رضا خاتمی: در میان نامزدها موجود هیچ کس به اندازه موسوی پایبند به اصول اصلاحات ن

رضا خاتمی: در میان نامزدها موجود هیچ کس به اندازه موسوی پایبند به اصول اصلاحات نیست

 

امروز-رضا باوفا:سیدمحمد رضا خاتمی که به دعوت ستاد ائتلاف اصلاح طلبان سیستان و بلوچستان در دانشگاه سیستان و بلوچستان سخن می گفت اظهار داشت :‌اگر حمله مغول توانست این ملت را از پای درآورد ، شرایط فعلی هم می تواند این ملت را اسیر خود کند . ما امروز همچنان گرفتار یک مشکل بزرگ هستیم که تا وقتی این مشکل را حل نکنیم امکان حل مشکلات کوچک و فراوان دیگر ما وجود ندارد و آن چیزی نیست به جز استبداد .
دبیر کل پیشین جبهه مشارکت افزود : چه استبدادی از این بالاتر که یک دولت و یا رئیس دولت به خود اجازه بدهد تا حاصل تجربه چند دهه این ملت را که در یک سازمان بزرگ کارشناسی برای اداره کشور بوده است یک شبه منحل بکند و بگوید تنها من هستم که تصمیم می گیرم چه کاری انجام بشود و چه کاری انجام نشود .
وی گفت :آنچه که ازاین حقیقت نشان داده می شود را می توان به
همه امور تعمیم داد ، نه فقط در امور اداره کشور از نوع اقتصاد و سیاست و فرهنگ ، بلکه در کرامت انسان ، در عزت و سربلندی ایران ، در صلح جهانی ، در تنش زدایی و در همه امور که کسی به خود اجازه بدهد که خود را عقل کل بپندارد ، نه فقط ملت ایران بلکه همه مردم جهان را نادان و نااهل بپندارد .
خاتمی افزود : اما ما امروز فقط گرفتار استبداد نیستیم که با کمال تأسف گرفتار تزویر نیز هستیم و آن مثلث شومی که مرحوم دکتر شریعتی می گوید ؛ زر و زور و تزویر امروز به نحوه کامل بر جان و دل این ملت سیطره انداخته است ومیخواهد امکان آن را ندهد که بتوانیم بار دیگر آنچه را که بنام نیاز اصلی کشور یعنی اصلاحات یعنی مردم سالاری در سرنوشت خودمان است لحاظ کنیم .
عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت گفت: ما امروزگرفتار وضعیتی هستیم که بیش از پیش نیاز به اصلاحات و مردم سالاری را درک می کنیم .
خاتمی در میان تشویق پر شور دانشجویان ادامه داد :ما رئیس جمهوری می خواهیم که به جای تشنج آفرینی و دشمن تراشی برای این ملت در دنیا ، به دنبال صلح و عزت و سربلندی این کشور باشد . ما رئیس جمهوری می خواهیم که شناسنامه ایرانی ، به اندازه پاسپورت آمریکایی برای او اهمیت داشته باشد .ما رئیس جمهوری می خواهیم که همان قدر که برای یک خبرنگار آمریکایی که در زندان افتاده است دل می سوزاند ، برای این خیل دانشجویانی که ماههاست ، خانواده آنها ، آنها را ندیده اند ، دل بسوزاند برای آزادی آنها تلاش کند .ما به دنبال رئیس جمهوری هستیم که به خیل انبوه کارشناسانی که برای سربلندی ایران می کوشند اهمیت قائل شود و یک شبه همه آنها را به پارکینگ نفرستد .ما رئیس جمهوری می خواهیم که دانشگاهی بخواهد که در آن اصل اول را آزادی بداند .
وی اظهار داشت : اگر شما بخواهید می توانید و توانستن شما بر این است که این استانی را که همیشه مدافع اول اصلاحات بوده است ، آنچنان به وجد آورید که در روز 22 خرداد ، دوم خردادی دگر بیافرینند .
نایب رییس مجلس ششم اظهار داشت : الان در شرایطی به سر می بریم که نه فقط اقتصاد کشور ما ، نه فقط وضعیت معیشت مردم ، بلکه تمامیت ایران و عزت و عظمت ایران در حال تهدید است .و ما می توانیم با اراده خود کاری بکنیم که انشاء الله بر همه این مشکلات فائق آییم و بار دیگر ایران عزیز خود را در جایگاهی ببینیم که شایسته آن است و این کار شدنی است .

