزنند. اما خدای متعال کمک کرد تامابه اینجا بیاییم. حتی آقای هاشمی پیامی به یکی از پادشاهان کشورهای همسایه فرستاد که ظرف شش ماه دولت را ساقط خواهد کرد.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس نیز در مقابل یکی از مشکلات کشور را عدم تناسب شعارها باعمل عنوان کرد و اظهار داشت: شعارهایی که داده شد بیشتر جنبه اسطوره ‌پردازی و خیال‌پردازی دارد و از پشتوانه علمی برخوردار نیست.

موسوی در مناظره تلویزیونی با محمود احمدی‌نژاد در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه به صورت روش‌مند با ادعاهای احمدی‌نژاد برخورد خواهد کرد، اظهار داشت: بنده دوست داشتم احمدی‌نژاد در کارهای خود موفق شود تا وارد عرصه نشوم. یقیناَ اگر چنین اعتقادی پیدا می‌کردم ترجیح می‌دادم در کار خود باقی مانده و وارد عرصه نشوم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سخنان احمدی‌‌نژاد در خصوص خاتمی و هاشمی گفت: خاتمی و هاشمی اشخاص بزرگی هستندکه باید احمدی‌نژاد با خود آنها مناظره کند و آنها پاسخ بدهند.

وی عنوان کرد: همیشه ایران را دوست داشتم. ما دوست داشتیم ایران قدرت اول منطقه در عرصه‌های مختلف و الگویی برای جهان باشد چرا که به همین دلیل انقلاب کردیم.

موسوی با بیان اینکه در حل مسائل کشور و اینکه ایران را به جایگاه واقعی برسانیم دونوع مدیریت می‌توان داشت، ادامه داد: اولین نوع مدیریت به سبک ماجراجویی و رفتارهای نمایشی، خیال‌بافی، خرافه‌گویی، قانون‌گریزی، پنها‌ن‌کاری و سطحی‌نگری است اما روش دوم این است که بر اساس متانت و روش کارشناسی، شفافیت، صداقت، قانون گرایی، دوراندیشی و اعتدال‌گرایی کار کنیم. اگر می‌خواهیم ایران نیرومند و پیشرفته داشته باشیم، مدیریت نوع دوم بسیار بهتر است.

وی در خصوص انگیزه اصلی خود برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری گفت: من در مورد آینده کشور با این مدیریت حاکم در کشور احساس خطر کردم و در صحنه حاضر شدم.

موسوی یکی از مشکلات کشور را عدم تناسب شعارها باعمل عنوان کرد و اظهار داشت: شعارهایی که داده شد بیشتر جنبه اسطوره ‌پردازی و خیال‌پردازی دارد و از پشتوانه علمی برخوردار نیست.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به بیان برخی ازمصادیق پرداخت و به آزادسازی ملوانان انگلیسی اشاره کرد و گفت: ملوانان انگلیسی به حوزه آبی ما وارد شده و دخالت کرده‌‌اند که در قبال عمل آنان، نیروهای ما آنها را دستگیر کردند. در ابتدا اعلام کردیم که باید این ملوانان اعدام شوند که بازتاب گسترده‌ای داشت. اما بعد تصمیم گرفتیم تن آنها کت وشلوار کنیم و رئیس‌جمهور که نماینده همه ملت است مانند بدرقه مسوولان خارجی با آنها رفتار و خداحافظی کرد. آیا این عزت ملت ایران را حفظ کرد؟ خیر. عزت ما را مخدوش و سیاست خارجی ما را دچار فراز ونشیب‌های بسیاری کرد.

موسوی به سفر احمدی‌نژاد به عراق اشاره کرد و گفت: در آن سفر اعلام شد که قرار بوده هواپیما را بربایند. این حرف هزینه ایجاد می‌کند؛ چرا که اگر قرار بر ربایش بود باید این کار توسط آمریکایی‌ها می‌شد، در حالی که همین آمریکایی‌ها بنزین هواپیمای ما را تامین کردند و ما نیز به منطقه خضراء که تحت نظارت آنان بود، رفتیم بعد با سربازان آمریکایی هم عکس گرفتیم.

وی گفت: با واسطه شنیدیم که برای سفر به عربستان پیام دادیم که ما را دعوت کنند بعد آمدیم از زبان رئیس‌جمهور علیه وزیر خارجه آن صحبت کردیم. ما باحساب چه کسی این کار رامی‌کنیم.

وی به سیاست خارجی احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: سیاست خارجی دولت نهم عزت ملت را مخدوش و به آن لطمه زد و تنش وسیعی را ایجاد کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به مساله هولوکاست اشاره کرد وگفت: آمدیم این موضوع را مطرح کردیم و بعداز آن شاهد هزینه‌ها و خسارت‌های بسیاری بودیم تا جایی که مصوبه‌ای مبنی بر اینکه سخن گفتن از این موضوع جرم است،صادر شد.

موسوی به سفر ونامه‌های احمدی‌نژاد به رئیس‌جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: چرا به آنها نامه می‌نویسیم و از طریق رئیس‌جمهور سوئیس قبل از انتخابات آمریکا به اوباما نامه می‌دهیم که می‌خواهیم با آمریکا مذاکره و مسائل راحل کنیم.

محموداحمدی‌نژاد در واکنش به انتقاد میرحسین موسوی در خصوص نحوه آزادی ملوانان انگلیسی اظهار داشت: آقای بلر در این خصوص رسماَ نامه داد و از ما عذرخواهی کرد و قول داد سیاست‌های ما عوض خواهد شد و آزادی ملوان‌های انگلیسی یکی از زیباترین کارهای جمهوری اسلامی بود.

وی همچنین درخصوص مساله عربستان که مورد اشاره میرحسین موسوی بود نیز گفت:‌ سفر مورد اشاره یک سفر سیاسی نبود و خوب بود شما از جریان آن سفر اطلاعات کافی می‌داشتید.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم همچنین در خصوص مساله هولوکاست نیز گفت: آقای موسوی مطالبی درخصوص هولوکاست مطرح می‌کند که منطبق با واقعیت نیست و جالب آنکه رابطه ایران با عربستان در دوران آقای موسوی قطع شد و در زمینه فلسطین بهتر است ایشان ذهنشان را به مواضع خودشان در زمان تصدی نخست‌وزیری ببرند که می‌گفتند باید نیروی نظامی برای فلسطینی‌ها بفرستیم تا درمقابل اسرائیل بایستد وایشان اعلام کردند که باید اسرائیل از صحنه روزگار محو شود.

وی بابیان اینکه امام هیچ‌گاه قبول نداشت که در مقابل زورگویان کوتاه بیاییم در زمینه مساله هسته‌ای گفت: در دوره‌های پیشین تمام فعالیت‌های هسته‌ای تعطیل شد و پروتکل الحاقی بدون مصوبه مجلس و خارج از قانون اساسی تصویب شد به گونه‌ای که ماموران آژانس می‌توانستند آزادانه از هر نقطه‌ای از فعالیت‌های هسته‌ای بازدید کنند. درحالی که این موضوع حتی مغایر با npt نیز بوده است.

احمدی‌نژاد مدعی شد: قطعنامه‌های شورای حکام بسیار مهم‌تر از قطعنامه شورای امنیت است و در دولت قبل، هفت قطعنامه شورای حکام علیه ایران صادر شد و قطعنامه شورای حکام بار حقوقی بیشتری نسبت به قطعنامه شورای امنیت دارد.

وی خطاب به موسوی گفت: در سعد‌آباد و پاریس چه گذشت؟ درحالی که ما امروز هسته‌ای شده‌ایم و 70 هزار سانتریفیوژ در حال گردش است.

احمدی‌نژاد بابیان اینکه جورج بوش در دولت آقای خاتمی گفته است که به دنبال براندازی ایران است، گفت: اما وی در اواخر دوران خود گفت دیگر به دنبال براندازی نظام نیست ودر همان زمان نیز ایران را محور شرارت قرار داد.

وی با مخاطب قرار دادن موسوی گفت: شما می‌گوئید آبروی ایران در این دولت رفت. من تعجب می‌کنم و بهتر است شما به سفر خارج از کشور بروید و ببینید چطور ملت‌ها از شما استقبال می‌کند. شمادردوره خودتان چه مقدار سفر خارجی رفته‌اید البته نمی‌گویم که دوره شما در سیاست خارجی دوره ذلت بوده است.

احمدی‌نژاد همچنین مدعی شد: در زمان آقای هاشمی 5/49 درصد استقراض خارجی داشتیم و بحران‌های اجتماعی بسیاری در آن زمان شهرهای ما را در برگرفته بود. و افراد زیادی نیز کشته شدند. در آن زمان شما احساس شرمساری نمی‌کردید. در 18 تیر جریان برانداز شروع کرد برای گرفتن شهر تهران و می‌خواستند انقلاب را به زمین بزنند و انقلاب مخملی راه بیاندازند و شما در آن زمان نگران نشدید. در مجلس ششم عده‌ای تحصن کرده‌ و در همان زمان با کنگره آمریکا تماس گرفتند آیا شما درآن زمان نگران نشدید. ولی امروز می‌گویید هولوکاست موجب آبرو ریزی ما شده است در حالی که سیاست خارجی دولت از متن مردم و در خط امام و عزت‌‌آفرین بوده است.

احمدی‌نژاد خطاب به موسوی یادآور شد: در دولت قبل فردی مقاله‌ای نوشت و مدعی شد دوران امام تمام شده است و دولت وقت نیز از آن مقاله‌نویس حمایت کرد و شما سکوت کردید ولی الان می‌گوئیددولت فعلی از خط امام منحرف شده است.

احمدی‌نژاد در واکنش به ادعای میرحسین موسوی اظهار داشت: آقای موسوی اطلاعاتی را بیان می‌کنید که از آن بی‌اطلاع هستید. دانشجویان ستاره‌دار از کجا درآمد که آن را به این دولت منتسب می‌کنید. دانشجویان ستاره‌دار از زمان معین و از سال 80 آغاز شد. آنها آمدند و به دانشجویان کارشناسی ارشد یک ستاره و دوستاره دادند. یک ستاره برای دانشجویانی بود که پرونده‌هایشان ناقص بود و دو ستاره‌ها مربوط به دانشجویانی بود که در کمیته انضباطی پرونده داشتند. این موضوع در زمان وزارت معین وضع و در سال اول این دولت نسخ شد. به جایی که شما به دوستان خود انتقاد کنید به ما انتقاد می‌کنید.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به وضعیت نشر کتاب اشاره کرد وگفت: در مورد کتاب بنده هم با شما هم‌نظرم و در همین رابطه به وزیر ارشاد خود نیز تذکر دادم. آمارها نشان می‌دهد که دردوره ما تعداد کتاب‌های منتشر شده کمتر از دوره‌های گذشته بوده است.

وی اظهار کرد: در دوره شما تنها یک روزنامه منتقد بود که هفته‌ای یکی دو روز نقد اقتصادی می‌نوشت. آیا یادتان است چه فضایی برایش ایجاد کردید. خود شما چند بار علیه آن روزنامه صحبت کردید و گفتید که آنان درخط دشمن هستند در خط دشمن بوده و ضد انقلاب کار می‌کنند، در حالی که گزارش آن روزنامه بر اساس گزارش برنامه و بودجه بود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه موسوی در سخنرانی‌هایش وی را به دیکتاتوری متهم کرده است، گفت: کجای این دولت دیکتاتوری است. در زمان هاشمی تنها یک روزنامه منتقد بود و در زمان خاتمی نیز کسی جرات نقد را نداشت.

وی به سخنرانی فائزه هاشمی در همایش دوم خرداد اشاره کرد و گفت: دختر هاشمی در جلسه‌ای که همسر شما به همراه خاتمی درآن حضور داشت اعلام کردکه دوره اصلاحات ادامه راه سازندگی است که با روی کار آمدن این دولت بامشکل مواجه شده است گویا اشرافیتی که پایه‌گذاری کرده قرار است، موسوی ادامه دهد. حالا شما نیز به حمایت از هاشمی افتخار می‌کنید.به نظر‌ می‌رسد صحنه‌گردان اصلی این ماجرا هاشمی است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه در طول دولت نهم 320 هزار تیتر توهین‌آمیز نسبت به دولت منتشر شده است،ادامه داد: شما دولت را به بی‌قانونی و دیکتاتوری متهم کردید. دوره خودتان یادتان است. برخلاف قانون اساسی حداقل اختیارات ریاست جمهوری رانیز گرفتید و به دلیل اختلاف‌نظری که بر سر وزرا داشتید از امام کمک گرفتید. یک بار نمایندگان به شما رای منفی به صورت مخفی دادند.