خاتمی گفت :این وظیفه دینی ماست ، این وظیفه قومی ماست که تا آینده تاریک را تغییر دهیم به سوی آینده روشن ، آینده ای پر از امید و آینده ای که نه فقط دانشگاه ما ، نه فقط حوزه های علمیه ما بلکه کل ملت ایران و کل ملت ایران در سراسر جهان بتوانند به ایرانی بودنشان افتخار کنند .
وی تاکید کرد : با حرکتی که امروز شروع شده است اگر ما شتاب بیشتری پیدا بکنیم و اگر این فرصت باقیمانده را مغتنم بشماریم می توانیم انشاءالله به این هدف بزرگ خود دست پیدا بکنیم ، این پیروزی دور از دسترس نیست .
وی در پایان گفت : برای من امشب ، شب خیلی خاطره انگیزی است . من توفیق این را داشته ام که در عرض 10 ، 12 سال گذشته در جلسات و همایشهای مختلفی شرکت کنم از جمله در داخل همین شهرستان . اما واقعا شورو هیجانی رو که من در اینجا می بینم که همراه شده است با شعور و آگاهی و اراده مصمم برای تغییر در وضعیت نابهنجاری که ایران عزیز ما امروز دچار آن شده است . در عین حال که ما انشاءالله خواهیم توانست این وضعیت نا بهنجار را در 22 خرداد دگرگون بکنیم اما این یک شرط دارد ، شرط آن این است که این آگاهی و شور از اینجا به عمق روستاها و خانه هایی سرایت بکند که عده ای جاهل گمان می کنند با توزیع پول و امکانات مادی در بین آنها ، رای بدست می آورند .
محمد رضا خاتمی در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان زاهدان در پاسخ به سوالی در خصوص دیدگاه مهندس موسوی نسبت به وضعیت دانشجویان گفت : حمایتی که از طرف قشر روشنفکر ، دانشجو و اساتیداز مهندس موسوی میشود این مسئله را کاملاً حل کرده است . این نگرانی اصلاً وجود ندارد که ایشان حامی دانشجویان هستند یا نیستند ، من فکر می کنم در این مورد هیچ تردیدی وجود ندارد .
دبیر کل سابق جبهه مشارکت ادامه داد :معتقدم اصلاً اگر آقای مهندس موسوی بیاید ، خود آمدن فضایی را ایجاد خواهد کرد که دانشجویان ما ، اساتید ما و دانشگاهیان عزیز ما با آزادی و امکانات بیشتر بتوانند خواسته های خودشان را پیگیری کنند . شما تردیدی نکنید که یکی از اصلاح طلبانه ترین بخشها در دولت مهندس موسوی ، بخش وزارت علوم و دانشگاهها خواهد بود . تردید نکنید که ایشان از مدیرانی استفاده خواهند کرد که به اصلاحات باور داشته باشند.و در همه زمینه ها هر مشکلی برای دانشجویان پیدا بشود در کنار آنان خواهند بود .
نایب رییس مجلس ششم خاطر نشان کرد : البته ما میدانیم که رئیس جمهور و دولت همه بخشهای اجرایی کشور نیست ، ما یک قوه قضائیه داریم ، نیروی انتظامی داریم که آنها ممکن است کار خودشان را بکنند و شاید هیچ رئیس جمهوری آنچنان نباشد که بتواند مثلاً دستور بدهد به قوه قضاییه که فلان کس را آزاد بکنید یا نکنید .اما این توقع را همه از رئیس جمهورشان ، رئیس جمهوری که اصلاح طلب است ، رئیس جمهورسی که دموکرات و طرفدار مردم سالاری هست دارند که در احقاق حقوق حقه مردم از جمله دانشجویان از هر تلاشی که می تواند انجام بدهد دریغ نورزد .
وی تاکید کرد :رئیس جمهوری می خواهیم که به گونه ای باشد که کسی به خودش جرأت بگیر و ببند و هتک حرمت دانشگاه ودانشجو را ندهد.
محمد رضا خاتمی در خصوص برنامه های موسوی در خصوص اقتصاد بحران زده کنونی گفت:شاید بتوانیم بگوییم برنامه ایشان دو مرحله دارد . مرحله اول رهایی از این بلبشویی است که اقتصاد مملکت را گرفته است یعنی بی برنامگی ، سوء مدیریت و یا تغییر هایی که خود ایشان به مردم تحمیل کرده و اینکه همه ملت را در حقیقت کمیته امداد کرده است . یعنی به جای اینکه دنبال برنامه های اقتصادی باشیم که تورم را کنترل بکنیم و نقدینگی را به سمت سرمایه گذاری هدایت بکنیم ، خیلی راحت هر کسی مراجعه می کند یک ایران چک 100 هزار تومانی بهش بدهیم . هرکس نامه ای می نویسد یک میلیون براش پست کنیم که در حقیقت این ویران کردن اقتصاد کشور است .
دبیر کل سابق جبهه مشارکت ادامه داد : اولین گام بازگرداندن اقتصاد کشور به ریل واقعی اش و متوقف کردن این روند مخربی است که حدس زده می شود اگر ادامه پیدا کند تا آخر امسال و سال دیگر به تورم کمر شکنی منجر شود
که بسیار بسیار عواقب خطرناکی برای کشور ما خواهد داشت . در کنار رکود از بین رفتن تولید ، کاهش سرمایه گذاری و غیره .
نایب رییس جبهه مشارکت افزود : اما در درجه بعد ، بعد از توقف این امر آن چیزی که در شرایط فعلی کشورمهم است این است که ما باید کشورمان را برگردانیم به شرایطی که سرمایه گذاری در آن صورت گیرد . رشد اقتصادی بدو ن سرمایه گذاری امکان پذیر نیست و این سرمایه گذاری ، جذب نیروهای مادی و حتی جذب نیروهای انسانی کارآفرین وقتی صورت می گیرد که در داخل کشور امنیت برقرار باشد ، سایه امنیت بر سر کشور باشد و کشور هر روز درگیر تهدید های خارجی و داخلی نباشد ، کشور هرروز دچار تحریمهای کمرشکنی که امروز با آن روبرو هستیم نباشد .
عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در پاسخ به سوالی در مورد دیدگاه موسوی نسبت به اقلیتهای مذهبی گفت :مهندس موسوی در این خصوص عزم جدی دارند و بیانیه ای هم صادر کرده اند اما باید در نظر داشته باشیم غلبه بر یکسری مشکلات که شاید تاریخی هم شده باشد احتیاج به تداوم و پیگیری دارد . ما خودمان وقتی در مجلس ششم بودیم ، بسیاری از تلاش هاشون معطوف بر این بود که برادران اهل سنت ما ، حقوق برابر شهروندی را داشته باشند و بتوانند از حقوق شهروندی خود استفاده کنند . بخصوص یکی از مصادیق آن داشتن مسجد در تهران است . خوب این کار خیلی پیگیری می شد . موانع زیادی هم داشت . اما من امروز شنیدم حال نمیدانم چقدر صحت داشته باشد که یکی از قولهایی که در سفر مقام معظم رهبری در کردستان داده شده موافقت با همین امر است .