موسوی تصریح کرد: در آن زمان امام در داخل کشور اجماعی ایجاد شد تا به جنوب لبنان نیرو بفرستیم و شهید همت مسوولیت را به عهده گرفت اما وقتی امام متوجه شد اعلام کرد، راه قدس از کربلا می‌گذرد این یعنی ابتدا به جنگ خود بپردازیم. بحث ما با دولت این است که نظام تصمیم می‌گرد که خود را با هنجارهای بین‌المللی سازگار کند و درمورد مساله فلسطین اعلام می‌کند تمامی مردم فلسطین باید در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند. این تصمیم با هنجارهای بین‌المللی سازگار است اما وقتی فردی به افراط و تفریط می‌آفتد، مردم در این مصیبت می‌افتند. عرض من این است که در اجلاس دوربان سوئیس هنگامی که اروپا به خاطر کشتار غزه رابطه‌اش با اسرائیل رو به وخامت بود، به خاطر اشتباه پشت سر اسرائیل قرار گرفت و موسسه آی‌پک را نیز این سیاست را به نفع اسرائیل ارزیابی کرد. ما نباید خیال‌بافی کنیم آیا وزارت خارجه و کارشناسان آن این رفتار را تائید می‌کند که من دراین زمینه نمونه زیاد دارم. در مورد هولوکاست موضع می‌گیریم اما معاون رئیس‌جمهور ملت اسرائیل رادوست خود می‌دارد این اظهارنظرها موجب اینگونه تفریط‌ها می‌شود. این اظهارنظرها تفریط است که شبیه آن را داریم. مردم نتیجه این سیاست‌های شما را در زندگی روزمره می‌چشند و ما شاهد بی‌اعتبار شدن گذرنامه‌ها هستیم. آیا یک دولت نباید در این رابطه در این مورد مسوولیت داشته باشد، متاسفانه دولت بسیار بی‌اعتنا است و مردم از این افراط‌کاری‌ها می‌سوزند.

وی ادامه داد:آقای هاشمی مرد بزرگی است که نقاط ضعف و قوت دارد پس انقدر این را به ما نگوئید و سه فکر را در مقابل هم قرار ندهیم. خاتمی آدم کمی نیست. در سطح داخل و جهان مطرح است و می‌توانند با شما صحبت کنند و الحمدالله صدا و سیما در اختیار دوستان است. پس آنها به من ربطی ندارد پس سیاست شما باعث لطمه‌دار شدن حیثت شیر غرآن ایران شد و آن را در بند کرد. در مورد همبستگی ملی چه کار کردید؟ چه بلایی سر محیط دانشگاه آوردید؟ آنها را ستاره‌دار کردید؟ دولت باید به تعهدات خود مقید شده باشد؟ تیراژ کتاب‌ها را اعلام کنیم؟ متاسفانه اقدامات دولت دردناک است. یک انتشاراتی چند جلد کتاب منتشر می‌کند اما شما با جلوگیری از نشر کتاب‌ها، آنها را ورشکست می‌کنید. علت مقابله هنرمندان با دولت چیست؟ به رابطه دولت و روحانیت نگاه کنید؟ چرا این رابطه بد شده؟ چرا در سوالات آموزش و پرورش شما به پیامبر توهین شده؟ آیا دولت در این رابطه فکر کرده است؟ تمامی این اقدامات برخلاف فرمان هشت ماده امام است و شما مردم را خودی را غیر خودی می‌کنید.

احمدی‌نژاد پاسخ داد:شما دولت من را به بی‌قانونی متهم کردید، اما بدانید که 303 تا از مصوبات دولت قبل در دیوان عدالت اداری باطل شد اما 157 مصوبه دولت ما باطل شد. 3/3 درصد مصوبات ما باطل شده است،‌ درحالی که 5/6 درصد مصوبات دولت قبل در دیوان عدالت اداری باطل شد. اگر شما اعتراضی دارید که دولت قانون را رعایت نمی‌کند می‌توانید یک نامه به دیوان عدالت اداری بنویسید، ما داریم عین قانون مجمع رارعایت می‌کنیم با دو تا حقوقدان صحبت کنید تا شما را توجیه کند.در دوره شما مگر کم از این اتفاقات افتاد ما دنبال پرونده‌سازی هستیم.

وی افزود:ماجرای کردان به این ترتیب است که در دهه 80 در دوره هاشمی که حامی موسوی است، یک موجی در مدیران ایجاد شد که همه می‌خواستند مدرک بگیرند. دانشگاه آزاد هم پشت اینها بود و موج ایجاد می‌کرد. آقای کردان هم یکی از این مدیران بود. من در مجلس گفتم این جور مدارک را برایش ارزش قائل نیستم و آن را کاغذ پاره می‌دانم می‌شود فهرست را بیاوریم که چقدر از مدیران دوره هاشمی و موسوی رفته‌اند مدرک قلابی گرفته‌اند.

رئیس دولت نهم تصریح کرد:آقای کردان هم یکی از همان است حالا یکی از آنها را پیدا کردند و روی آن انگشت گذاشتند من در مجلس گفتم مدرک را بگذارید کنار وعملکرد را بیاورید. راجع به کسی که می‌گوید صدها میلیارد تومان پول دارند. وی در دوره هاشمی وخاتمی پولدار شده است. در همان دوره زمانی که پول دار بود من به او گفتم بگذار کنار آمد.

احمدی‌نژاد ادامه داد:آقای صفایی فراهانی هم در دولت شما پول دار شدند. پسران آقای هاشمی چه می کنند؟ آقای ناطق چطور زندگی می‌کند؟ پسرش چطور میلیاردر شد؟ کارخانه رشت الکتریک را یکجا به برخی دادند. دادند به آقای کرباسچی و همسرشان و آقای قبه با کارخانه‌ای در مزایده نبوده، صاحب شدند، زمین را از بیخ کندند و صاحب زمین شدند. پرونده استات اویل که پشت پرده‌اش پسر آقای هاشمی است، یک نفر در این قضیه دادگاهی شد،‌ حامی او شدند و فراری‌اش دادند به خارج از کشور. بسیاری از مدیران در دوره خاتمی زمین‌های چند صد هکتاری به نام خودشان زدند. همان مدیرانی که زمین مفتی گرفتند‌،‌ الان از شما حمایت می‌کنند. ما می‌دانیم که چه کسانی پول ستاد شما را می‌دهند؟ پرونده همسر خودتان را دیده‌اید؟‌ مدرکش غیرقانونی است؟ به طور همزمان در دو رشته فوق‌لیسانس گرفته است و بعد مدرک دکترای غیر‌مرتبط گرفت.

موسوی گفت: یکی از مشکلاتی که در صحبت کردن با احمدی‌نژاد مشخص است، غیرعادی بودن سخنان وی است که به طور مثال از دیوان عدالت اداری می‌خواهد یک مصوبه‌ای را لغو کند.

در واکنش به این سخن، احمدی‌نژاد گفت که "غیرقانونی بوده است" و موسوی به وی گفت: شما نباید در وقت من وارد شوید، همین روحیه شما که در حال حاضر پیداست و در صدا وسیما و رجانیوز می‌‌دانیم چه کسانی هستند و چگونه عمل می‌کنند.

وی گفت:‌ آیا این راه برخورد با دیوان عدالت اداری، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام است؛ جائی که ریش‌سفیدهای نظام در آنجا نشسته‌اند، جایی که مشروعیت خود را از قانون اساسی و رهبری می‌گیرد. آیا به این ترتیب می‌توان مسأله کشور را اداره کرد، در مواردی که روشن است باید به گونه‌ای عمل کنیم که اولاَ بگوییم به سمت این برویم که اشتباه کرده‌ایم.

موسوی اظهار کرد: ایشان می‌گویند که چرا می‌گوئید من دیکتاتور هستم، من این را نگفتم؛ اما این روش قطعاَ به دیکتاتوری می‌انجامد و اینکه رأی خود را به رأی تشخیص مصلحت ارجحیت دهید.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به اعلام اسامی افراد از سوی احمدی‌نژاد اشاره کرد وگفت: شایسته یک مسؤول دولت نیست که کسانی که در قوه قضائیه را محکوم نشده‌اند نام ببرد؛ چرا که مطرح شدن نام آنها جرم است. ما از آنها نام می‌بریم در حالی که آنها قدرت دفاع از خودشان داشته باشند. شما افکاری را مورد حمله و هجوم قرار می‌دهید که در این صحنه حضور ندارند و آن را قاطی سرنوشت من می‌کنید. گویا موردی از من نداشتید که آمده‌اید مرا وصل به دو دولت قبل کردید. اگر نخواهم از آنها دفاع کنم واقعاَ به آنها حق می‌دهم که از دست شما عصبانی باشند. مردمی که این صحنه را می‌بینند، این صحنه را از رئیس‌جمهور خود نمی‌پذیرند.

وی ادامه داد: شما فکر نمی‌کنید که هاشمی یا خاتمی در این مملکت چه کارهایی انجام دادند؟ شما حداقل به عنوان یک شهروند باید به آنها حق دهید در جایی که نمی‌توانند از خود دفاع کنند، در جمع 50 میلیونی که حداقل امروز مردم این صحنه را می‌کنند شما آنها رامتهم و اسم خانواده آنها را نام می‌برید.

موسوی گفت: قوه قضائیه در جهان معنایش این است که وقتی کسی را محکوم می‌کند، به معنای این است که بقیه ملت بری هستند. این یک اصل اسلامی است.

وی با بیان اینکه شما از ابتدای کار خود اعلام کرده‌اید که در کشور هزاران مفسد وجود دارد که پرونده آنها را باز و نامشان را اعلام خواهید کرد، گفت:‌ رئیس بانک پارسیان را اینگونه لجن‌‌مال کردید و بعد آن رامشاور خود کردید. اینها گناه دارند و ما مسلمان هستیم و نمی‌توانیم همینطور نام افراد را اعلام و متهم کنیم.

وی درواکنش به ادعای احمدی‌نژاد مبنی بر واگذاری زمین‌های هکتاری گفت: این کار غلطی است، چه ربطی به من دارد؟ شما اعلام می‌کنید که چرا آنها از من حمایت می‌کنند. من اعلام کرده‌ام هر شهروند یک ستاد. مثل بعضی دوستان که بنرهایشان سطح جهان را پوشانده و از تمام امکانات و ادارات دولتی، وزارت کشور و صدا و سیما استفاده می‌کنند، من استفاده نکردم. ما در آنجا را به روی هسته بسیار سالمی باز کرده‌ایم که یک نفر هم نمی‌تواند در مورد آن هسته حرف بزند، چرا که افراد بسیار وارسته، معتقد و مؤمن وجود دارند که اگر موردی در آنجا بود، به دلیل روحیه‌تان نام آنها را برده و آنها را محکوم می‌کردید.

موسوی با بیان اینکه هر کسی از ما حمایت ‌کند، از آن استقبال می کنیم، ادامه داد: دلیلی بر عدم استقبال وجود ندارد، ما از همه ملت استقبال می‌کنیم که از من حمایت کنند تا رأی بالا بیاوریم و تغییر ایجاد کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در واکنش به اقدام احمدی‌نژاد مبنی بر نشان دادن مدرک تحصیلی دکتر زهرا رهنورد گفت: ایشان عکس خانم بنده را می‌گیرد که این کار را کرده است، این کار را کرده. ایشان مهم‌ترین روشنفکر زن این کشور است و 10سال برای دکترای علوم سیاسی زحمت کشیده که مدارک و اسناد آن موجود است اما سایت‌های مرتبط با شما علیه وی جوسازی کردند. افتخارش این است که هم فوق‌لیسانس رشته هنر و هم ‌فوق‌لیسانس و دکترای علوم سیاسی دارد.

موسوی تصریح کرد: یکی از مشکلات کنونی کشور این است که معاون اجرایی رئیس‌جمهور به جای اینکه مشغول حل مشکلات مردم باشد، مشغول رفتن و سر کشیدن به این پرونده و آن پرونده و از این مکان تا آن مکان است تا پرونده‌ای ساخته و به درد امشب بخورد و ما را اذیت کند.