وی در پاسخ به اینکه چرا سید محمد خاتمی که از حمایت قاطع مردمی برخوردار بود از صحنه کنار رفت اظهار داشت : ما متأسفانه در داخل کشور محدودیتهایی داریم ، کمبود هایی داریم ، به خصوص فقدان رسانه و ارتباط مردمی . خیلی از افراد هستند ، در حقیقت مخالفین اصلاحات ، کسانی که هر گونه کارشکنی در اصلاحات می کنند دنبال این هستند که ذهن ها را آشوب زده کنند .خود جناب خاتمی در این خصوص صریحا گفتند که ما حاضر نیستیم در این مسائل ، بازیگر صحنه ای بشوم که بازیگردان آن کسانی دیگری هستند .ایشان چون آقای مهندس را می شناختند ، به ایشان اعتقاد داشتند و از قبل هم دنبال ایشان بودند ، قطعاً وقتی آقای مهندس موسوی آمدند این بار مسئولیت از گردن ایشان برداشته شد و جلوی این شیطنتها و وسوسه انگیزی ها را هم گرفتند .
محمد رضا خاتمی افزود :اما مسئله ای که شاید کمتر عنوان شده و خود ایشان هم عنوان نکرده اند ، به نظرم باور عمیق آقای خاتمی به این است که اصلاحات به یک فرد زنده نیست .درست است که با حضور آقای خاتمی همه ما تصور کنیم که یک پیروزی نسبتاً راحت در انتظار اصلاحات هست ، اما این به معنای این نیست که آرمانهای اصلاحات و اهدافی که اصلاحات دارد ، فقط از این طریق امکان تحققش وجود دارد .
دبیر کل سابق جبهه مشارکت خاطر نشان کرد : معتقدم با این کاری که آقای خاتمی کردند ، این موضوع را نهادینه کردند که اصلاحات اصلاً به یک فرد حتی اگر این فرد شخصی مثل سید محمد خاتمی باشد ، وابسته نیست . کما اینکه امروز ما می بینیم در گوشه گوشه کشور جوانان ما ، دانشجویان ما ، اقشار مختلفی که به اصلاحات دل بسته اند ، خیلی راحت به دنبال فرد نیستند بلکه به دنبال برنامه های اصلاحات هستند .
نایب رییس مجلس ششم در پاسخ به دانشجویی که پرسید :" ما دانشجوها از نسل سوم انقلاب هستیم و مهندس موسوی را نمی شناسیم ، در مورد شباهتهای ایشان با خاتمی صحبت کنید و نزدیکی تفکر ایشان به اصلاحات "گفت :من فکر می کنم نباید تردید کرد که آقای مهندس موسوی از استواران اصلاح طلبی هستند ، خود ایشان دارای نظر و ایده در این جهت هستند ، در زمانی که ایشان نخست وزیر بودند شخصی مثل آقای خاتمی مثلاً در وزارت ارشاد بودند و ایده های اصلاح طلبانه داشتند .حامی اصلی آقای خاتمی در حقیقت خود آقای مهندس موسوی بودند . شما اگر بروید تاریخ را ورق بزنید ، در اوایل انقلاب آقای مهندس موسوی به جرم حمایت و طرفداری از مصدق مورد طعن و افترا و اتهام قرار می گرفت .
وی ادامه داد : بسیاری از ایده ها و افکاری که در مباحث اصلاح طلبی مطرح است در جلساتی بوده که شخص آقای مهندس موسوی هم حضور داشته اند و روی آنها تأکید هم داشته اند . به نظرم تردید نباید کنیم که امروز در میان کاندیداهایی که هستند هیچ کاندیدایی از لحاظ پایبندی به اصول اصلاحات به اندازه آقای موسوی پایبند و وفادار نیست .