وی با بیان اینکه آمده‌ام تا این روحیه را عوض کنم، گفت: این موضوع برخلاف فرمان هشت ماده‌ای امام است و این حالت پرونده‌سازی و سیاه کردن پرونده‌ها را محکوم می‌کنم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم با اشاره به سخنان احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه ستاره‌دار شدن دانشجویان مربوط به زمان معین است، گفت: به ستاره‌‌دار کردن دانشجویان در زمان وزارت معین کاری نداریم اما فکر نمی‌کنم در آن موقع این‌گونه دانشجویان دستگیر و کتک زده می‌شدند.

احمدی‌نژاد در واکنش به این سخنان میرحسین گفت که این چه حرفی است که می‌زنید که موسوی پاسخ داد: شما نباید در وقت من دخالت کنید. ما می‌خواهیم عادلانه برخورد کنیم. بنده 4 سال در مورد شما صحبت نکردم. وقتی از نظر وظیفه، کارد به استخوانم رسید و دیدم که شما کشور را به خطر می‌اندازید، وارد عرصه شدم.

وی ادامه داد: بنده در برنامه‌های آینده مسائل اقتصادی را مطرح می‌کنم که شما با چه روشی کشور را اداره می‌کنید. همان انحلال شورای پول واعتبار عملاَ بانک‌ها را به حیاط خلوت شما تبدیل کرده است.

موسوی اینگونه سیاست‌ها را سیاست دوران قجری عنوان کرد و گفت: میرزا آقاسی دست خود را به خزانه می‌کرد و آن را به این و آن اختصاص می‌داد. شورای پول و اعتبار برای این است که من و شما را محدود کند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای این است که اجازه ندهد شما هر کاری خواستید بکنید.

وی مدیریت هیجانی، بی‌ثبات، نمایشی، شعاری و خرافه‌گرایی را از سیاست‌های مدیریتی دولت نهم عنوان کرد و گفت: بنده 4 سال است که می‌شنوم اسرائیل، فرانسه و آمریکا در حال فروپاشی است. بر اساس همین سیاست خارجی را تدوین می‌کنیم که بی‌شک به بیراهه می‌رویم.

موسوی یکی دیگر از سیاست‌های مدیریت این دولت را خودمحوری و قانون‌گریزی عنوان کرد و گفت: اگر انسان خودمحور نباشد قانون‌گریزی نمی‌کند و از راه قانونی مشکلات را حل می‌کند. بنده اعتقاد دارم خسارت‌هایی که در این 4 سال دیده‌ایم خسارت‌های بسیار سنگینی است که همه اینها توجیه‌گر حضور من هستند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در پایان سخنان خود مردم را به عمیق‌بودن و بازگشت به ارزش‌ها دعوت کرد وگفت: مردم را خوار کردن، با یک نامه آنها را به دنبال ماشین خود کشیدن، روش کار نیست و باید برای مردم تولید و کار ایجاد کنیم وصنعت خود را تقویت کنیم نه اینکه برنج باسماتی، رشت را فراگیرد. ما باید حداقل عرق ایرانی داشته باشیم که بگوییم تحقیر‌آمیز است که صنعت کشاورزی و فرهنگ‌ ما در کنار این همه نابسامانی‌ها قرار گیرد.
 
14 خرداد 1388 9:38 بعدازظهر


 
comment نظرات ()
 
 
پیام تسلیت در رابطه با کشته شدن یکی از هواداران
نویسنده : Naghooos - ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸
 

پیام تسلیت در رابطه با کشته شدن یکی از هواداران

به دنبال رفتار خصمانه ای که بعضی افراد ناشناس در برابر ستاد انتخاباتی مهندس موسوی و هواداران وی دنبال می کنند، متاسفانه شاهد کشته شدن یکی از هواداران مهندس موسوی توسط این افراد بودیم. به همین مناسبت  اطلاعیه ای صادر شده است.

با نهایت تاسف و تالم با خبر شدیم آقای پرهام رضایی عضو فعال ستاد نسل سومی های یاریگر مهندس میرحسین موسوی (نسیم) در مشهد پس از همایش بزرگ دانشجویی در این شهر توسط افرادی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از چند روز به سر بردن در حالت کما در بیمارستان صبح روز 13 خرداد 1388 درگذشت.

 

13 خرداد 1388 9:21 بعدازظهر 
comment نظرات ()
 
 
حمایت بیش از 700 حقوقدان از مهندس موسوی
نویسنده : Naghooos - ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸
 
قلم - بیش از 700 تن از اعضای جامعه حقوقی ایران در بیانیه‌ای حمایت خود را از نامزدی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دهم، اعلام کردند.

به گزارش قلم نیوز، در این بیانیه آمده است:

باسمه تعالی

انتخابات ریاست جمهوری یکی از مهمترین عرصه‌های اعمال بنیادی‌ترین حق انسان یعنی حق تعیین سرنوشت است. رییس جمهور به عنوان رییس قوه اجرایی و مسوول اجرای قانون اساسی، در مدت زمامداری خود، نقش بی‌بدیل در سرنوشت جامعه و آحاد ملت دارد و از این رو، اهتمام و حساسیت نسبت به این انتخابات و مشارکت در آن و شایسته گزینی نه فقط حق، بلکه وظیفه شهروندی است.

اعلام نامزدی جناب آقای مهندس موسوی برای ریاست جمهوری اسلامی ایران، بارقه‌ای از امید را در دل علاقمندان به اعتلای میهن روشن کرده و عطر اعتماد را در جامعه پراکنده است.

ما جمعی از حقوقدانان، استادان دانشکده‌های حقوق، وکلا، سردفتران، دانش آموختگان و اعضای جامعه حقوقی کشور، با درک وظیفه اجتماعی خود در قبال کمک به تحقق عدالت و حکومت قانون، ضمن احترام به سایر نامزدها، جناب آقای مهندس میرحسین موسوی را که در دوران بحران و سختی، توانمندی، تدبیر، صداقت و پای بندی خود به قانون را به اثبات رسانده است، شایسته‌ترین فرد برای احراز این مسوولیت خطیر تشخیص داده‌ایم و بر این باوریم که انتخاب ایشان می‌تواند جامعه ما را به آرمان‌های بزرگ ملت که همانا پیشرفت مبتنی بر دانایی، عدالت مبتنی بر عقلانیت و قانون، آزادی و رفاه است، نزدیکتر کند و در عین حال، چهره‌ای شایسته و برازنده از ایران متمدن و قانونمند به جهانیان ارایه کند.

بر این اساس، با امضای این بیانیه ضمن اعلام حمایت از ایشان، همگان و به ویژه همکاران گرانقدر را به مشارکت در انتخابات و رای دادن به جناب آقای مهندس موسوی دعوت می‌کنیم.

اسامی حامیان:  

دکتر آذربایجانی علیرضا-دکترآزادی امیر حسین-دکتر آقایی-دکتر آیتی حمید-دکتر ابدالی مهرزاد-دکتر اخوی سید محسن سادات-دکتر ادیب مسعود-دکتر اصغری فخرالدین-دکتر البرزی مسعود-دکتر الهی ناصر-دکتر امیدی جلیل-دکتر امیر ارجمند اردشیر-دکتر انتظام سیدمحمد-دکتر باختر سید احمد-دکتر باریکلو علیرضا-دکتر باغ آجوی مهری-دکتر باقری مجتبی-دکتر باقری قدرت الله-دکتر براتی سیدرضا-دکتر پرستش رضا-دکتر تجری علی-دکتر تفرشی عیسی-دکتر تقوی جعفر-دکتر تقی زاده جواد-دکتر تقی زاده علی-دکتر جانی پور مجتبی -دکتر جعفری حسین-دکتر جعفری عبدالرضا جواده-دکتر جندقی غلامرضا-دکتر حبیب زاده محمدجعفر-دکتر حبیبا سعید-دکتر حریر مهرداد-دکتر حسینی زاده سید محمدعلی-دکتر حسینی فرهاد هوشیار-دکتر حسینی قدرت الله-دکتر حقیقت سید صادق-دکتر حیدری عذرا-دکتر رحمت اللهی حسین -دکتر رحیم زاده حسین-دکتر رزاقی هادی-دکتر رضایی مجید-دکتر رفیعی محمد تقی-دکتر رنجبر فاطمه -دکتر زارع حمید -دکتر زارعی حسن-دکتر زاهدیان تقی-دکتر زرگر افشین-دکتر سجادی امیر علی-دکتر سجادی سید علی-دکتر سعیدی احمد-دکتر سلیمی محمود-دکتر سلمان پور عباس-دکتر سواری حسن-دکتر شاکری ابوالحسن-دکتر شاه ملک پور حسین-دکتر شایگان فرد محمد-دکتر شبستری عباس-دکتر شریف شاهی محمد -دکتر شریفی سید الهام الدین-دکتر شفیعی محمود-دکتر شمس ابراهیم-دکتر شیخ الاسلامی عباس-دکتر صادقی محمود-دکتر عارف نیا امید-دکتر عباسی فرج ا...-دکتر عبدی پور ابراهیم-دکتر عزیزی مهرام-دکتر علیزاده عبدالرضا-دکتر عینی محسن-دکتر غلامی رضا- دکتر فتحی محمد جواد-دکتر قدسی ابراهیم -دکتر قربان نیا ناصر-دکتر قلی پور رحمت الله -دکتر قنواتی جلیل-دکتر کاملان محمدصادق-دکتر کراماتی عنایت -دکتر کلانتری کیومرث-دکتر کیاحسینی سید ضیا الدین-دکتر کیوانفر-دکتر گندمی رضا-دکتر مبینی غلامحسن-دکتر محبی محسن-دکتر محمدی یوسف خان-دکتر مزرعی خسرو-دکتر مقدم عیسی -دکتر منصور آبادی عباس-دکتر منصوری سید مهدی-دکتر موسوی ابراهیم-دکتر میر محمدی سید مصطفی -دکتر نظرپور محمد تقی- دکتر نوروزی قدرت الله-دکتر هاشمی سید محمد-دکتر هداوند-دکتر یوسفی محمدرضا-دکتر یوسفی هدایت -آقاخانی حسن-آشوری رضا-آسمانی یعقوب -آئینه چی مرضیه -آزادی مجید-آزاد حسن-ارندریانی محمدرضا -ادیب عبدالرضا-اخوان مقدم محسن-اخلاقی علی-احمدی ولی اله-احمدی مریم-احمدی رضا-احمدی الهام-احمدی احمد -احمدلو بنی اله-احمد علی-ابراهیم نژاد حمیدی محمدهادی-الوان ساز سمیه-ایوبی فر فاطمه-ایزدی مهر رسول -ایزدی مهر رسول-ایزدی محمد-انصاری یوسف-انصاری غلامرضا-امینی علی-امینی حمیدرضا -امیری محمدرضا-امیدفر ایرج-امانی علیرضا-اکبری احمد-افشاریان محمد اسماعیل-افراسیابی مجید-اصلانی فر ویدا-اشرفی رضا-اسماعیلی عبدالله-اسماعیلی ژیلا-اسماعیلی امیرحسین- اسماعیلی احمد-اسلامی محمد جواد-الاسلام جمال احد-استخری عباس- استادتی حمیدرضا-باغبان رحیم-باغ آجون مهری-باصری حسین-بابایی خلیل-بیگ محمدی حسن-بی‌باک عباسعلی-بیات وحید-بیات سارا-بیات حسین-بهنام جو ابوذر-بهلولی جواد-بهروزی زهره -بهروزی زهره-بهروزی حمیده-بهرامی شقایق-بهرام پور لیلا-بنادکی شکوه السادات-بکاء حمید-بعدی قاسم-بشیری عباس-بزرگی نسرین -برهانی محسن-برهانی تقی -برزگری حسین-بایبوردی اردوان-باقر پور علی-پیرهادی لیلا-پیروز اسماعیل-پهلوان ابوالحسن-پوریا صادق-پورمحمد غلامرضا-پورشربیانی حسین عبداله-پوراسد سیما- پنجتسوتی زیلان-پرهیزنیا قربان -پایین محلی اسماعیل-پاکدلی محمدرضا-پاشازاده حسن-تیموری سعید-تمدن قاسم -تقی پور امیر-تقوی آزاده-تعصب اهلام-ترابی مهدی-تجدد غلامرضا-تازشی یعقوب-تاجیک زاده قاسم -ثریا محمد-جوانبخت شهرام-جوادمنش جواد-جنگلی ماندانا-جمشیدی هدی -جمشیدی وحید-جمشید