در حین برنامه دانشجویی گفت : قرار بود پول نفت سر سفره مردم بیاید ، نیامد ، به جایش سیب زمینی آمد که رضا خاتمی در جواب به این دانشجو اظهار داشت :حالا ما اصلا نمی خواهیم بگوییم چرا پول نفت سر سفره مردم نیامد ، ما می خواهیم یک چیز دیگر بگوییم و آن اینکه اساساً پول نفت کجا رفت ؟
در حالی که این گفته خاتمی با تشویق شدید دانشجویان مواجه شده بود تعدادی از اعضای بسیج دانشجویی با حرکات خشن به سمت خاتمی رفتند که با اقدام به موقع انتظامات متوقف شدند آنها سپس به ایجاد اغتشاش در برنامه پرداختند.
محمد رضا خاتمی در پاسخ به تحرکات بی منطق اعضا بسیج گفت :عده ای از دوستان هم اینجا هستند که علیرغم اینکه چهار سال کشور در دستشان بوده ، همه تریبونها را از گروههای مخالفشان گرفته اند و هیچگاه حاضر نبوده اند در یک برنامه نقادانه ای که مثلاً از صدا و سیما پخش شود شرکت کنند و به این همه ابهام و سئوال پاسخ دهند . حالا در انتخابات که به هر دلیلی یک حداقل فضایی باز شده برای اینکه انبوه دانشجویان ما و اکثریت مردم ما که از وضعیت موجود ناراضی هستند ، بنشینند ، حرفهایی را از جنس دیگر بشنوند ، یک خرده واقعیتهایی را زمزمه بکنند ، اما دوستان حتی تحمل این امر را ندارند و می خواهند به هر نحو که شده اینجا هم تریبون را در اختیار خودشان بگیرند . دبیر کل سابق جبهه مشارکت افزود :دوستان عزیز شما می توانید در برنامه های خودتان که بسیج دانشجویی دعوت می کند یا برای مناظره ، در آنجا صحبت بفرمایید که الحمدالله چون دیگر امیدی به پیروزی نیست ، آنها هم دیگر کم کم در حال جمع شدن است . شما تریبونهای خودتان را دارید ، شما صدا و سیمای خودتان را دارید ، شما روزنامه های خودتان را دارید که مردم حرفهای شما را می شنوند . بگذارید این جونانی که اینجا جمع شده اند ، یک نیم ساعت هم درد دلهای خودشان را بگویند ، مشکلاتی که برایشان به وجود آمده را بگویند ، از دوستان زندانیشان بگویند ، از دوستان محرومشان بگویند ، چه ایرادی پیدا می کند؟
نایب رییس مجلس ششم ادامه داد : اما اگر شما نگران این هستید که 22 خرداد که انشاءالله قدرت را از دست می دهید ، اگر نگران هستید که از 22 خرداد به بعد تریبون نداشته باشید ، من تضمین می کنم همین جوانهایی که امروز با شما مخالف هستند ، از حق شما برای صحبت کردن برای داشتن تریبون برای انتقاد و برای ابراز نظراتتان دفاع کنند و خواهش می کنم شما مدافع حق اینها باشید و اجازه بدهید که برنامه ریزی ادامه پیدا کند ، گر چه وقت ما تنگ است و باید خداحافظی کنیم و برویم ؛ انشاءالله روزهای آینده خواهیم دید که پیروزی نزدیک است

/ 0 نظر / 12 بازدید