زاد رضا-جمالی عباس-جلیلی محمدرضا-جلالی ولی-جلالی امیر-جعفری محمدرضا-جعفری محمدحسین-جعفری محسن-جعفرپور کوروش-جزایری فارسی سید مرتضی-جزایری سید عباس-حمدالله ناصر-حیات مقدم محمد-حمیدی فاطمه-حلمی رضا-حقیقی رسول-حقی صدیقه-حق خواه مهدی-دکتر حسین زاده جواد-حسینیان محمدرضا-حسینی مهدی حاجی -الحسینی سید مهدی محسن-حسینی سید محمد-حسین پور بهرام-حسن زاده عابد-حسن زاده حیدر- حسن زاده ابوالفضل-حسن بید مریم-حسامی شریف-شریفی مهدی-حبیبی محمود-حامی یک کوروش-حامی زهرا-حاجیان علیرضا -حاجی پور مجتبی-حاتمی داود-خیراندیش عباس-خسروی زاده محسن -خسروی راحله-خرازی زاده یزدی الهام-خداپرست عباس -خجسته بخت عارفه-خباز مجتبی - خانی ولی ا...-خانی فروغ-خانی اکرم موسی-خالقی محمد -خاکدوست کامبیز-دیوسالار رضا-دهقان یزدی رمضانعلی-دهقان محمد-دهقان علی-دهقان امین-دهقان مهدی میر-دهداری جمشید -دوستی مقدم اصغر-درویش پور علی-دستغیب محمدحسین-دزی رسول-درودی علی-درجوش الهه السادات-دبیری زهرا-داورپسند طاهره-دانشی مهدخت-دارای سرحدی-داران مریم-رهجوریان هادی-رهبوس پیرا نادر-رنجبر محمدعلی-رنجبر فاطمه-رنجبر سارا-رنجبر زهره-رمضانی حسین-رضایی شریفه-رضایی ازندریانی محمد-رضایی محمدباقر-رضایی پور علی-رسمی عبدالله-رستم شیرازی فرهاد-رستم ایت مهدی-رستگار محسن-رزاقی محمدرضا-رحیمی عباس-رحیمی زهرا-رحیمی احمد میر-رحیم زاده حسن-رحمتی لیلا-رحمت زاده رامین -رادمنش بهار-زرکلام ستار-زینعلی وحید -زهاب علی-زندیه کامران-زمانی زهرا-زمانی حسین-زرین پور غلامرضا-زرگوش مشتاق-زرکار حسن-زارعی اسد-زارع علی اکبر-زارع عباس-زارع سعید-زارع خشایار -دکتر سادات اخوی سید محسن-سیلانی نسیم-سیار مهدی-سهروردی نصرالله-سهرابی علی اکبر-سنگابی احمد-سمیع بهرام-سلیمانی کرمانی عصمت-سلیمانی پیام -سلطانی کمال الدین-سلطان پور مریم-سفرالهی حسن -سعیدی حسن-سطوتی سیدعلیرضا-سری هاله السادات-سروری نازیلاگ-سروری نازیلا-سخایی علی-سحری غفار-سحرخیز علیرضا-سجادی اصل سید محمدعلی-سبحانی ابراهیم-ساورچینی عادله-ساورجین عبدالله-سالک حبیب-ساعد مهدی-ساسانی بابک افشار-ساریخانی فرهاد-شیری عامد علیرضا -شیرازی محمدمهدی-شیخی حسین-شیانیان مریم-شهرانی محمود -شهبازی سبحان-شهابی مهدی -شمس آبادی حسین-شکری احمد علی-شفیعی میثم-شعبانیان هستی-شعبانی رضا-شعبان نبی الله-شعاریان ابراهیم-شرعی داود-شجاعی محمدرضا-شجاعی محسن-شایسته عباس-شاهی شاوون شهرام-شاهرخ شهریار-شاه محمدی مهدی-شاه محمدی رمضان-شانه نرگس-شاطری رسول -طیبی فاطمه-طهماسب زاده ارشد-طلائی وحید-طباطبایی سید علی اصغر-طاهری زاده محمدجواد-صمیمی سعید-صدری یزدی اکبر-صداقتی حامد-صالحی محمدتقی-صالحی حمید-صادقی ملیحه-صادقی مجتبی -صادقی جهانبخش-صادقی جواد -صابری مهدی-عمرانی الناز -عمرانی آرمین-علیمحمدی احمد-علیزاده مهدی-علیزاده طباطبایی سید محمود-علیزاده رضا-علیزاده جعفر-علیپور غلامرضا-علی محمد-علی شنیم محمد-علی دوست عبدالحمید-علوی سید ابوالحسن-عطایی معصومه-عطایی لیلی-عشرتی-عسگری محسن-عرفانیان محمدرضا-عرفان رضا-عبدی نیلوفر -عبدالهی عباس-عبدالحسین غلامحسین-عبدالله پوردیلمانی حامد-عباسی فرج اله-عباسی حمزه-عباسی الهام-عباس نژاد نادر-عاملی سید صالح-عارفی کیا علی-عارف کیا امید-عابدی محمد-غیرت فریده-غیابی حمیدرضا-غفاری هادی-غفاری مرتضی-غفاری ماشااله-غفاری فاطمه-غضنفری مسعود-غریبه علی-فضل الهی سعید -فرهودی نیا حسن-فروغیان مسعود-فرزانه حسین-فرزانگان حسن-فراشاهی نژاد نجمه-فراشادی مسعود-فتحیه عاطفه‌پور-فتحی محمدرضا-فتحی سعید-فتحی سعید-فتحی زاده حیدر-فتحی رمضان-فاضل محمدرضا-قوامی بهنام-قنبری منیر-قنبری رضا-قنبری حسین-قمی محسن-قلیچ معصومه -قلی نژاد لیلا-قزوینی سید مجتبی-قره‌داغلی محبوب-قدیمی علی کشاورز-قاسمی نژاد ندا-قاسم پور مرضیه -کیسانی علی-کیانی ابراهیم-کیال مهسا-کیال مهرنوش-کمالی سید حسام‌الدین-کشاورز کلهر مصطفی-کشاورز غلامحسن-کشاورز رضا -کریمیان محمد-کریمی محمدحسین-کرمی زهرا-کرباسیان هومن-کبیریان ابراهیم-کبیری صغری -کاوه بابک-کامیار محمدرضا-کاظمی سید احمد- خاوری محمد جواد-کاتبی امیر-گلشن محمدحسین-گلستانی فر الهام-گلریان فاطمه-گل کرمی شیوا-گل افشان محسن-لشگری طیبه-لشکری مهران-لطفی حسن-میری مرتضی-میری محمدرضا-میرلوحی سمیه-میرقاسمی سید علی-میرزازاده ایمان-میرباقری سید مرتضی-مهینی معصومه-مهینی محمد-مهروند نیما-مهروند مینا -مهرانی مظاهر -مهرانجور نقی-موید میر محمد-موسوی محسن-موسوی سید عبدالرزاق-موسوی سید عباس-مودب محمد ابراهیم-منصوری سید مهدی-منصوری سید روح الله-منصوری حکیمه-منزکیان مرتضی-منتظری صلاح-منافی احمد -ملکوتی فواد رضا-ملایی امیر مرتضی-مقصودی رسول-مرادیان مسعود-مراثی مینا-مدنی سیدضیاالدین-مختاری رحمان-مختاری داریوش -محمدی محبت-محمدی سعید-محمدی رضا-محمدی حسین-محمدی احمد-محمدزاده علی-محمدزاده-محقق آرام-محسنی حسین-مجتبی حسین-مجابی زینب-مبارکی بهزاد-ماورانی سیروه-ناصری حق وردی-نیلوفرشان مریم-نیلزدستان مریم-نیک بخت صالح -نوین علیرضا -نوری محمد-نوراللهی قاسم پور-نقدی مریم-نعمتی ناصر -نعمتی علی-نظری کبری -نظری علی-نظری رسول-نصیری حیدر-نصرانی حسن-نخودچی رحیم-نجفی سید حسین-نائین محمدرضا-وکیلا صغری-وثوقیان لیلا-وثوق احمدی روزبه-هیبتی محمد حسن-هوشمند آناهید-همت اسماعیل-هاشمی سیدرضا-هاشمی سید قاسم-هاشمی حسینعلی-هادیزاده مهدی-هوشمندی فاطمه-یوسفی محمد جواد-یوسفی علیرضا-یوسفی سحر-یغمایی سحر-یزدانی گلند-یزدان پناه محمدرضا-ارجمندی حسن-اسیرخانلو محمدرضا-بابایی محمد مهدی-برومندی منصور-بیژنی فریبا-جابری محمود-جهانی علی-حسینی میرکمیل-رضایی خسرو-روغنی محمود-رهنی سید یوسف-زارعی حسین-شاه حسینی کلیمه-شعبانی رضا-عسگری محمدرضا-فرزاد زارعی-فیروزی محرمعلی-قدیری علیرضا-محمدرضایی فرزان-محمدنژاد محبوب-مرادخانی محمد-مولاوردی شهین دخت-مهدی زاده سعید-مهینی محمدابراهیم-میرصادقی محمد مهدی-نوروزی بهروز-ابراهیمی رسول-ابراهیمی رضا-امکی حسین-امینی مختار-اورنگ جمال-بلوکی فرد عیسی-جهان پور جعفر-داوودی امین-درویشی سجاد-روئین محسن-سلامتی سودابه-سلیمی سجاد-قربان نژاد پارسا-کاظمی میرمحسن-کردونی ندا-کریمی سلیمان-محمدآبادی عماد-محمدخانی سید حسن-محمدی پروین-محمدیان حمزه-یارمحمدی بهروز-آرمان مهدی-آقاویسی مرضیه-آقایی سجاد-ابراهیمی جهانگیر-احترامی مریم-احدی اصغر-
احسان زاده سید -اروانه ستوره-اصغری ابوالفضل-اعظمی مهدی-افلاکی سمیرا-اکلایی سعید-ایمری محمد-باسط مقداد-پهلوان علی-تفویضی-تمدن قاسم-توکلی مریم-جعفرزاده افسانه -جعفری فرهاد-جهانی عباس-حسینی فاطیما-حاجیان مهدی-حبیب نژاد کریم-حسام ابوالفضل -حسنی سجاد-حسین زاده محمد-حسینی فرهاد-حیات الغیب سید حسن-خورشیدی منصوره-داوودی پور آیت-درانی آمی تیس -دهباشی عباس-رئوفی محسن-رئیسی مهرداد-رستم نیا امیر-رستمی سمیرا-رستمی علی-رسولی معصومه-رشنوادی طاهره-رشنوادی محمدرضا-رضایی پروا- رضازاده محسن -رفعتی محمد-رفیعی مسلم-روستایی مجتبی-رهبری یدالله-زارعی صدیقه-سماواتی هادی -سهرابیان حامد-شرعی داوود-شهبازی پیام-صالح صفایی محمد-ضیائیان سید مهدی-ظهرابی میترا-عارف نیا مونا-عربشاهی امیر-عسگری محمد-فاطمی سید قاسم-فاضلی حسین-فتح اللهی مهدی-فرزانگان حسین-فیض اللهی مجید -قوامی مهدی-کاووس زهرا-کرم الهی حدیث -کریمی حسین-کریمی زینب -کریمی یوسف-کلانتری مختار-کمالی عبدالله-کمری رحمن-کوشا پارسا-کوشا محمد مهدی-کیا مینا-گرامی زادگان اشرف-گلسن محمدحسین-محبی محسن-محمدآبادی عماد-محمدی بهروز-محمدی حجت-محمدی رضا-محمودی علی-محمودی محسن -مداح زهرا-مصطفوی امیر-مظفری حسین خواجه-معادیخواه داوود-ملک زاده مرتضی-ملک شاهی سلیمان-ملکی زهره-موسوی سید مهدی-میرزابیگی ماریا-میرمحمدی اقدس-میرزا حسینی حسن-نجاریان رضا نبی-نجفی بهروز -نظری صابر -نقره کار صالح-نورپور شایان-نوری اعظم-وزیری سینا-ولی زاده حمید-اله مرادی سمیه-هرمزی علی


 
comment نظرات ()